Perşembe, 13 Ağustos 2020 14:13

Pakistan'da bağımsızlığın 73. yılı Kovid-19 önlemleri altında kutlanıyor

Pakistan, İngiltere'den 14 Ağustos 1947'de kazandığı bağımsızlığının 73. yılını yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri altında kutluyor.

73 yıl önce Muhammed Ali Cinnah tarafından ilan edilen Pakistan’ın bağımsızlığının yıl dönümü olan 14 Ağustos’ta ülke genelinde spor müsabakalarından seminerlere, askeri geçit törenlerinden yürüyüşlere kadar çeşitli sosyal etkinlikler düzenleniyor.

Başta başkent İslamabad olmak üzere ülkenin farklı şehir ve bölgelerinde sokaklar Pakistan bayrağının yeşil beyaz renkleriyle süslenirken, devlet binalarının dışında yüzlerce hane sakini de evlerini yeşil beyaz bayrak ve ışıklandırmalarla donattı.

The Tribune gazetesindeki habere göre, İslamabad'da satıcılar, kutlamalarla ilgili bayrak, rozet, bandana ve çeşitli eşyaların bulunduğu tezgahlarını günlerdir hazırlıyor.

Ülke genelindeki camilerde vatanları uğruna şehit olan Pakistanlılar için dualar edilirken, Pakistan’ın kurucu lideri Muhammed Ali Cinnah, milli şairi Muhammed İkbal gibi bağımsızlık mücadelesinin öncü isimleri de kabirlerinde düzenlenen törenlerde anılıyor.
Kutlamalarda maske zorunlu

Öte yandan bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını dolayısıyla kutlamalar tedbirli şekilde sürdürülecek.

Bağımsızlık günü kutlama alanlarına girişlerde el dezenfektanlarının bulundurulması, katılımcıların maske takması ve sosyal mesafeye dikkat etmesi zorunlu olacak.

Etkinlik alanlarında kurulacak termal kameralarla katılımcılar izlenecek, kapalı mekanlar belirli aralıklarla havalandırılacak.

Pakistanlı sağlık yetkilileri, yaşlı ve çocukların kutlamalara katılmamalarını tavsiye etti.
"Pakistan, temiz insanlar ülkesi"

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Urdu Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil Toker, AA muhabirine, Pakistan'ın bağımsızlığına dair açıklamalarda bulundu.

Toker, Pakistan'ın isminin temiz insanlar ülkesi anlamına geldiğini belirterek şunları söyledi:

"Pakistan ismini ilk olarak Choudry Rahmet Ali'nin 1933 yılında İngilizce olarak yayımladığı 'Now and Never' kitabında ortaya attığı ve bu ismin fikir babası olduğu genel kabul görmektedir. İngiliz yönetimi altında, o dönemde Müslümanların çoğunlukta bulunduğu eyaletlerin isimlerinden alıntılar yapılarak oluşturulduğu kanaati hakimdir. Buna göre Pencap'tan 'P', Afganiye'den (Bugünkü adıyla Hayber Pahtunhva ) 'A', Keşmir'den 'K', Sindh'ten, 'S' harfleri ve Belucistan'dan 'tan' eki alınarak 'Pakistan' ismi oluşturulmuştur. 'İ' ise kaynaştırma harfidir fakat son yıllarda bu ismin Choudry Rahmet Ali tarafından değil de aynı dönemde İngiltere'de eğitim alan 'Khwaca Abdurrahim' tarafından ünlü İngiliz yazar Sir Olaf Caroe'nin 'Soviet Empire (Sovyet İmparatorluğu)' kitabında gördüğü bir haritadaki 'Karakalpakistan' adındaki 'Pakistan' kısmından esinlenerek oluşturulduğu iddiaları da ortaya atılmıştır."
"Pakistan'ın Kaid-i Azam'ı Muhammed Ali Cinnah"

Pakistan’ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah’ın ağır hasta olmasına ve adım adım ölüme yaklaştığını bilmesine rağmen, Pakistan’ın kuruluşu akamete uğrayabilir düşüncesiyle hastalığını ve çektiği sıkıntıları gizlediğini anımsatan Toker, "Bu nedenle de Cinnah, Pakistan'ın Kaid-i Azam’ı yani 'Büyük Önderi'." dedi.

Cinnah’ın bir süre Hindistan’ın bağımsızlığını savunduğunu ve Mahatma Gandhi gibi Hindu siyasetçilerle bu amaç doğrultusunda mücadele verdiğini hatırlatan Toker, şunları kaydetti:

"Fakat Hindistan'da İngiliz yönetiminin sonuna giden yıllarda, özellikle Kongre Partisi ve Hindu çoğunluk tarafından Hindistan Müslümanlarının siyasi gelecekleri için hiçbir güvence verilmemesi, dönemin tüm Müslüman önderlerinde olduğu gibi Cinnah'ın da önüne büyük bir sorun şeklinde çıkıyor. Çünkü o dönemde Kongre Partisi ve Hindu politikacılar, yeni kurulacak Hindistan’da sayıları ne olursa olsun Müslümanlara hiçbir söz hakkına sahip bulunmayan bir azınlık şeklinde muamele edeceklerini açıkça gösteriyorlar. Zaten 1925 sonrası siyasi bir dogma olarak ortaya atılan Hindutva yani aşırı Hindu milliyetçiliği görüşü, Hindistan’ı işgal etmiş yabancıların torunları şeklinde gördükleri Müslümanları ve Hristiyanları Hindistan’da yaşatmama görüşünü hızla yayıyor ve Müslümanlar sürekli saldırı altına alınıyor. Kısacası, Hindular bugün olduğu gibi o dönemde de Hindistan Müslümanlarına yaşam hakkı tanımayacaklarını açıkça kanıtladıklarından dolayı bir Hindistan milliyetçisi olan Muhammed Ali Cinnah, Müslümanların çoğunlukta bulundukları bölgelerde kendi ülkelerini kurmalarını yani bağımsız Pakistan fikrini benimsiyor ve Pakistan’ın kurulmasını temin ediyor."
"Teşkilat-ı Mahsusa için çalışan Hint kardeşler"

Muhammed İkbal'in 29 Aralık 1930'da Tüm Hindistan Müslümanları Birliğinin toplantısında yaptığı konuşmada, Hindistan Müslümanlarının çoğunlukta bulundukları bölgelerde, Hindistan içerisinde veya Hindistan'dan bağımsız devletlerinin olması fikrini dile getirdiği bilgisini paylaşan Toker, "Bu genel olarak Pakistan’ın kuruluşunun ideolojik açıdan ilk ifadesi şeklinde değerlendirilir. Muhammed İkbal Pakistan’ın fikir babası olarak kabul edilse de tabii ki bu konuşma, Hint Müslümanları için ayrı vatan düşüncesinin ilk defa dile getirilmiş hali değil." dedi.

Toker, Pakistan fikrinin ortaya atılmasının daha öncelere dayandığını anımsatarak, şu ifadeleri kullandı:

"Hindistan içerisindeki Müslümanlar için ayrı bir ülke düşüncesini ilk dillendirenler, 1915’te Darülfünunda yani İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Urdu dili eğitimini başlatan iki Hint milliyetçisi kardeş. 'Hayri kardeşler' adıyla tanınan İngiliz karşıtı bu iki kardeş, Abdulcabbar ve Abdulsettar Hayri kardeşler, İstanbul’a gelerek Osmanlı gizli servisi Teşkilat-ı Mahsusa için de çalışıyorlar. Bu iki kardeş Berlin’de katıldıkları konferansta yanlış hatırlamıyorsam 1917’de Hint Müslümanları için ayrı bir vatan fikrini ortaya koyuyorlar. Yani bir açıdan bakıldığında Pakistan fikrinin ad olarak olmasa da bir ideal olarak ortaya atılmasında Türkiye’nin de etkisi oluyor."
"Pakistan İslam dünyasının doğu kalkanı"

Pakistan’ın kurulmasının bölge, dünya ve Türkiye bağlamında farklı etkileri olduğunu anımsatan Toker, o dönemde Batılı ülkelerin sömürüsü altında yaşayan farklı Müslüman toplumları için Pakistan’ın bağımsızlığının örnek teşkil ettiğini söyledi.

Toker, Pakistan’ın "ümmet" kavramı üzerine kurulduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Değişik dilleri konuşan Müslümanların sadece Müslüman oldukları için Hindistan'dan ayrılarak Pakistan adlı bir ülke kurmuş olmaları, sembolik açıdan da Pakistan’a büyük bir önem kazandırmıştır. Türkiye'yi İslam dünyasının batı kalkanı gibi değerlendirirsek Pakistan'ı da yine İslam dünyasının doğu kalkanı olarak değerlendirmemiz pek yanlış olmayacaktır. Çünkü bu iki ülke her ne kadar İslam alemi içerisinde hak ettikleri takdiri görmemiş olsalar da İslam dünyasını ve özellikle Arap coğrafyasını çeşitli dönemlerde birçok tehdide karşı savunmuşlardır ve savunmaktadırlar."
"Türkiye için Pakistan güvenilecek dost ve kardeş ülkedir"

Türkiye açısından Pakistan'ın her zaman güvenilecek dost ve kardeş bir ülke olduğunu ifade eden Toker, "Pakistan'ın kurulmasından önce Hindistan Müslümanları ile onların 93 Harbi, Kırım Savaşı, Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasındaki maddi ve manevi yardımları ile Osmanlı hilafetini kurtarmak maksadıyla giriştikleri uzun mücadele Türkiye'ye ve Türk halkına karşı sevgi ve kardeşlik duygularının açık göstergesidir." dedi.

Toker, Pakistanlıların, Türkiye’nin ve Türk halkının her zor gününde yanında olduklarını dile getirerek, "Son dönemde Yunanistan ve Mısır'ın yaptıkları münhasır ekonomik bölge anlaşmasının ardından Türk donanmasına ait gemilerin Akdeniz’e açılmasından sonra Pakistanlılar, 'Türkiye yalnız değildir' ve 'Yanındayız Türkiye' başlıklı ülkemize yönelik destek kampanyaları başlatmıştır. Yani Pakistanlılar her şartta Türkiye’ye destek vermektedir." diye konuştu.
"Hindistan Türkiye aleyhi kampanya başlattı"

Toker, Hindistan ile Pakistan arasındaki çekişmelere de değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne yazık ki aşırı sağ Hindu milliyetçisi Hindistan Halk Partisi (BJP) yönetimi, işgal ettiği Cammu Keşmir’de Keşmirlilerden tutun da başta Müslümanlar ve Hristiyanlar olmak üzere kendi içerisindeki azınlıklara karşı bir yok etme politikası başlatmıştır. Bunu yaparken de alenen insan haklarını hiçe saymaktadır. İnsan hakları savunucusu olduğunu söyleyen birçok ülke de bu insan hakları ihlallerine ses çıkarmamaktadır. Doğal olarak Malezya, Pakistan ve Türkiye buna sessiz kalmamıştır. Hindistan hükümeti ve Hindu lobisi de son günlerde işgal altındaki Cammu Keşmir'de ve Hindistan içerisinde azınlıklara yapılan zulümlere karşı sessiz kalmayan ve Hindistan’ın dayatmalarına boyun eğmeyen sayın Cumhurbaşkanımız ile aile efradını ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) gibi birçok Türk kuruluşunu hedef seçmiş ve aleyhte bir kampanya başlatmıştır."

Okunma 41 defa

Diğer Haberler

Fransa'da son 24 saatte 10 bin 569 Kovid-19 vakası tespit edildi

Fransa'da son 24 saatte 10 bin 569 Kovid-19 vakası tespit edildi

Fransa'da yeni tip koronavirüs salgınında son 24 saatte 10 bin 569 vaka görüldü.

Devamını Oku

Başbakan Kazımi, Parlamento Başkanı Halbusi İle Bir Araya Geldi

Başbakan Kazımi, Parlamento Başkanı  Halbusi İle Bir Araya Geldi

Başkent Bağdat'taki ofisinde, başbakan Mustafa El Kazımi, Parlamento başkanı Muhammet El Halbusi ile görüştü.

Devamını Oku

Türkiye'de son 24 saatte 1519 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 61 kişi hayatını k…

Türkiye'de son 24 saatte 1519 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 61 kişi hayatını kaybetti

Türkiye'de son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 61 kişi yaşamını yitirdi.

Devamını Oku

Kerkük'te 75 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 1 kişi vefat etti

Kerkük'te 75 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 1 kişi vefat etti

 Kerkük'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 1 kişi hayatını kaybetti, 75 yeni vaka tespit edildi.

Devamını Oku

Irak'ta son 24 saatte 64 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta son 24 saatte 64 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 64 kişi hayatını kaybetti, 3438 yeni vaka tespit edildi.

Devamını Oku

Başbakan Kazımi, BM Irak Özel Temsilcisi Plasschaert ile Görüştü

Başbakan Kazımi, BM Irak Özel Temsilcisi  Plasschaert ile Görüştü

Başbakan Mustafa El Kazımi,Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert ile Başkent Bağdat’taki ofisinde görüştü.Görüşmede,erken yasama seçimlerinin yapılması için ortak işbirliği yolları ele alındı.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kosova Cumhurbaşkanı Taçi bir araya geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kosova Cumhurbaşkanı Taçi bir araya geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Taçi ile Vahdettin Köşkü'nde görüştü.

Devamını Oku

Kerkük'te koronavirüs nedeniyle kapatılan camiler yeniden açıldı

Kerkük'te koronavirüs nedeniyle kapatılan camiler yeniden açıldı

Kerkük'te , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle mart ayında kapatılan cami ve mescitlerin bugün itibarıyla yeniden ibadete açıldığı belirtildi.

Devamını Oku

Irak’tan, Kazımi’nin Ankara ziyaretine ilişkin açıklama

Irak’tan, Kazımi’nin Ankara ziyaretine ilişkin açıklama

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Başbakan Mustafa el-Kazımi'nin Ankara ziyareti için gereken ortam ve çalışmaları hazırlamak üzere olduklarını söyledi.

Devamını Oku

Musul ve Türkiye arasında demiryolu inşa edilecek

Musul ve Türkiye arasında demiryolu inşa edilecek

Musul vilayetinden Türkiye sınırına kadar modern bir demiryolu inşa edileceği belirtildi.

Devamını Oku

Türkiye'de son 24 saatte 1538 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu

Türkiye'de son 24 saatte 1538 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu

Türkiye'de son 24 saatte 97 bin 416 Kovid-19 testi yapıldı, 1538 kişiye hastalık tanısı konuldu.

Devamını Oku

Kerkük'te polis baskınında 3 DEAŞ mensubu yakalandı

Kerkük'te polis baskınında 3 DEAŞ mensubu yakalandı

Kerkük kentinde düzenlenen polis baskınında terör örgütü DEAŞ mensubu oldukları belirtilen 3 kişi yakalandı.

Devamını Oku

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Türkiye ile ortak tatbikatlar Erivan'ı korkutuy…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Türkiye ile ortak tatbikatlar Erivan'ı korkutuyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak askeri tatbikatlarının Ermenistan yönetimini korkuttuğunu söyledi.

Devamını Oku

Bağdat'ta 12. Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Konferans Düzenlendi

Bağdat'ta 12. Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Konferans Düzenlendi

Başkent Bağdat'ta 12. Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı düzenlen Konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Berham Salih, Irak'ın egemenliğini korumaya çalıştığını belirtti. şeffaf bir şeçim yapılması çağrısında bulunan Salih yolsuzluklarala suçlananların Muhasebe edileceğii...

Devamını Oku

Kerkük'ün Musalla Bölgesinde Vatandaşlara Aşure Dağıtıldı

Kerkük'ün Musalla Bölgesinde Vatandaşlara Aşure Dağıtıldı

Irak Türkmen Cephesi İnsani Yardım Dairesi Kerkük'ün Musalla bölgesinde aşure pişirdi.

Devamını Oku

Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğunun açılışında son aşamalara gelindi

Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğunun açılışında son aşamalara gelindi

Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı, terör örgütü DEAŞ'ın Musul'u ele geçirmesi nedeniyle kapanan konsolosluğun yeniden açılması için son aşamaya gelindiğini belirtti.

Devamını Oku

Parlamento Başkanı Halbusi, AB Ülkelerinin Büyükelçilerini Kabul Etti

Parlamento Başkanı Halbusi, AB Ülkelerinin Büyükelçilerini Kabul Etti

Parlamento Başkanı Muhammed El Halbusi, Irak'taki Avrupa Birliği ülkelerinin büyükelçilerini başkent Bağdat'taki ofisinde kabul etti. Görüşmede göçmenler dosyaları ve Irak'taki son gelişmeler masaya yatırıldı.

Devamını Oku

Kerkük'te 75 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 7 kişi vefat etti

Kerkük'te 75 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 7 kişi vefat etti

Kerkük'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 7 kişi hayatını kaybetti, 75 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kerkük'te son 24 saatte 7 kişinin daha...

Devamını Oku

Irak'ta son 24 saatte 83 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta son 24 saatte 83 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 83 kişi hayatını kaybetti, 3907 yeni vaka tespit edildi. Irak Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, son 24 saatte 83 kişinin daha...

Devamını Oku

Irak'ta 5 ay sonra ibadet yerlerinin yeniden açılması kararı alındı

Irak'ta 5 ay sonra ibadet yerlerinin yeniden açılması kararı alındı

Irak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle mart ayında kapatılan ibadet yerlerinin sağlık kurallarına uyulması şartıyla yeniden açılması kararı alındı.

Devamını Oku

Ukrayna'da 'Birlik Kırım Tatar Kültür Merkezi' açıldı

Ukrayna'da 'Birlik Kırım Tatar Kültür Merkezi' açıldı

Ukrayna'nın başkent Kiev'in Çayka ilçesinde "Birlik Kırım Tatar Kültür Merkezi" açıldı.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asırlık uyanışımızı önlemeye çalışıyorlar

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asırlık uyanışımızı önlemeye çalışıyorlar

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'yi yeniden kendi iç meseleleriyle boğuşan bir hale getirerek asırlık uyanışımızı önlemeye çalışıyorlar." dedi.

Devamını Oku

Salgından çıkışın umudu COVID-19 aşısı için çalışmalar sonuca yaklaşıyor

Salgından çıkışın umudu COVID-19 aşısı için çalışmalar sonuca yaklaşıyor

Dünya genelinde 36 COVID-19 aşı adayı klinik denemelerle insanlar üzerinde test edilirken 146 aşı adayı klinik öncesi geliştirme aşamasında bulunuyor Dünyada yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşı bağışıklık sağlamayı amaçlayan aşı çalışmalarında...

Devamını Oku

İran'da Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı 24 bini geçti

İran'da Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı 24 bini geçti

İran'da yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 166 artarak 24 bin 118 oldu.

Devamını Oku

İdlib'de TSK'ye destek gösterileri düzenlendi

İdlib'de TSK'ye destek gösterileri düzenlendi

Suriye'nin İdlib kentinde vatandaşlar, Türkiye'nin bölgedeki askeri varlığını destekleyen gösteriler düzenledi.

Devamını Oku

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yunan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdık

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yunan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdık

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Yunan gazetesi (Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili) alçakça bir manşet attı. Yunan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdık." dedi.

Devamını Oku

Türkiye'de son 24 saatte 1771 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 62 kişi hayatını k…

Türkiye'de son 24 saatte 1771 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 62 kişi hayatını kaybetti

Son 24 saatte 111 bin 113 Kovid-19 testi yapıldı, 1060 kişinin tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 264 bin 805'e yükseldi.

Devamını Oku

Kerkük Valisi, Mersin’de Ak Yürek Technology Fabrikasını Ziyaret Etti

Kerkük Valisi, Mersin’de Ak Yürek Technology Fabrikasını Ziyaret Etti

Kerkük, Mısır ekimi ve üretiminde Irak’ın önemli şehirlerinden biridir. Kerkük valisi Rakan Said El Cuburi ve beraberindeki heyet, Türkiye - Irak Yatırım ve Ticaret Zirvesine katılmak için Türkiye’nin Mersin şehrine...

Devamını Oku

Irak’ta, “cumhurbaşkanlığı ile hükümet seçiminde değişiklikler öngören yasa tasa…

Irak’ta, “cumhurbaşkanlığı ile hükümet seçiminde değişiklikler öngören yasa tasarısı" hazırlandı

Irak’ta cumhurbaşkanının görev ve yetki alanlarında değişiklikler ile hükümeti seçimde birinci olan partinin kuracağını öngören yeni yasa tasarısı hazırlandığı bildirildi.

Devamını Oku

Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesinde PKK'lı 2 terörist etkisiz hale getirildi

Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesinde PKK'lı 2 terörist etkisiz hale getirildi

Pençe-Kaplan Operasyonu kapsamında, saldırı hazırlığındaki 2 PKK'lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildi.

Devamını Oku

Kerkük’te Türkmen Ailenin Evine Silahli Soygun Düzenlendi

Kerkük’te Türkmen Ailenin Evine Silahli Soygun Düzenlendi

Kerkük’te bir Türkmen ailenin evi silahlı soyguna maruz kaldı. Kerkük’ün Bağdat Yolu bölgesinde bir Türkmen vatandaşın evine dün gece polis üniforması giyen maskeli kimliği belirsiz silahlı kişilerce soygun düzenlendi.

Devamını Oku

Türkmen Bakan Aydın'dan Mersin Valisi Su'ya ziyaret

Türkmen Bakan Aydın'dan Mersin Valisi Su'ya ziyaret

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı Aydın Maruf, Mersin Valisi Ali ihsan Su'yu ziyaret etti.

Devamını Oku

streaminga

20 Eylül Pazar 2020

01:00 Spor Saati -T
02:00 Kervan -T
02:45 Gönlümüzde Yaşayan Peygamber
03:15 Belgesel : Gönül Sultanları -T
04:30 Dizi : Mazi Kalbimde Yaradır -T
06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi
07:00 Kuran-ı Kerim
07:55 Gönlümüzde Yaşayan Peygamber
08:30 Belgesel : Gönül Sultanları
09:00 Çizgi Filim : Niloya Ve Mr Bean
09:30 Dizi : Seksenler -T
11:30 Belgesel: Hayat
12:30 Gün Ortası Haberleri
13:00 Dizi : Osmanlı Tokadı
15:00 İnsanlarla -T
15:30 Haberler
16:00 Dizi : Mazi Kalbimde Yaradır
17:30 İkindi Çayı -T
18:30 Güncel - Yeni
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 Dizi: Seksenler
22:30 Dini : Din Ve Hayat -T
00:00 Gece Haberleri

  • Pazar
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama