Cumartesi, 15 Haziran 2019 10:32

'Suriye Sınırında Kurulmak İstenen PKK Devleti Artık İhtimal Dışı'

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliği sayesinde Türkiye Suriye sınırında kurulmak istenen PKK devleti artık ihtimal dışı hale gelmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı devam ederken açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

Toplantıda ülke gündemindeki konuları etraflı bir şekilde ele alma imkanı bulduklarını belirten Kalın, "Sayın Cumhurbaşkanımız öncelikle takdim konuşmalarında başkanlık sisteminin vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermesiyle ilgili önemli noktaların altını çizdi, vatandaşlarımızın beklentilerinin karşılanması noktasında ilgili bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın attığı adımların önemine işaret ettiler. Ayrıca özellikle ekonomik alanda yer yer karşı karşıya kaldığımız birtakım operasyonlara, spekülatif hareketlere karşı da ilgili birimlerimizin tedbirlerini almaya devam ettiğinin altı çizildi. Özellikle kur-faiz-enflasyon üçgeninde oluşturulmaya çalışılan baskı ortamına karşı hem kurumlarımızın hem özel sektörümüzün, ilgili birimlerimizin koordinasyon halinde çalışmaya devam ettiğinin altını çizdiler" diye konuştu.

Kalın, S400, F-35 ve Amerika'yla ilişkiler konularının da gündeme geldiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle bu tür operasyonlara karşı savunma sanayi alanında ve teknoloji katkı payı yüksek olan üretim alanlarında faaliyetlerin artırılması konusunda da Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları oldu, bununla ilgili de özellikle ihracat gücümüzü arttırmaya dönük adımlar ve tedbirler bundan sonra kararlı bir şekilde atılmaya devam edilecek."

Terörle mücadele

Terörle mücadele ile Türkiye'nin iç ve dış güvenliği sağlanması konusunda kurumlar arasındaki koordinasyonun etraflı bir şekilde ele alındığını kaydeden Kalın, "PKK terör örgütüne karşı mücadelemiz her sahada devam ediyor. Sadece Türkiye Cumhuriyeti topraklarında değil, bu örgütün bulunduğu Irak gibi, Suriye gibi başka yerlerde de mücadelemiz kararlı bir şekilde devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, MİT Başkanlığı, Jandarma ve diğer ilgili güvenlik birimlerinin ortak çalışmalarıyla sahada çok ciddi neticeler almaya devam ettiklerini dile getiren Kalın, şöyle konuştu:

"Özellikle 31 Mart'ta yapılan yerel seçimler, şimdi 23 Haziran'da yapılacak olan yerel seçimlerin dinamikleri de dikkate alındığında terör örgütünün ortalığı bulandırmaya dönük birtakım adımlar atmaya çalışacağını, terör eylemlerine, saldırılarına yeltenebileceğini dikkate alarak birimlerimiz teyakkuz halinde bu süreçleri de takip ediyorlar."

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın takdim konuşmasında Suriye'den kaynaklanan güvenlik sorunlarına da işaret ettiğini ifade ederek, "Özellikle İdlib'de yaşanan gelişmelerin bizim için bir endişe kaynağı olmaya devam ettiğinin altını çizdik. Rejimin kasıtlı olarak Türkiye'yi tahrik etmek ve bölgede alan kazanmak amacıyla yaptığı saldırılara son verilmesi konusunda da ilgili birimlerimiz yetkilendirilmiş durumdadır. Özellikle Rusya'yla bu konuda temaslar kuruldu, görüşmeler devam ediyor. Gerek İdlib'de gerek Tel Rıfat'ta gerekse Fırat'ın doğusunda bu güvenlik alanının sağlanması ve ülkemize dönük herhangi bir tehdidin ortaya çıkmaması için bundan sonra da gerekli adımlar atılmaya devam edecektir" diye konuştu.

Kalın, Doğu Akdeniz, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerin toplantıda gündeme geldiğini, toplantıda Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığının sunumları olduğunu bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığının Milli Savunma Bakanlığına yazdığı mektup çerçevesinde devam eden tartışmalar olduğuna işaret eden Kalın, şu değerlendirmede bulundu:

"Bölgesel ve küresel belirsizlik, kaos ve gerilim ortamında bu ortamı teşvik eden siyasi yaklaşımlar karşısında Türkiye, barışın, istikrarın, huzurun ve karşılıklı saygının merkezde olduğu bir dış politikayı izlemektedir. Biz adımlarımızı atarken her şeyin iç içe geçtiği, bütün dinamiklerin birbirini etkiler hale geldiği bir dünyada ulusal çıkarlarımızı esas alan bir dış politika izliyoruz."

Kalın, bunun için de 360 derece perspektifinden dünya olaylarına baktıklarını belirterek, ifadelerini şöyle sürdürdü:

"Dolayısıyla bizim Avrupa Birliği ile genel manada Avrupa'yla Amerika Birleşik Devletleri'yle Rusya ve Çin gibi diğer küresel aktörlerle, Ortadoğu ülkeleriyle, İslam ülkeleriyle, Afrika, Uzak Doğu Asya ve Latin Amerika ülkeleri ile ilişkilerimiz bir sıfır toplamlı dış politika perspektifine dayanmaz. Tam tersine biz bir ilişki öbeğini bir başka ilişki öbeğinin alternatifi olarak hiçbir zaman görmedik. Avrupa ile, Amerika ile Transatlantik ittifak bağlamında kurduğumuz iyi ilişkiler bizim Rusya, Çin ya da Ortadoğu ile Afrika ile kurduğumuz ilişkilere mania teşkil etmez. aynı şekilde bizim o bölgelerdeki angajmanlarımız, yeni açılımlarımız Amerika ile Avrupa ile ya da başka bölgelerle kurduğumuz ilişkilere bir gölge düşürmek durumunda değildir ama hala dış politikayı ve dünyayı sıfır toplamlı bir perspektiften okumaya çalışanlar zaman zaman bu tür spekülatif haberler yaparak Türkiye'nin NATO'daki statüsünü tartışmaya açmaya çalışmaktalar. Türkiye’nin geleneksel ittifak sistemlerinden çıkıp başka alanlara yöneldiğini iddia etmekteler."

Kendilerinin ulusal çıkarlar çerçevesinde herkesle karşılıklı saygı ve çıkar ilişkisi temelinde kapsamlı ilişkiler geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Kalın, şunları aktardı:

"Güvenliği de bu çerçevede bir bütün olarak ele alıyoruz. S-400 meselesi, Patriot meselesi, F-35 meselesi bütün bunlar Türkiye'nin öncelikli olarak milli güvenliğini sağlamaya dönük atılan adımlardır. Biz güvenliği bir bütünlük içinde ele aldığımız için de şunu açık ve net bir şekilde ifade ediyoruz; Hepimiz güvende olmadan hiçbirimiz güvende değiliz. Bu perspektiften bakıldığı zaman Türkiye elbette kendi güvenliğini sağlarken bunu Irak'ın, Suriye'nin, İran'ın, komşu ülkelerimizin, Yunanistan'ın, Bulgaristan'ın, Akdeniz ve Karadeniz ülkelerinin güvenliğinden, istikrarından bağımsız ele almamaktadır."

Kalın, bu bağlamda Suriye, Libya, Sudan'da ve Orta Doğu'da yaşanan hadiselerin de kendilerini yakından ilgilendirdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yurt dışındaki temaslarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Kalın, Erdoğan'ın Tacikistan'da yapılacak CICA toplantısına katılarak burada dünya liderleriyle görüşeceğini açıkladı.

Tacikistan'daki toplantıya Orta Asya ülkeleri, Rusya, Hindistan, Çin, İran gibi büyük ülkelerin katılmasının da önemli olduğunu ifade eden Kalın, "Bu da Türkiye'nin o bölgelerdeki çıkarlarını koruma anlamında önemli bir fırsat takdim etmekte, teşkil etmektedir" dedi.

Suriye'de yaşanan gelişmelerin yakından takip edildiğini belirten Kalın, şöyle devam etti:

"İdlib, Tel Rıfat ve Fırat'ın doğusundaki gelişmeleri sadece takip etmiyoruz. Tabii ki orada istikamet verici bir dış politika izleyerek oradaki gelişmelerin aleyhimize dönmesini önlemek için bugüne kadar çok önemli adımlar attık, bu adımları da atmaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliği sayesinde bildiğiniz gibi hemen güneyimizde Türkiye-Suriye sınırında kurulmak istenen PKK devleti artık ihtimal dışı hale gelmiştir. Bunu Afrin'de de İdlib'de de Fırat'ın doğusunda da kararlı bir şekilde yapmaya devam edeceğimizden hiçkimsenin şüphesi olmasın.

Aynı şey Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmeler için de geçerli. Orada bildiğiniz gibi bir oldubitti ile Kıbrıs Rum Kesimi'nin hem Kıbrıs Türklerinin hem de Türkiye'nin uluslararası anlaşmalardan ve coğrafi konumundan kaynaklanan haklarını gasbetme, ihlal etme yaklaşımlarını şiddetle reddediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da oradaki arama tarama çalışmaları, sondaj çalışmaları, kıta sahanlığı, münhasır ekonomik bölge bütün bu konularla ilgili biz temel pozisyonumuzu Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin hakkını hukukunu koruyacak şekilde muhafaza ve müdafaa etmeye devam edeceğiz. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın."

"Mektup müttefiklik ruhuna aykırıdır"

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderdiği mektup ve Türkiye'nin bu mektuba cevap verme konusunda geç kaldığı iddialarına yönelik soru üzerine Kalın, "Sayın Savunma Bakanımıza gönderilen bu mektup, sadece üslubu değil, muhtevası itibariyle de müttefiklik ruhuna aykırıdır, ikili ilişkilerin nezaketine de aykırıdır. Türkiye Cumhuriyeti gibi egemen ve bağımsız bir ülkenin durduğu yere de tamamen karşı bir yaklaşımdır. Bu mektubun tabii neredeyse gönderildiği zamanla eş zamanlı olarak sızdırılmış olması da bir ciddiyetsizliktir" diye konuştu.

Bu tür yazışmaların devlet kurumları arasında yapıldığını ve belli bir mahremiyeti olduğunu vurgulayan Kalın, "Bunlar öyle aynı gün bir kaç saat içerisinde veya ileriki zamanlarda kamuoyu ya da basın üzerinden baskı oluşturmak amacıyla sızdırılmaz. Bu devlet ciddiyetine yakışmaz" ifadesini kullandı. Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz, bu mektubu aldığımız zaman tabii ki değerlendirmelerimizi yaptık ve bununla ilgili de zaten ilk açıklamada 'bir cevap hazırlanıyor' denmişti, burada bir değişiklik yok. Bu arada tabii ilgili arkadaşlarımızın, Savunma Bakanımızın, benim, diğer arkadaşlarımızın, Dışişleri Bakanımızın görüşmeleri oldu, bundan sonra da olmaya devam edecek. Ben de biraz önce, buraya gelmeden önce Sayın Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Sayın Bolton ile bir telefon görüşmesi yaptım, bu konuları da ele aldık. Biz hiçbir zaman bu ilişkileri germekten, koparmaktan, vesayet altına birilerinin almaya çalışmasından yana olmadık. Tam tersine bu ilişkileri yönetirken karşılıklı çıkar ve saygı temelinde müttefiklik ruhuna uygun adımlar atmayı her zaman kendimize temel ilke ittihaz ettik. Buradan bir taviz ya da geri dönüş söz konusu değil. Dolayısıyla bu cevap hazırlanırken de mektubun muhtevasına, üslubuna, perspektifine uygun bir cevabın verileceğinden de hiç kimsenin bir endişesi olmasın. Ama müzakerelerimiz, görüşmelerimiz elbette devam edecek. F-35 programından Türkiye'nin haksız bir şekilde çıkarılmaya çalışılması adım adım, pilotlarımızın eğitiminin askıya alınması, başka yaptırımların gündeme gelmesi, bu konuda Pentagon'un aslında hiçbir hukuki zemin olmadan resen birtakım inisiyatiflere yönelmiş olması aslında ittifak ruhuna aykırıdır. Türkiye'nin egemenlik haklarına da bir saygısızlıktır. Bunları tabii ki her vesileyle her düzeyde görüşmeye devam edeceğiz. Bizler mevkidaşlarımızla konuşmaya devam edeceğiz, Sayın Cumhurbaşkanımız da zaten Japonya'da yapılacak G20 zirvesinde de Sayın Trump'la bu konuyu çok büyük ihtimalle 29 Haziran'da, ikili görüşmede ele alacaklar."

"Haklarımızı tabii ki her platformda savunmaya devam edeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G20 öncesinde bir telefon görüşmesi olup olmayacağı, ABD'nin F-35 konusunda aynı tutumu sergilemesi durumunda nasıl bir yol izleneceği yönündeki soruya Kalın, "Dün Sayın Cumhurbaşkanımız da konuşmalarında ifade ettiler. Bizlerin bu temaslarının neticesine bağlı olarak kendisinin belki ihtiyaç hasıl olursa bir telefon görüşmesi olabilir ama şu an itibariyle planlanan bir görüşme yok. Ama zaten biz yaklaşık 15-16 gün sonra Japonya'da bir ikili görüşme yapacağız" karşılığını verdi.

Türkiye'nin F-35 projesinin ortağı, üreticilerinden biri olduğunun altını çizen Kalın, Türkiye tarafından projeye bir milyar doların üzerinde fon katkısı yapıldığını anımsattı. Türkiye'nin üretimin, programların bir parçası olduğunu, pilotların, teknik elemanların bunların eğitimini aldığını anlatan Kalın, bunun uzun vadeli bir yatırım olduğunu ifade etti. Kalın, şunları söyledi:

"Umarız Amerikan yönetimi, özellikle Pentagon, bu S-400 meselesini bahane ederek burada ikili ilişkilere kalıcı zarar verecek tavır ve tutumlarından bir an önce vazgeçer. Çünkü orta uzun vadede bu sorun mutlaka aşılacaktır. Türkiye'nin hakkı olan F-35'ler ülkemize mutlaka gelecektir. Ama bunu geciktirmek, çeşitli bahanelerle bunu başka alanlara çekmeye çalışmak sadece bu sürece zarar verir, ikili ilişkilere zarar verir. Biz gene akılla basiretle metanetle bu sürecin takipçisi olacağız. Bu anlaşmadan kaynaklanan haklarımızı da tabii ki her platformda savunmaya devam edeceğiz. Umarız iş o noktaya gelmez ama geldiği zaman da Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapmaktan asla geri durmayacaktır."

Okunma 113 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 15 Haziran 2019 10:36

Diğer Haberler

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya'ya Gidecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya'ya Gidecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Ekim'de Rusya Federasyonu'na günübirlik ziyaret gerçekleştirerek Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşecek.

Devamını Oku

Göstericilere Şiddet Uygulayan İki Subay Tutuklanacak

Göstericilere Şiddet Uygulayan İki Subay Tutuklanacak

Irak'ta iki subay hakkında, bu ayın başında düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler sırasında protestoculara karşı şiddet uyguladıkları gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarıldı.

Devamını Oku

ITC 16 Ekim'in İkinci Yıldönümü’nde Bildiri Yayımladı

ITC 16 Ekim'in İkinci Yıldönümü’nde Bildiri Yayımladı

Irak Türkmen Cephesi, 16 Ekim 2017 tarihinde Kerkük'te yasaları uygulama planının uygulanmasının ikinci yıldönümü münasebetiyle bildiri yayımladı.

Devamını Oku

Barış Pınarı Harekatı’nda 673 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Barış Pınarı Harekatı’nda 673 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Türkiye Milli Savunma Bakanlığında yapılan açıklamada, "Barış Pınarı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG'li terörist sayısı toplam 673 oldu." ifadelerine yer verildi.

Devamını Oku

Akar, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O'brien ve Beraberindeki Heyeti Kabul Etti

Akar, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O'brien ve Beraberindeki Heyeti Kabul Etti

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien ve beraberindeki heyetle görüştü.

Devamını Oku

ITC Başkanı Salihi Türkmen Bölgelerini Ziyaret Etti

ITC Başkanı Salihi Türkmen Bölgelerini Ziyaret Etti

16 Ekim 2017 tarihinde Kerkük'te yasaları uygulama planının uygulanmasının ikinci yıldönümü münasebetiyle Irak Türkmen Cephesi genel başkanı milletvekili Erşet Salihi Kerkük'e bağlı bazı Türkmen bölgeleri ziyaret etti.

Devamını Oku

ABD Başkanı Trump: PKK DEAŞ'tan Daha Kötü

ABD Başkanı Trump: PKK DEAŞ'tan Daha Kötü

ABD Başkanı Trump, "Birçok açıdan PKK, terör ve terör tehdidi bakımından muhtemelen DEAŞ'tan daha kötü." değerlendirmesini yaptı.

Devamını Oku

'Barış Pınarı Harekatı Birçok Oyunu Eş Zamanlı Olarak Bozdu'

'Barış Pınarı Harekatı Birçok Oyunu Eş Zamanlı Olarak Bozdu'

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Barış Pınarı Harekatı, birçok oyunu eş zamanlı olarak bozmuştur. Yaptırım tehditleri, kınamalar bizi haklı davamızdan vazgeçirmeyecektir." dedi.

Devamını Oku

Barış Pınarı Harekatı’nda Bugüne Kadar 653 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Barış Pınarı Harekatı’nda Bugüne Kadar 653 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Türkiye Milli Savunma Bakanlığından, Barış Pınarı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG'li terörist sayısının toplam 653 olduğu bildirildi.

Devamını Oku

Rusya, Türkiye’nin Meşru Çıkarlarını Tanıyor

Rusya, Türkiye’nin Meşru Çıkarlarını Tanıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’nin sınırlarını güvenlik altına almak için meşru çıkarlarını tanıdıklarını her zaman söylediklerini bildirdi.

Devamını Oku

İran'da Türk Asıllı Milletvekilinden Barış Pınarı Harekatı'na Destek

İran'da Türk Asıllı Milletvekilinden Barış Pınarı Harekatı'na Destek

İran Meclisi Batı Azerbaycan Eyaleti Milletvekili Seyyid Hadi Bahadırı, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı destekleyerek, terör örgütü PKK ve savunucularının yok olması gerektiğini söyledi.

Devamını Oku

Irak, Suriye'deki DEAŞ'lıları İstemiyor

Irak, Suriye'deki DEAŞ'lıları İstemiyor

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih'in "Suriye'deki DEAŞ'lıların ülkesine getirilmesini kabul ettiği" yönündeki iddiaların gerçek olmadığı bildirildi.

Devamını Oku

Akar ile Wallace Suriye'yi Görüştü

Akar ile Wallace Suriye'yi Görüştü

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, İngiliz mevkidaşı Wallace ile Suriye başta olmak üzere savunma ve güvenlik konularının ele alındığı telefon görüşmesi yaptı.

Devamını Oku

'Irak Hükümeti Ülkeyi PKK'dan Temizlemeli''

'Irak Hükümeti Ülkeyi PKK'dan Temizlemeli''

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, Irak hükümetinin ülkeyi başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinden temizlemesi gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

Türkmen ve Araplar KDP'nin Kerkük'e Dönmesi Kararını Protesto Etti

Türkmen ve Araplar KDP'nin Kerkük'e Dönmesi Kararını Protesto Etti

 Kerkük'ün Kuzeyindeki Ortak Operasyonlar İleri Komutanlığının binasının tekrar KDP'ye verilmesine Kerküklüler karşı çıkıyor.

Devamını Oku

'YPG Bize Saldırması İçin DEAŞ'lıları Serbest Bıraktı, Onlara Para Verdi'

'YPG Bize Saldırması İçin DEAŞ'lıları Serbest Bıraktı, Onlara Para Verdi'

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "YPG bize saldırması için DEAŞ'lıları serbest bıraktı, onlara para verdi." dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,TBMM Genel Kurulu'nda Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin sunum yaptı. Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne...

Devamını Oku

Suriyeli Türkmenlerden Barış Pınarı Harekatı'na Destek

Suriyeli Türkmenlerden Barış Pınarı Harekatı'na Destek

Suriye'nin önde gelen Türkmen siyasileri, Barış Pınarı Harekatı'nın Suriye'nin istikrarı, birliği ve toprak bütünlüğü için yürütüldüğünü belirterek, destek açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

Hulusi Akar'dan 'Asker Selamı'

Hulusi Akar'dan 'Asker Selamı'

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti TBMM Grup Toplantısına katıldı. Bakan Akar, salona girişinde asker selamı verdi.

Devamını Oku

Mehmetçikten Milli Sporculara Selam Var

Mehmetçikten Milli Sporculara Selam Var

Komandolar, kendilerine selam gönderen A Milli Futbol Takımı ve şampiyon sporculara mesaj gönderdi. Milli Savunma Bakanlığı, komandoların videolu mesajını paylaştı.

Devamını Oku

'Teröristler Güvenli Bölgeden Çıktığında Harekat Sona Erer'

'Teröristler Güvenli Bölgeden Çıktığında Harekat Sona Erer'

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Teklifimiz, hemen bu gece tüm teröristler silah ve malzemelerini bırakıp güvenli bölgeden çıksınlar. Bu dediğimiz yapıldığında Barış Pınarı Harekatımız zaten kendiliğinden sona ermiş olacak." dedi.

Devamını Oku

Büyükelçi Yıldız, Parlamento Başkanı Halbusi İle Barış Pınarı Harekatı'nı Görüşt…

Büyükelçi Yıldız, Parlamento Başkanı Halbusi İle Barış Pınarı Harekatı'nı Görüştü

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, başkent Bağdat'ta Parlamento başkanı Muhammet el Halbusi İle Barış Pınarı Harekatı'nı görüştü.

Devamını Oku

Beyaz Saray'da Suriye Toplantısı

Beyaz Saray'da Suriye Toplantısı

ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi'nden üst düzey isimler Suriye'deki durumu görüşmek üzere bugün ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelecek.

Devamını Oku

Kerküklüler, Güvenliği Sağlayan Özel Güçlerin Kentten Çekilmesine Tepkili

Kerküklüler, Güvenliği Sağlayan Özel Güçlerin Kentten Çekilmesine Tepkili

Kerkük kentinde güvenliği sağlayan 61. Tugay Özel Kuvvetler Komutanlığının, Başbakan Adil Abdulmehdi'nin talimatıyla kentten çekilmesi kararı protesto edildi.

Devamını Oku

Barış Pınarı Harekatı’nda Bugüne Kadar 637 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Barış Pınarı Harekatı’nda Bugüne Kadar 637 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Türkiye Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Barış Pınarı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG'li terörist sayısının toplam 637 olduğu bildirildi.

Devamını Oku

'Hedefimiz Belli, Herhangi Bir Yaptırım Konusunda Endişemiz Yok'

'Hedefimiz Belli, Herhangi Bir Yaptırım Konusunda Endişemiz Yok'

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "PYD/YPG hızla mevzi kaybediyor. 'Harekatı durdurun' diye bize baskı yapıyorlar. Yaptırımlar açıklıyorlar. Bizim hedefimiz belli. Bizim herhangi bir yaptırım konusunda endişemiz yok." dedi.

Devamını Oku

Türkiye Dışişleri Bakanlığından Avrupa Ülkelerine PKK Uyarısı

Türkiye Dışişleri Bakanlığından Avrupa Ülkelerine PKK Uyarısı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, PKK'nın şiddet içeren eylemlerinin Avrupa ülkelerinde devam ettiğini belirterek, bu ülkelerden Türk temsilciliklerinin, vatandaşlarının ve çıkarlarının korunması için tedbirlerin artırılması beklentisini yineledi.

Devamını Oku

Mike Pence ve Mike Pompeo Türkiye'ye Geliyor

Mike Pence ve Mike Pompeo Türkiye'ye Geliyor

ABD Başkanı Trump, Mike Pence ve Mike Pompeo'nun Türkiye'ye geleceğini açıkladı. Masada Barış Pınarı Harekatı olacak.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin Telefonda Görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin Telefonda Görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin telefonda Suriye'yi görüştü.

Devamını Oku

Sadr'dan Kerbela Yürüyüşünde 'ABD ve İsrail Karşıtı Slogan Atın' Çağrısı

Sadr'dan Kerbela Yürüyüşünde 'ABD ve İsrail Karşıtı Slogan Atın' Çağrısı

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Erbain için Kerbela’ya yürüyenler, kefen giyin ve Irak bayrağı taşıyın. 'Amerika’ya hayır', 'İsrail’e hayır' sloganı atın." ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, Iraklı Mevkidaşı El-Şamari ile Görüştü

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, Iraklı Mevkidaşı El-Şamari ile Görüştü

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak Savunma Bakanı Necah Hasan Ali el-Şamari ile telefonda görüştü.

Devamını Oku

Süleymaniye'de Patlama: 2 Ölü

Süleymaniye'de Patlama: 2 Ölü

Süleymaniye kentinde henüz bilinmeyen bir nedenle meydana gelen patlamada 2 kişi hayatını kaybetti.

Devamını Oku

ITC Başkanı Milletvekili Erşet Salihi Kerkük'te Toplantı Düzenledi

ITC Başkanı Milletvekili Erşet Salihi Kerkük'te Toplantı Düzenledi

Kerkük'te Irak Türkmen Cephesi Başkanı Milletvekili Erşet Salihi başkanlığında Irak Türkmen Cephesinde toplantı düzenlendi.Toplantıda Irak Türkmen Cephesi Temsilcileri hazır bulundu.

Devamını Oku

streaminga

Yayın Akışı

17 Ekim Perşembe 2019

01:15 Belgesel : Gönül Sultanları -T
02:45 Eğitim : Kur'an Oğreniyorum -T
03:15 Tarih : Birde Bana Sor -T
04:30 Dizi : Hanımeli Sokağı -T
05:45 Belgesel : Sultanlarin İzinde -T
06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi
07:00 Kuran-ı Kerim
07:55 Tarih : Birde Bana Sor -T
08:30 Eğitim : Çocuğuz kur'an Okuyoruz
09:00 Çizgi Filim : Pokimon 1
09:30 Dizi : Seksenler -T
11:30 Haberler
12:15 Belgesel : Anadolu'nun Sıcak Yüzleri
12:45 Belgesel : Gönül Sultanları
13:30 Gün Ortası Haberleri
14:00 Gönlümüzde Yaşayan Peygamber
14:30 Belgesel : Kardeş Şehirler
15:00 Yerel Dizi : Üvey Anne
15:30 Haberler
16:00 Dizi : Hanımeli Sokağı
17:00 Belgesel : Sultanlarin İzinde
17:30 Haberler
17:50 Belgesel : Şehirlerin Ruhu
18:30 Eğitim : Kur'an Oğreniyorum
18:50 Tarih : Birde Bana Sor
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 Dini : İsmail Coşar ile Ruh ve İnanç
21:30 Yerel Dizi : Üvey Anne -T
22:00 Dizi : Seksenler
00:00 Gece Haberleri

  • Perşembe
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama