Perşembe, 14 Haziran 2018 10:17

'BM Filistin Halkı İçin Koruma Talep Eden Kararı Kabul Etti'

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, Filistin halkı için koruma talep eden karar tasarısı kabul edildi.

Türkiye'nin yoğun girişimlerinin ardından Cezayir'in de desteğiyle Filistin tasarısını görüşmek üzere BM Genel Kurulu, özel oturumda toplandı.

BM Genel Kurulunda düzenlenen oturumda, ABD tarafından BM Güvenlik Konseyi'nde veto edilen, Filistin halkı için koruma isteyen tasarı tekrar görüşüldü ve oylamaya sunuldu.

Karar tasarısı 120 oyla BM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Karara 8 ülke karşı çıktı, 45 ülke ise çekimser kaldı. Karara karşı çıkan ülkeler arasında, ABD, İsrail, Avustralya, Marshall Adaları, Nauru, Togo, Solomon Adaları, Mikronezya Federe Devletleri yer aldı.

Kararda, "BM Genel Sekreterinden, mevcut durumu inceleyip en kısa zamanda, söz konusu tasarının kabul edilmesinin ardından 60 gün içinde İsrail işgali altındaki Filistin'de sivillerin korunması, güvenliği ve refahı için yapılması gerekenlerin yanı sıra uluslararası koruma mekanizmalarıyla ilgili önerilerinin de bulunduğu yazılı rapor sunması" talep ediliyor.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ''Önümüzdeki karar, bütün BM üyesi ülkelere sivillere yönelik saldırıları barışçıl yollarla önleme ve çekilen acıları dindirme çağrısı yapıyor. Bu kararda taraf tutulmuyor.'' dedi.

Bu kararla gerginliğin azaltılmasının ve daha fazla şiddet olaylarının önlenmesinin amaçlandığını belirten Sinirlioğlu, söz konusu kararda BM Genel Sekreteri'nden sivilleri daha fazla saldırıya karşı nasıl koruyacağı konusundaki önerilerini sunması çağrısı yapıldığı ve kimsenin hedef alınmadığına dikkati çekti.

Söz konusu kararla güvenilir bir barış süreci ve barış içinde birlikte yaşama umutlarının yaşatılmasının amaçlandığını ifade eden Sinirlioğlu, ''Filistin halkına meşru isteklerinin duyulduğu ve uluslararası toplumun onların acılarını önemsediğine dair inandırıcı bir mesaj göndermek için doğru bir zaman. Genel Kurulun BM Sözleşmesi'ndeki sorumluluğunu yerine getirerek BM'nin güvenilirliğini yeniden tesis etmesi için doğru bir zaman.'' diye konuştu.

Ardı arkası kesilmeyen uluslararası çağrılara rağmen Filistin halkının vazgeçilmez haklarından yoksun bırakıldığına ve barışçıl gösteri haklarının ihlal edildiğine dikkati çeken Sinirlioğlu, ''Uluslararası hukukun daha fazla aşınmasını önlemek ortak görevimiz.''ifadesini kullandı.

Sinirlioğlu, ''Tek taraflı kararlar barış getirmeyecek. Sadece adil, kapsamlı ve kalıcı olanlar çözüm getirecek.'' diye ekledi.

Yemen, Suriye, Irak, İran, Myanmar ve dünyanın birçok yerinde başka sorunlar dururken ''Gazze'yi öncelikli yapan nedir?'' diye sorgulayan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise tasarının tamamen tek taraflı olduğunu, Hamas'tan hiçbir şekilde bahsetmediğini ve bu tür kararların barış sürecine katkısı olmayacağını savundu.

Haley, ''Türk dostlarım da bu kararın kabul edilmesinin hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini biliyor.'' dedi.

Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur ise ''Halkımıza karşı işlenen sistematik suçlar ve insan hakları ihlalleri karşısında sessiz kalamayız.'' dedi.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon ise terör örgütü olmakla suçladığı Hamas'ın ''hem İsrail hem Filistin halkına zarar verdiğini'' iddia etti.

Kararda ayrıca silahlı çatışmalarda sivillerin korunmasına yönelik ilgili BM kararlarına atıfta bulunularak, işgal altındaki Filistin'de 30 Mart'tan bu yana yaşanan şiddet olaylarında İsrail güçleri tarafından orantısız güç kullanılarak, özellikle Gazze'de aralarında çocukların, sağlık çalışanlarının ve gazetecilerin de bulunduğu sivillerin öldürülmesiyle ilgili duyulan endişe ifade edildi.
BM kurumlarından iş birliği beklentisi

BMGK'nin ve BM üyesi ülkelerin sivillerin korunmasına yönelik atılacak adımlarda daha etkin olması gerektiğinin dile getirildiği kararda, İsrail-Filistin çatışmasının yalnızca uluslararası hukuk ve ilgili BM kararları çerçevesinde güvenilir ve direkt müzakereler gibi barışçıl yollarla çözüme kavuşturulabileceği vurgulandı.

Kararda, "BM Genel Sekreteri ile BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü'nün mevcut durumun şiddetini azaltmak ve Filistinlilere Yardım İçin İrtibat Komitesinin projeleri dahil, altyapı, insani ve ekonomik ihtiyaçların ele alınması konusunda ilgili ortaklarla iş birliği içinde gösterecekleri çabaların takdirle karşılanması" gerektiği belirtildi.

Filistin kararında, 1967'de başlayan İsrail işgalini sonlandırmak ve taraflar arasındaki tüm tartışmalı konulara nihai hallerini verebilmek, güvenilir müzakerelerin başlatılması için gerekli tüm şartların sağlanması, BM kararları kapsamında ve Madrid kararlarıyla uyumlu, güvenilir ve belirgin sınırlara sahip, barış içinde yaşayan demokratik iki ayrı devlet için yeni ve acil çaba gösterilmesi çağrısında bulunuldu.

Her iki tarafta da sivillerin zarar görmesine ilişkin tüm faaliyetlerin esefle karşılandığı kararda acil, sürdürülebilir ve tam anlamıyla uygulanabilir ateşkes çağrısı yapıldı.

Kararda ayrıca, sivillere yönelik şiddet ve terör olaylarının yanı sıra provokasyon, kışkırtma ve tahribat faaliyetlerinin her türlüsü kınandı.

Barışçıl protesto hakkı, ifade ve örgütlenme özgürlüğüne vurgu yapılan kararda, Filistin'de yaşanan olaylara ilişkin uluslararası standartlarla uyumlu, bağımsız bir soruşturmanın önemine işaret edildi.

Gazze'deki insani krizin ciddi boyutlara ulaştığı ve soruna uluslararası hukuk çerçevesinde sürdürülebilir bir çözüm sağlanması gerekliliğinin altı çizilen kararda, işgalci güç İsrail'e savaş zamanında sivillerin korunmasına ilişkin 12 Ağustos 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesi'ndeki hukuki görev ve sorumlulukları hatırlatıldı.

Kararda, tüm tarafların bölgede istikrarın sağlanması ve sahadaki olumsuzlukların tersine döndürülmesi için gerekli çabalarda bulunmaları ve sükuneti sağlamaları gerektiği belirtildi.
İnsani yardımlar

Gazze dahil işgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan Filistinli sivil halkın güvenliği ve korunmasının garanti altına alınması için tüm tedbirlerin gündeme getirilmesi gerektiği ifade edilen kararda, İsrail'in, Gazze şeridinden giriş çıkışlar ve bölgeye yapılan insani yardımların transferine yönelik engelleme ve kısıtlama faaliyetlerine acil son vermesi çağrısında bulunuldu.

Söz konusu kararda, insani yardım ve sağlık çalışanlarının sivil halka erişiminin kolaylaştırılması ve sağlık çalışanlarına yönelik tüm şiddet ile tehdit uygulamalarının sona erdirilmesi için tüm tarafların iş birliği içinde olması istendi.

Kararda, BM Yakındoğu'daki Filistinli Mülteciler için Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) hayati bir role sahip olduğuna işaret edilerek, UNRWA'ya Gazze'deki Filistinli sivillere acil ve engelsiz insani yardımlarda bulunulması için desteğin artırılması çağrısı yapıldı.

Filistin'deki farklı siyasi taraflar arasında uzlaşmanın sağlanması için atılacak adımların teşvik edildiği kararda, Gazze ve Batı Şeria'nın meşru Filistin hükümeti altında birleşmesi ve bu yönetimin etkin biçimde çalışmasının tesisi için somut adımlar atılması gerektiği vurgulandı.

Okunma 84 defa

Diğer Haberler

Angelina Jolie Irak'ta

Angelina Jolie Irak'ta

Oscar ödüllü oyuncu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın saldırıları ve yaşanan çatışmalar nedeniyle enkaza dönen Musul kentini ziyaret etti.

Devamını Oku

Erbil'deki Türk Seçmenler Oy Kullandı

Erbil'deki Türk Seçmenler Oy Kullandı

Kuzey Irak Bölgesinde yaşayan Türk seçmenler, Türkiye Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oylarını kullandı.

Devamını Oku

Erdoğan: Kandil'de Toplantı Alanlarını Vurduk

Erdoğan: Kandil'de Toplantı Alanlarını Vurduk

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7'de yayınlanan "İskele Sancak Özel" programında soruları yanıtladı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

Kandil'de 35 PKK'lı Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Kandil'de 35 PKK'lı Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Türkiye Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Kandil'e yönelik operasyon hakkında bilgi verildi.

Devamını Oku

Nuri: Seçim Sonuçlarındaki Hile ve Sahte Oranının %100 Olduğunu Açıkladı

Nuri: Seçim Sonuçlarındaki Hile ve Sahte Oranının %100 Olduğunu Açıkladı

Irak'ta 12 mayıs'ta gerçekleşen seçim sonuçlarını araştırma parlamento komisyonu başkanı Adil Nuri,oyların elle sayım işlemlerini yöneten hakimlerin görevlerini teslim aldıktan sonra işlerimleri yürüteceklerini belirtti.

Devamını Oku

Değişim Hareketi, Hükümet Ve BM’ye Çağrıda Bulundu

Değişim Hareketi, Hükümet Ve BM’ye Çağrıda Bulundu

Değişim Hareketi Milletvekili Hoşyar Abdullah, Kuzey Irak Bölgesinde hakimiyet  kuran iki partinin,seçim sonuçlarını yeniden tahrif etme niyeti olduğunu belirtti. Abdullah aynı zamanda 12 mayıs'ta yapılan seçim sonuçlarıdaki oyların elle sayılması...

Devamını Oku

Kandil Bölgesindeki Terör Hedefleri İmha Edildi

Kandil Bölgesindeki Terör Hedefleri İmha Edildi

Kandil bölgesindeki terör hedefleri imha edildi. Türk silahlı kuvvetleri tarafından ırak'In kuzeyi olan kandil dağıa harekat düzenlendi.

Devamını Oku

‘İşkence Gören Iraklı Sivillere Tazminat Verilmesi Kararlaştırıldı’

‘İşkence Gören Iraklı Sivillere Tazminat Verilmesi Kararlaştırıldı’

Danimarkalı askerler tarafından 2004'te Irak'ın Basra kenti yakınlarında yakalandıktan sonra teslim edildikleri Iraklı yetkililer tarafından kendilerine işkence yapıldığını iddia eden 23 Iraklının, Danimarka Savunma Bakanlığı aleyhine açtığı dava karara bağlandı.

Devamını Oku

Erdoğan İle Macron Görüştü

Erdoğan İle Macron Görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telefonda görüştü. Türkiye Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, gerçekleşen görüşmede ikili konular ve bölgesel meseleler hakkında görüş teatisinde bulunuldu.

Devamını Oku

Erdoğan, Şeyh Temim İle Telefonda Görüştü

Erdoğan, Şeyh Temim İle Telefonda Görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı münasebetiyle Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefonda görüştü.

Devamını Oku

BM: Suudi Arabistan'a Atılan Füzeler İran Yapımıdır

BM: Suudi Arabistan'a Atılan Füzeler İran Yapımıdır

14 sayfadan oluşan rapora göre BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı açıklamada, Temmuz 2017’den bu yana Yemen’den Suudi Arabistan’a fırlatılan beş roket parçasının, İran tarafından yapıldığı...

Devamını Oku

'BM Filistin Halkı İçin Koruma Talep Eden Kararı Kabul Etti'

'BM Filistin Halkı İçin Koruma Talep Eden Kararı Kabul Etti'

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, Filistin halkı için koruma talep eden karar tasarısı kabul edildi.

Devamını Oku

Erdoğan: Amerika Yine Hüsrana Uğradı

Erdoğan: Amerika Yine Hüsrana Uğradı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Yayıncıları Birliğinin 24 TV-360'ta canlı yayınlanan programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı

Devamını Oku

Türkiye Genelkurmay Başkanı Akar'dan Münbiç Görüşmesi

Türkiye Genelkurmay Başkanı Akar'dan Münbiç Görüşmesi

Türkiye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile ABD Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Curtis Scaparrotti, Münbiç yol haritasına ilişkin telefon görüşmesi yaptı.

Devamını Oku

'Kuzey Irak'ta 25-28 Kilometre İçerideyiz'

'Kuzey Irak'ta 25-28 Kilometre İçerideyiz'

Türkiye  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kandil operasyonuna ilişkin, "Türkiye, bu böcek yuvasını dağıtabilecek güçtedir. PKK, Hakurk, Avaşin, Basyan, Zap, Metina bölgelerinin hepsinde kendine ait kamplar kurmuş. Bu öncül kamplar ve...

Devamını Oku

Federal Yüksek Mahkeme, Seçim Komiserliğinin Talebini Reddetti

Federal Yüksek Mahkeme, Seçim Komiserliğinin Talebini Reddetti

Federal Yüksek Mahkeme sözcüsü İyas El Samuk, Federal Yüksek Mahkeme'nin oturum düzenlediğini açıkladı.

Devamını Oku

Turan: Bakanlar Kurulunun Kurduğu Komisyona Şikayetlerinizi Sunun

Turan:  Bakanlar Kurulunun Kurduğu Komisyona Şikayetlerinizi Sunun

Irak Türkmen Cephesi genel başkan yardımcısı milletvekili Hasan Turan, seçmenleri ve sivil toplum örgütlerini, Bakanlar Kurulu'nun seçim ihlalleriyle ilgili kurduğu komisyona şikayetlerini sunmaya davet etti.

Devamını Oku

İçişleri Bakanlığı: Bağdat’taki Yangında Benzin Kullanıldı

İçişleri Bakanlığı: Bağdat’taki Yangında Benzin Kullanıldı

İçişleri Bakanlığı, Başkent Bağdat'ın El Rasafa bölgesinde Seçim Komiserliği'ne ait depoda Pazar günü çıkan yangının kasıtlı olarak çıkarıldığını duyurdu.

Devamını Oku

ITŞST Derneği Kuruluşunun 15.Yildönümü Münasebetiyle Bildiri Yayınladı

ITŞST Derneği Kuruluşunun 15.Yildönümü Münasebetiyle  Bildiri Yayınladı

Kerkük Kışlası Irak Türkmenleri Şehitler ve Siyasi Tutuklular Derneği, kuruluşunun 15. yıldönümü münasebetiylebir bildiri yayınladı.

Devamını Oku

İdlib'de 1 Yılda 1109 Sivil Hayatını Kaybetti

İdlib'de 1 Yılda 1109 Sivil Hayatını Kaybetti

Suriye İnsan Hakları ağı, Mayıs 2017'de ilan edilen İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki sivil yerleşimlere Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın saldırılarına ilişkin rapor yayımladı.

Devamını Oku

Yemen'de 20 Bin Çocuk Husiler Tarafında Savaşıyor

Yemen'de 20 Bin Çocuk Husiler Tarafında Savaşıyor

2 milyon çocuğun işçi olduğu Yemen'de, 20 bin çocuğun da Husilerin saflarında savaşçı olarak kullanıldığı bildirildi.Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı, 3 yılı aşkın süredir iç savaşın devam ettiği ülkede, istatistiklere...

Devamını Oku

Vatandaşlar, Kerkük’te Bayram Alışverişi Yapıyor

Vatandaşlar, Kerkük’te Bayram Alışverişi Yapıyor

Ramazan Bayram öncesi Kerkük’te büyük bir hareketlilik yaşanırken, vatandaşların yapacağı bayram alışverişinden en büyük payı almak isteyen esnaflar  da satışlarını sürdürüyor. Bayramlarda en çok satılan bayram şekeri, lokumlar, kuru fasulye,...

Devamını Oku

DEAŞ’tan Kurtarılan Musul’da Ramazan Geceleri Geri Döndü

DEAŞ’tan Kurtarılan Musul’da Ramazan Geceleri Geri Döndü

Musul’da çarşı ve pazarda bayram hazırlığı başladı. Ramazan Bayramı heyecanının yaşandığı Musul'daki çarşı ve pazarda hareketlilik yaşanıyor. Musullular, bayram alışverişi için,cadde ve sokaklardan geçerek pazar yerine akın ediyor. Musullular,Ramazan Bayramı...

Devamını Oku

Irak, Güney Kore’den 6 adet T-50 Savaş Uçağını Teslim Aldığını Açıkladı

Irak, Güney Kore’den 6 adet T-50 Savaş Uçağını Teslim Aldığını Açıkladı

Hava kuvvetlerini güçlendirme çalışmaları kapsamındasavunma bakanlığı Güney Kore’den 6 adet T-50 savaş uçağını teslim aldığını açıkladı.

Devamını Oku

Yüksek Yargı Meclisi: 26 Kişi Tutuklandı

Yüksek Yargı Meclisi: 26 Kişi Tutuklandı

Yüksek yargı meclisi Bağdat'ta seçim sandıklarının bulunduğu depoda çıkan yangın ve sadr kentinde meydana gelen saldırılar ile ilgili 26 kişinin tutuklandığını duyurdu.

Devamını Oku

Suriye'de, Koalisyon Saldırılarında 35 Sivil Hayatını Kaybetti

Suriye'de, Koalisyon Saldırılarında 35 Sivil Hayatını Kaybetti

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon güçlerinin terör örgütü DEAŞ'ın işgalindeki bölgelere bu ay düzenlediği hava saldırılarında 35 sivil hayatını kaybetti.

Devamını Oku

'Kandil Operasyonuyla PKK Denilen Böcek Yuvasını da Tarihe Gömeceğiz'

'Kandil Operasyonuyla PKK Denilen Böcek Yuvasını da Tarihe Gömeceğiz'

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanlığının 179. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Kültür Sitesi'nde düzenlenen törene katıldı.

Devamını Oku

'Terör Örgütlerinin Başlarını İnlerinde Eziyoruz'

'Terör Örgütlerinin Başlarını İnlerinde Eziyoruz'

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda Ankara muhtarlarıyla sahur programında bir araya geldi.

Devamını Oku

İbadi, Seçimlerin Yeniden Yapılmasını Reddetti

İbadi, Seçimlerin Yeniden Yapılmasını Reddetti

Başbakan Haydar el-İbadi, seçimlerin tekrarlanması tartışmalarına ilişkin, seçimlerin yeniden yapılması çağrılarını reddederek, hükümetin kurulması yönünde ilerlenmesi gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

Sadr, Haşdi Şabi Koalisyonu ile İttifak Kurdu

Sadr, Haşdi Şabi Koalisyonu ile İttifak Kurdu

Irak'ta genel seçimlerin galibi Şii lider Mukteda es-Sadr, Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı Fetih koalisyonu ile mecliste en büyük grubu kurmak için ittifak oluşturduklarını duyurdu.

Devamını Oku

Kerkük'te 4 DEAŞ Militanı Yakalandı

Kerkük'te 4 DEAŞ Militanı Yakalandı

Kerkük'ün güneyinde, Irak Federal Polis güçleri tarafından başlatılan operasyonda terör örgütü DEAŞ'a mensup 4 militanın ele geçirildiği belirtildi.

Devamını Oku

Oyların Elle Sayım İşleminde Görev Alacak Hakimler Belli Oldu

Oyların Elle Sayım İşleminde Görev Alacak Hakimler Belli Oldu

Parlamento seçimlerindeki oyların elle sayılması için geri sayım sürüyor. yüksek yargı meclisi, kuzey ırak bölgesel yönetimi hariç ülkenin tüm illerinde seçim komiserliği'nin illerdeki bürolarını idare edecek hakimlerin adını açıkladı.

Devamını Oku

streaminga

Yayın Akışı

17 Haziran 2018 Pazar

01:00 Sinema : Lone Ranger -T  
04:00 İlahiler
04:30 Belgesel : Anadolu’da  Selcuklu -T
05:20 Türk Sineması : Aşk Tesadüfleri Sever -T
06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi  
07:00 Kuran-ı Kerim    
07:45 Esma-ül Hüsna
07:50 Belgesel : Benimle Resim Yaparmısın -T
08:20 Belgesel : Asya Tsunamisi
09:00 Türkmence Klipler
10:00 Çizgi Sinema : Çılgın Dostlar 1  
11:30 Haberler
12:30 Sinema : Yerdeki Yıldızlar
13:30 Gün Ortası Haberleri               
15:30 Haberler       
16:00 Bayram Sevinci
17:30 Haberler
18:00 Türkçe Klipler         
18:50 Belgesel : Benimle Resim Yaparmısın  
19:30 ANA HABER BÜLTENİ       
20:45 Eğlence : Dedeler Yadigarı    
22:00 Türk Sineması : Tutmayın Beni
00:00 Gece Haberleri

 

  • Pazar
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama