NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Zeytin Dalı Değerlendirmesi

NATO Genel Sekreteri Stoltenbergden Zeytin Dalı değerlendirmesi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı kapsamında benimsediği şeffaf tutumu memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Stoltenberg, 16 Nisan'da Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaret öncesi, Brüksel'deki NATO Karargahı'nda soruları yanıtladı.

Ziyaret kapsamında görüşülecek olan Zeytin Dalı Harekatı, terörle mücadele, Suriye, Doğu Guta gibi birçok kritik konuya dair açıklamalar yapan Stoltenberg, Türkiye'nin NATO için değerli ve stratejik öneme sahip bir müttefik olduğunu vurguladı.

"Ziyaretin temel amacı Brüksel Zirvesi'ne hazırlık"

Stoltenberg, 16 Nisan’daki ziyaretinin amacı konusunda, “Türkiye ziyaretimin temel amacı temmuz ayında Brüksel'de düzenlenecek NATO Zirvesi'ne hazırlık yapmak. 2014 yılında göreve başladığımdan bu yana Türkiye'ye birçok ziyaret düzenledim. Ziyaretimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'yle görüşeceğim” dedi.

Türkiye’nin birçok nedenden dolayı çok değerli ve kilit bir müttefik olduğu için Ankara ziyaretini sabırsızlıkla beklediğini dile getiren Stoltenberg, “Türkiye başta stratejik konumu olmak üzere pek çok nedenle önemli bir müttefik. Dolayısıyla NATO'nun daha zorlu bir güvenlik ortamına nasıl adapte olacağı konusu gibi birçok önemli hususu ele alacağımız zirveye hazırlık için Türk liderlerle istişareler yürütmek büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

"Iraklı askerlere eğitim vereceğiz"

“Aynı zamanda Irak'ta NATO’nun bir eğitim misyonu başlatması yönünde planlama çalışması içindeyiz” diyen Stoltenberg, “Bu çerçevede Iraklı askerlere eğitim vereceğiz, askeri akademi ve okullar inşa edeceğiz. Böylelikle Iraklılara kendi ülkelerini istikrara kavuşturma imkanı ve terörle mücadele konularında destek sağlayacağız. Bu, Türkiye dahil tüm müttefikler için önemli” şeklinde konuştu.

"Türkiye eğitim faaliyetlerine katkıda bulunacak"

Stoltenberg, “Irak'taki eğitim misyonunda Türkiye özel bir rol üstlenecek mi?” sorusuna, “Türkiye bu konuya çok destek veriyor. Tabii ki Türkiye misyonun hazırlık çalışmalarının ve karar alma mekanizmasının bir parçası. Daha önce de bu konuyu Türk yetkililerle konuştum. Türkiye'nin tam olarak nasıl bir rol üstleneceğini söylemek için henüz erken. Ancak Türkiye'nin eğitim faaliyetlerine katkıda bulunacağını umuyorum” diye yanıt verdi.

"Tüm müttefiklere Türkiye'ye daha fazla destek çağrısında bulunuyorum"

Stoltenberg’e, Türk kamuoyunda, NATO'nun Türkiye’ye gerekli desteği vermediği yönündeki kanaat hatırlatıldı.

Dayanışma içinde hareket eden 29 müttefikten oluşan bir ittifak olduklarını ifade eden Stoltenberg, “Birbirimize destek veriyoruz ve NATO da Türkiye'yle dayanışma içinde. Türkiye NATO için önemli ancak NATO da Türkiye için önemli. İttifak, "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için" ilkesine dayanıyor” dedi.

Türkiye’ye destek verdiklerini vurgulayan Stoltenberg, “Bazı güvence tedbirlerimiz mevcut. Örneğin Türkiye'nin hava sahasını korumak için ülkeye füze bataryaları konuşlandırdık. İtalya ve İspanya'nın Türkiye'de Patriot ve SAMP-T bataryaları bulunuyor. Aynı zamanda erken uyarı ve gözlem uçakları (AWACS) Türk hava sahasında keşif uçuşları yapıyor. Diğer yandan Doğu Akdeniz'deki deniz kuvvetleri varlığımızı da artırdık. Altyapı, tatbikatlar ve İzmir'de konuşlu NATO Kara Komutanlığı (LANDCOM) gibi diğer bazı unsurlarla da Türkiye'ye destek veriyoruz. Türkiye'de ciddi bir NATO mevcudiyeti var ancak tüm müttefiklere Türkiye'ye daha fazla destek sağlama çağrısında bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

"NATO, darbe girişimini derhal kınamıştır"

Stoltenberg şöyle devam etti:

“NATO Türkiye'ye aynı zamanda siyasi destek de veriyor. Çünkü hiçbir NATO müttefiki Türkiye kadar terör saldırılarına maruz kalmamıştır. Türkiye aynı zamanda 2016 yılında başarısız bir darbe girişimi de yaşamıştır. NATO Türkiye’deki demokratik kurumları hedef alan bu darbe girişimini derhal kınamıştır.”

"Türkiye DEAŞ'la mücadelede kilit rol oynuyor"

Türkiye’nin ortak güvenlik ve savunmada NATO’ya birçok farklı şekilde katkı sağladığını dile getiren Stoltenberg, “Türkiye'nin Afganistan ve Kosova gibi farklı NATO misyon ve operasyonlarına katkısından dolayı minnettarız. Öte yandan, Türkiye'nin Irak ve Suriye sınırlarına yakın yerlerde sağladığı altyapı, terör örgütü DEAŞ'la mücadelede kilit rol oynamıştır. Türkiye, NATO müttefiklerinin ve DEAŞ'a karşı Uluslararası Koalisyon'un çabalarına büyük katkı sağlamış ve çok önemli bir rol üstlenmiştir” dedi.

"Koalisyon’a AWACS’larla destek sağlıyoruz"

NATO’nun, Zeytin Dalı Harekatı’na karşı yaklaşımını da değerlendiren Stoltenberg, “NATO, DEAŞ'a karşı Uluslararası Koalisyon'un bir üyesi, AWACS'larla destek sağlıyoruz ancak Kuzey Suriye'de sahada mevcudiyetimiz bulunmuyor. Bazı NATO müttefikleri ise sahada. Kuzey Suriye ve Afrin civarında bazı temel sınamaların bulunduğunu kabul ediyoruz. NATO, ittifakın iki üyesi Türkiye ve ABD için doğrudan diyalog imkanı sağlayan bir platform görevi üstlendi. NATO sahada olmadığı için Afrin ve civarında sahada olan müttefikler arasında diyaloğu teşvik etmeye devam ediyor” diye konuştu.

"Türkiye’nin şeffaf tutumunu memnuniyetle karşılıyoruz"

Stoltenberg, “Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları olduğunu kabul ediyoruz ve bunların orantılı ve ölçülü bir şekilde giderilmesini bekliyoruz. Müttefikler arasında en fazla terör saldırısına maruz kalan Türkiye'nin bu tehditleri bertaraf etmesi gerektiğini anlıyoruz. Diğer yandan, Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı kapsamında benimsediği şeffaf tutumu da memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye, operasyonun askeri boyutu ve insani yardımlar konusunda NATO'yu birçok kez bilgilendirdi” dedi.

"Harekat hakkında müttefikler bilgilendirildi"

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’de kimyasal silahlara karşı düzenledikleri ortak askeri harekatı değerlendiren Stoltenberg, “ABD, Fransa ve İngiltere, Suriye’de gerçekleştirdikleri ortak askeri harekat hakkında müttefikleri bilgilendirdiler. Üçlü, elde ettikleri bilgilerin, Duma'daki sivillere yapılan korkunç kimyasal silah saldırısının sorumlusunun Suriye rejimi olduğunu gösterdiğini vurguladı. Müttefikler, askeri harekatın Suriye rejiminin kimyasal silah üretimi ve kullanımına olanak veren tesisleriyle sınırlı olduğunu açıkça belirttiler” ifadelerini kullandı.

"Tüm NATO müttefikleri Suriye operasyonuna destek verdi"

Stoltenberg, “Tüm NATO müttefikleri bu operasyona tam destek verdiklerini ve güç kullanımından başka uygulanabilir bir alternatifin kalmadığını ifade ettiler. NATO olarak Suriye rejiminin birçok kez kimyasal silah kullanmasını güçlü bir şekilde kınıyoruz. Hava harekatı uluslararası camianın kimyasal silah kullanımına seyirci kalmayacağına ve müsamaha göstermeyeceğini açıkça göstermiştir. NATO her defasında Suriye’nin kimyasal silah kullanımını uluslararası norm ve antlaşmaları açıkça ihlal ettiği için kınamış ve sorumluların hesap vermeleri için çağırıda bulunmuştur. İttifak gelişmeleri çok yakından takip etmektedir” diye konuştu.

"S-400 tedariki ulusal bir karardır"

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri almasına da değinen Stoltenberg, “Askeri teçhizat ve yetenek satın alma ve satma kararı ulusal bir karardır. Yani bu NATO tarafından değil, müttefikler tarafından alınan egemen bir karardır. Türkiye'nin iki NATO müttefiki İtalya ve Fransa'yla, EUROSAM konsorsiyumu kapsamında füze ve hava savunma sistemleri geliştirmeye yönelik kararını memnuniyetle karşılıyorum. Bu ümit vadeden gelişme NATO müttefikleri arasındaki entegrasyonu da güçlendirecektir. Öte yandan, Türkiye ve ABD arasında Patriot bataryalarının alımına ilişkin görüşmelerin devam ettiğine yönelik bilgiler de mevcut. Yani, NATO müttefikleri ve Türkiye arasında değişik tipte hava ve füze savunma sistemlerinin alımı hakkında görüşmeler de var” dedi.

"Ege'deki gerginlik Türkiye ve Yunanistan arasında çözülmeli"

NATO Genel Sekreteri, Türkiye-Yunanistan gerilimini de değerlendirdi.

"Türkiye ve Yunanistan, 1952 yılında üye olduklarından beri çok değerli iki NATO üyesi olarak ön plana çıkıyor. İkisi de ortak güvenliğimize katkı sağlıyor. Aralarında baş gösteren bazı anlaşmazlıkların iyi ilişkiler çerçevesinde çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu çerçevede iki ülke başbakanının son olarak telefon görüşmelerinde sorunların diyalogla çözülmesi hususunda mutabık kaldıklarını öğrenmekten mutlu oldum."

Stoltenberg, bu konunun NATO’yu ilgilendiren bir  konu olmadığını, Türkiye ve Yunanistan arasında çözülmesi gerektiğini söyledi.

"Rusya'yla diyalog kolay değil ama önemli"

Stoltenberg, “NATO eski Rus ajanı Sergey Skripal'in zehirlenmesine 7 Rus diplomatın akreditasyonunu iptal ederek ve yanıt bekleyen 3 akreditasyonu reddederek cevap verdi. NATO bu konuda yeni bir adım atmayı düşünüyor mu?” sorusuna, “Salisbury saldırısına bu cevabı verdik ve bunun orantılı ve uygun bir cevap olduğu görüşündeyiz. Aynı zamanda NATO'daki Rus diplomat sayısının üst sınırını 30'dan 20'ye çektik. Bu aşamada yeni bir plan yok. Ancak gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz ve ona göre değerlendirmelerimizi yapacağız” şeklinde cevap verdi.

Jens Stoltenberg şöyle devam etti:

"Rusya'yla diyalog kolay değil ancak bu yüzden de bir o kadar önemli. Özellikle gerginliğin arttığı dönemlerde. Rusya bizim komşumuz ve hiçbir yere gitmiyor. Bu nedenle NATO Rusya'yla anlamlı bir diyaloğun muhafaza edilmesine açıktır."

"NATO'nun kapısı açık"

“NATO'ya yakın zamanda yeni bir üyenin katılmasını bekleyebilir miyiz?” sorusu üzerine ise Stoltenberg, NATO’nun kapısının açık olduğunu söyledi.

"Bunun en iyi kanıtı ise Karadağ'ın geçen sene NATO'ya katılması oldu. Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya, Bosna Hersek ve Gürcistan'la çalışmaya devam ediyoruz. Üye olmak isteyen üç ülkeye de destek sağlayarak bu ülkelerin Avro-Atlantik hedeflerine yaklaşmalarına yardımcı oluyoruz. Net bir karar açıklamak için ise henüz erken."

Diğer Haberler

Azerbaycan'ın Yeni Başbakanı Belli Oldu

Azerbaycan'ın Yeni Başbakanı Belli Oldu

Azerbaycan'ın yeni Başbakanı, Dış İlişkilerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Prof. Dr. Novruz Memmedov oldu.

Devamını Oku

'12 Mayıs Günü Türkmen Milleti İçin Bayram Günü Olacak'

'12 Mayıs Günü Türkmen Milleti İçin Bayram Günü Olacak'

Türkmen milleti'nin tüm kesimleri önümüzdeki seçimlerde Türkmen milletinin geleceğini ve arzusunu temsil eden 123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi listesine tam destek verdiğini dile getirmeye devam ediyor.

Devamını Oku

Kaplan ve Reşidiyeli'nin Musul’da Temasları Sürüyor

Kaplan ve Reşidiyeli'nin Musul’da Temasları Sürüyor

Musul'da 185 numaralı El Vataniye İtilafı Listesi'nin 33 numaralı Türkmen adayı Nureddin Yunus Hüseyin Kaplan ve 41 numaralı Türkmen adayı Lukman Necm Ahmet Reşidiyeli, Musul Üniversitesi ve enstitülerinden yakında mezun...

Devamını Oku

Merhum Şeyh Osman Ahmet Kerkük’te Toprağa Verildi

Merhum  Şeyh Osman Ahmet Kerkük’te Toprağa Verildi

Şeyh Osman Ahmet Muhammet son yolculuğuna uğurlandı.  İki gün önce tedavi gördüğü Türkiye'nin başkenti Ankara'da vefat eden din adamı Şeyh Osman Ahmet Muhammet, Kerkük'te Seyid Allavi Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Devamını Oku

TSK: İkisi Sözde Lider Kadrodan 37 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

TSK: İkisi Sözde Lider Kadrodan 37 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Türkiye Genelkurmay Başkanlığından yapılan haftalık bilgilendirmeye göre, 14-20 Nisan tarihlerinde PKK/KCK terör örgütünün barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullandığı Tunceli, Diyarbakır, Şırnak ile Irak'ın kuzeyinde yürütülen büyük...

Devamını Oku

Kerkük - Selahaddin Kara Yolunda Patlama: 2 ölü, 2 yaralı

Kerkük - Selahaddin Kara Yolunda Patlama: 2 ölü, 2 yaralı

Kerkük-Selahaddin kara yolunda daha önce terör örgütü DEAŞ militanları tarafından yola yerleştirilen mayına bir sivil aracın çarpması sonucu meydana gelen patlamada 2 kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı bildirildi.

Devamını Oku

'Terör Örgütlerinin En Büyük Gelir Kapısı Uyuşturucu Ticaretidir'

'Terör Örgütlerinin En Büyük Gelir Kapısı Uyuşturucu Ticaretidir'

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen Yeşilay Zümrüdüanka Ödül Töreninde yaptığı konuşmada, ödül töreni dolayısıyla Yeşilay gönüllüleriyle bir arada olmaktan ve hasret gidermekten memnuniyet duyduğunu...

Devamını Oku

Türkiye Dışişleri Bakanlığından ABD'nin Açıklamasına Tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığından ABD'nin Açıklamasına Tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD’nin Türkiye'de seçimlerin olağanüstü hal (OHAL) dönemi altında gerçekleşecek olmasına yönelik endişe belirtmesinin ''kabul edilemez'' olduğunu bildirdi.

Devamını Oku

Salihi, Türkmen Okullarında Düzenlenen Mezuniyetlere Katıldı

Salihi, Türkmen Okullarında Düzenlenen Mezuniyetlere Katıldı

Kerkük Türkmen Cephesi listesinin Eğitim ve öğretim sektörüne verdiği destek çerçevesinde,123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi Listesinin 1 numaralı adayı Erşet Salihi,Kerkük’te

Devamını Oku

Hasan Turan Türkalan Köyünü Ziyaret Etti

Hasan Turan Türkalan Köyünü Ziyaret Etti

Parlamento seçimleri için 123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi listesine destek toplamak için yaptığı turları kapsamında, Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı ve Kerkük Türkmen Cephesi listesinin 2 numaralı adayı Hasan Turan,...

Devamını Oku

Enver Hamit Gani Bayraktar, Kerkük'teki Bazı Türkmen Şahsiyetleri Ödüllendirdi

Enver Hamit Gani Bayraktar, Kerkük'teki Bazı Türkmen Şahsiyetleri Ödüllendirdi

Önümüzdeki 12 Mayıs seçimlerine katılımın yoğun olması ve 123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi listesine destek verilmesi amacı ile Kerkük'te 123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi listesi'nin 3 numaralı adayı Enver Hamit...

Devamını Oku

Enver Beyatlı Akkoyunlu Okulunda Düzenlenen Mezuniyete Katıldı

Enver Beyatlı Akkoyunlu Okulunda Düzenlenen Mezuniyete Katıldı

123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi listesinin 5 numaralı adayı Enver Fahri Kerim Beyatlı,Kerkük kentindeki Türkmen Akkoyunlu ilkokulunu ziyaret etti.

Devamını Oku

El Azavi: Önümüzdeki Seçimler İçin Bir Güvenlik Planı Kuruldu

El Azavi:  Önümüzdeki Seçimler İçin Bir Güvenlik Planı Kuruldu

Diyale Operasyonlar Komutanı Muzhır El Azavi, Diyale Operasyonlar Komutanlığının, Ordu Kuvvetlerinin 74. Tugayına Diyale'nin tüm bölgelerinde destek verdiğini açıkladı.

Devamını Oku

Türkmence Eğitimindeki Son Sınıf Öğrencileri İçin Özel Eğitim Kursu Düzenlendi

Türkmence Eğitimindeki Son Sınıf Öğrencileri İçin Özel Eğitim Kursu Düzenlendi

Kerkük kenti ve kente bağlı ilçe ve nahiyelerde öğrencileri desteklemek amacıyla,Kerkük’teki sürekli eğitim merkezinde eğitim kursu düzenlendi.

Devamını Oku

Salihi Kerkük’te Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Salihi Kerkük’te Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Irak Türkmen Cephesi genel başkanı ve 123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi Listesi'nin bir numaralı adayı Erşet Salihi, Kerkük'te vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor. Kerkük'ün 1 Azar semtinde vatandaşlarla bir araya gelen...

Devamını Oku

Salihi Kerkük’te Bazı Türkmen Okullarını Ziyaret Etti

Salihi Kerkük’te Bazı Türkmen Okullarını Ziyaret Etti

Kerkük türkmen cephesi'nin eğitime ve özelliklede türkmence eğitimine olan desteği kapsamında Kerkük'te 123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi listesi başkanı  ve listenin 1 numaralı adayı Erşet Reşat Salihi, kerkük'e bağlı tazehurmatu...

Devamını Oku

Kerkük Türkmen Cephesi Adayı Hasan Turan Kerkük’te Ziyaretlerde Bulundu

Kerkük Türkmen Cephesi Adayı Hasan Turan Kerkük’te Ziyaretlerde Bulundu

Parlamento seçimleri için 123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi listesine destek toplamak için çabalar devam ediyor.

Devamını Oku

Enver Bayraktar, Şehit Abdullah Abdurrahman Lisesi’ndeki Kutlamaya Katıldı

Enver Bayraktar,  Şehit Abdullah Abdurrahman Lisesi’ndeki Kutlamaya Katıldı

Türkmen Adalet Partisi başkanı ve 123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi'nin 3 numaralı adayı Enver Hamit Gani Bayraktar, Kerkük'te Şehit Abdullah Abdurrahman Lisesi'nde düzenlenen kutlamada hazır bulundu. Kutlamada 3 kupa alan...

Devamını Oku

Şahin Dayı Kadir Kerkük'te Tur Attı

Şahin Dayı Kadir Kerkük'te Tur Attı

12 Mayıs'taki seçimlerde 123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi listesine destek olunması amacıyla Kerkük'te 123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi listesi'nin 7 numaralı adayı Şahin Kadir Sait Bayraktar, Kerkük'te bazı dükkanları dolaşarak...

Devamını Oku

Ammar Kahya Kerkük’te Çocuk Hastanesini Ziyaret Etti

Ammar Kahya Kerkük’te Çocuk Hastanesini Ziyaret Etti

Kerkük’te sağlık sektörüne önem veren 123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi Listesinin 12 numaralı adayı Ammar Hidayet Muhamemt Kahya,Kerkük’teki Çocuk hastanesini ziyaret etti.Kahya,Hastane müdürü Ezel Mehdi ile bir araya geldi.görüşmede, hastanenin...

Devamını Oku

Bağımsız Seçim Yüksek Komiserliği'nden Açıklama

Bağımsız Seçim Yüksek Komiserliği'nden Açıklama

Parlamento seçimleri için hazırlıklar devam ediyor. Seçim sürecinin yolsuzluktan uzak tutmak için Bağımsız Seçim Yüksek Komiserliği, seçimlerde kullanılacak elektronik sayım cihazlrında siyasi kitleler, adaylar, seçmenler ve memurlar tarafından bir yolsuzluk...

Devamını Oku

El Cuburi: Yeniden İstikrar İçin Bütçe Ödendi

El Cuburi:  Yeniden İstikrar İçin Bütçe Ödendi

Kerkük Valisi Rakan Said El Cuburi düzenlediği basın toplantısında, Kerkük'ün güneybatısında terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan bölgeler için gerekli bütçenin ödendiğini açıkladı.Bütçenin 2017 yılında memur maaşlarından kesilen paralardan olduğunu belirten El...

Devamını Oku

Çavuşoğlu, Abdrakhmanov İle Görüştü

Çavuşoğlu, Abdrakhmanov İle Görüştü

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov’la Dışişleri Konutu’nda biraraya geldi. Görüşmenin ardından ikili ortak basın açıklaması düzenledi.

Devamını Oku

El Caf: Irak'ta 3.5 Milyon Göçmen Evine Geri Döndü

El Caf: Irak'ta 3.5 Milyon Göçmen Evine Geri Döndü

Terör örgütü DEAŞ'TAN kurtarılan bölgelere geri dönüşler devam ediyor. Göç ve Göçmenler Bakanı Casim Muhammet El Caf, toplam 5 milyon göçmenden 3 milyon göçmenin terk ettiği yerlerine geri döndüğünü açıkladı.

Devamını Oku

BMGK'nin Irak Ziyareti Ertelendi

BMGK'nin Irak Ziyareti Ertelendi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, bu ay sonunda Irak'a yapacağı ziyareti erteleme kararı aldı. Irak'ın BM Daimi Temsilciliği'nden BMGK'ye gönderilen mektupta, Irak'ta mayıs ayındaki genel seçimler öncesi birçok yetkilinin yoğun olacağı...

Devamını Oku

Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Telefonda Görüştü

Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Telefonda Görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping telefonda görüştü.

Devamını Oku

Selahaddin'de 6 DEAŞ Militanı Öldürüldü

Selahaddin'de  6 DEAŞ Militanı Öldürüldü

Salahaddin vilayetinde yürütülen arama tarama faaliyeti sırasında terör örgütü DEAŞ'a bağlı 6 militanın öldürüldüğü belirtildi.

Devamını Oku

Türk Kızılayı’ndan Tavuk İlçesinde Yardımeli

 Türk Kızılayı’ndan Tavuk İlçesinde Yardımeli

Türk Kızılayı,Kerkük’teki geliri düşük ailelere yardımeli uzattı. Dost ve komşu ülke Türkiye Cumhuriyeti tüm kurum ve kuruluşlarıyla başta Türkmenler olmak üzere tüm Iraklılara yardım etmeye devam ediyor.

Devamını Oku

İbadi, Mcgurk İle Görüştü

İbadi, Mcgurk İle Görüştü

Başbakan Haydar el ibadi'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Haydar El İbadi, başkent Bağdat'taki ofisinde ABD Başkanı Trump'ın terör örgütü DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Bret McGurk ile görüştüğü bildirildi.

Devamını Oku

Turan, Ülker Kız Lisesini Ziyaret Etti

Turan, Ülker Kız Lisesini Ziyaret Etti

Irak Türkmen Cephesi başkan yardımcısı ve kerkük'te 123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi listesi 2 numaralı adayı Hasan Turan, Türkmence eğitimi veren ülker kız lisesini ziyaret ederek, Kerkük il eğitim müdürlüğü...

Devamını Oku

Melahat Kasap Tazehurmatu Kasabasını Ziyaret Etti

Melahat Kasap Tazehurmatu Kasabasını Ziyaret Etti

Önümüzdeki 12 Mayıs'ta yapılması kararlaştırılan genel seçimler için seçim kampanyası başlatan 123 numaralı Kerkük Türkmen Cephesi listesi adayları Türkmen kadınların önümüzdeki seçimlere yoğun bir şekilde katılmalarını sağlamak ve 123 numaralı...

Devamını Oku

Erbil'de 137 Numaralı ITC Listesi'nin Çalışmaları Sürüyor

Erbil'de 137 Numaralı ITC Listesi'nin Çalışmaları Sürüyor

Yurt genelinde seçim propagandası devam ediyor. Bu kapsamda Erbil'de 137 numaralı Irak Türkmen Cephesi Listesi'nin 12 Mayıs'ta yapılacak olan Parlamento seçimleri için seçim çalışmaları sürüyor. Türkmen gençler, Türkmen bayraklarını ve...

Devamını Oku

streaminga

21 Nisan 2018 Cumartesi

01:30 Seçime Doğru -T    
02:00 Belgesel : Sultanların İzinde -T
02:30 Seçime Doğru -T    
03:00 Belgesel : Anadolu’nun Sıcak Yüzleri -T
03:30 Dizi Film : Ters Köşe   -T
04:30 İlahiler
05:00 Sinema : Tren Macerası -T
06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi  
07:00 Kuran-ı Kerim
07:45 Belgesel : Sultanların İzinde -T
08:10 Belgesel : Gönül Sultanları  
08:45 Tanıtım : Seçim Tanıtımları
09:00 Dizi Film : Ters Köşe
10:00 Seçime Doğru -T
10:45 Tanıtım : Seçim Tanıtımları
11:00 Seçime Doğru -T  
11:30 Haberler
12:10 Tanıtım : Seçim Tanıtımları
12:20 Seçime Doğru -T
12:50 Güncel  (Seçim Güncelleri) -T    
13:30 Gün Ortası Haberleri
14:00 Seçime Doğru                         
14:45 Tanıtım : Seçim Tanıtımları
15:00 İnsanlarla -T
15:30 Haberler
16:00 Seçime Doğru             
16:40 Tanıtım : Seçim Tanıtımları   
17:00 Belgesel : Sultanların İzinde  
17:30 Haberler  
18:10 Seçime Doğru    
18:50 Belgesel : Anadolu’nun Sıcak Yüzleri     
19:30 ANA HABER BÜLTENİ      
20:45 Tanıtım : Seçim Tanıtımları   
21:00 Seçime Doğru   
21:40 Tanıtım : Seçim Tanıtımları  
22:00 Güncel  (Seçim Güncelleri)    
22:30 Tanıtım : Seçim Tanıtımları   
22:45 Sinema : Asla Pes Etme   
00:30 Gece Haberleri

  • Cumartesi
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama