Çarşamba, 23 Eylül 2020 20:24

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev BM Genel Kurulu'na ilk kez Özbekçe hitap etti

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev; "Siyasi, sosyal ve ekonomik değişimler kapsamında yapılan geniş çaplı reformlar sonucunda yeni bir Özbekistan oluşumu gerçekleşiyor. Bugün ülkemizde demokratik dönüşümler geri dönülemez hale geldi" dedi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Birleşmiş Milletler'in 75. Genel Kurulu'na video mesaj yoluyla hitabında Rusça yerine Özbekçeyi tercih etti.

Özbekistan'ın bağımsızlığından bu yana bir cumhurbaşkanı olarak BM Genel Kurulu'na hitabında Rusça yerine ilk defa Özbekçeyi kullanan Mirziyoyev, konuşmasında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının insanlığın bu tür küresel tehditlere karşı savunmasız olduğunu gösterdiğini ve düzenli diyalog, güven ve yakın iş birliğinin önemini açıkça ortaya koyduğunu belirtti. Mirziyoyev, bu çerçevede çabaların birleştirilmesi, sorumlulukların pekiştirilmesi, uluslararası ortaklıkların geliştirilmesi, Dünya Sağlık Örgütünün statüsünü ve potansiyelini artırma, yetkilerini genişletmeye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Mirziyoyev, bu çerçevede BM himayesinde, salgın döneminde devletlerin gönüllü taahhütlerine ilişkin bir yasanın hazırlanması ve bu belgenin her devletin vatandaşlarına ve uluslararası ortaklarına karşı yükümlülüklerini yansıtması gerektiğini vurguladı.

Üç yıl önce kendisinin BM Genel Kurulu’nda Özbekistan'ın köklü reformlar yapma konusundaki kararlılığını dile getirdiğini anımsatan Mirziyoyev, "Siyasi, sosyal ve ekonomik değişimler kapsamında yapılan geniş çaplı reformlar sonucunda yeni bir Özbekistan oluşumu gerçekleşiyor. Bugün ülkemizde demokratik dönüşümler geri dönülemez hale geldi." dedi.
"Dünya Medeniyetlerinin Kavşağındaki Orta Asya"

günümüzde Orta Asya bölgesinde köklü değişikliklerin yaşandığını, ülkeler arasındaki ilişkilerde iyi komşuluk ve karşılıklı güven, dostluk ve saygı ortamının yaratıldığını ve Orta Asya Devlet Başkanlarının düzenli istişare toplantılarının yapıldığını ifade eden Mirziyoyev, günümüzde Orta Asya ülkelerinin bölgenin küresel ekonomik, ulaşım ve transit koridorlarına entegrasyonunu derinleştirmek gibi önemli bir stratejik görevle karşı karşıya olduğunu kaydetti. Mirziyoyev, bu çerçevede BM himayesinde Ulaşım ve Komünikasyon İlişkilerini Geliştirme Bölgesel Merkezi’nin kurulmasını önerdi.

Bölgenin köklü ve zengin kültürel mirasının önemini vurgulayan Mirziyoyev, 2021'de UNESCO ile iş birliği içinde Hive şehrinde "Dünya Medeniyetlerinin Kavşağındaki Orta Asya" uluslararası forumunu düzenlemeye hazır olduklarını belirtti.
Afganistan sorunu

Afganistan sorununa da değinen Mirziyoyev, Afganistan'ı Orta Asya'nın ayrılmaz bir parçası olarak gördüklerini, Afganistan’daki tüm tarafların katılımıyla bu ay Doha'da başlayan barış görüşmelerini desteklediklerini ve bu müzakerelerin Afgan topraklarında barış ve istikrarın tesisine katkıda bulunacağını umduklarını vurguladı.

Mirziyoyev, Afganistan'ı bölgesel ekonomik entegrasyon süreçlerine aktif olarak dahil etmek için Surhan-Puli-Humri elektrik hattının inşaatı ve Mezar-ı-Şerif'ten Hint Okyanusu limanlarına giden demir yolu projesine başladıklarını dile getirdi.

Afganistan'da barış ve istikrarın sağlanması konusunun her zaman BM’nin ilgi odağında olması gerektiğini vurgulayan Mirziyoyev, bu çerçevede BM bünyesinde Afganistan'ın sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak daimi komitenin kurulmasını önerdi.
"Aral Gölü havzası çevresel inovasyon ve teknolojiler bölgesi ilan edilsin"

Orta Asya bölgesinin en büyük çevre felaketlerinden olan ve bölgenin kalkınmasına ciddi tehdit oluşturan Aral Gölü sorununa da değinen Mirziyoyev, Aral Gölü havzasının çevresel inovasyon ve teknolojiler bölgesi ilan edilmesine ilişkin BM Genel Kurulu kararının kabul edilmesini ve bu belgenin kabul edildiği günü ise Uluslararası Ekolojik Sistemleri Koruma Günü olarak ilan edilmesini teklif etti.

Mirziyoyev ayrıca, günümüzde dünyadaki çeşitli tehditlerin küresel yoksulluk sorunlarını daha da kötüleştirdiğini belirtti, bu çerçevede yoksulluğun ortadan kaldırılması ve yoksullukla mücadele sorunlarını önümüzdeki BM Genel Kurulu oturumunun ana konularından biri olarak belirlenmesini ve bu konuya ilişkin uluslararası zirvenin düzenlenmesini önerdi.

Salgın sonrası dönemde dünyadaki sosyoekonomik durumun tamamen değişeceğini, ortak tehditlere karşı yeni yaklaşımların ve iş birliklerinin gelişeceğini öne süren Mirziyoyev, bu çerçevede BM’nin koordinasyon sağlayan uluslararası yapı olarak merkezi rolünün daha da güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Okunma 63 defa

Diğer Haberler

Kovid-19 tedavisi görmüş yaşlı erkekler, plazma bağışı için en güçlü aday

Kovid-19 tedavisi görmüş yaşlı erkekler, plazma bağışı için en güçlü aday

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı koruyuculuk sağlayabilen antikorların en yüksek seviyelerine, hastanede tedavi görmüş yaşlı erkeklerde rastlandığı bildirildi. NewsMedicalLifeSciences" sitesinin haberine göre, ABD'de Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Okulunda görevli uzmanların...

Devamını Oku

Kerkük'ün güneyinde toplu mezar bulundu

Kerkük'ün güneyinde toplu mezar bulundu

Irak'ın Kerkük kentinin güneyindeki Rıyad nahiyesi yakınlarında, terör örgütü DEAŞ tarafından öldürüldükleri iddia edilen 45 kişiye ait cesedin yer aldığı bir toplu mezar bulunduğu belirtildi.KerkükSavunma Bakanlığına bağlı Savaş Medya Ağı'ndan...

Devamını Oku

Salgında 'ikinci dalga' Avrupa'yı daha sert vuruyor

Salgında 'ikinci dalga' Avrupa'yı daha sert vuruyor

Fransa, İspanya, Almanya, İngiltere ve İtalya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde Kovid-19 salgınının ikinci dalgasında günlük vaka sayıları salgının ilk aylarındaki rakamları geride bıraktı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında "ikinci...

Devamını Oku

Altunköprü'de Irak Türkmen Cephesi bürosuna saldırı

Altunköprü'de Irak Türkmen Cephesi bürosuna saldırı

Irak Türkmen Cephesi'nin (ITC) Irak'ın Kerkük kentinin Altunköprü bölgesinde bulunan bürosuna el bombası ve molotof kokteyliyle saldırı düzenlendiği belirtildi.

Devamını Oku

Azerbaycan ordusu Zengilan kent merkezini işgalden kurtardı

Azerbaycan ordusu Zengilan kent merkezini işgalden kurtardı

Azerbaycan ordusu Zengilan kentini Ermenistan'ın işgalinden kurtardı.

Devamını Oku

Azerbaycan'da Ermenistan'ın saldırılarında 61 sivil yaşamını yitirdi, 282 sivil …

Azerbaycan'da Ermenistan'ın saldırılarında 61 sivil yaşamını yitirdi, 282 sivil yaralandı

Ermenistan'ın, Azerbaycan yerleşim birimlerine top ve füzelerle düzenlediği saldırılarda bugüne kadar 61 sivil yaşamını yitirdi, 282 sivil yaralandı.

Devamını Oku

Türkiye'de son 24 saatte 2 bin 26 kişiye Kovid-19 hastalık tanısı konuldu

Türkiye'de son 24 saatte 2 bin 26 kişiye Kovid-19 hastalık tanısı konuldu

Türkiye'de son 24 saatte 116 bin 249 Kovid-19 testi yapıldı, 2 bin 26 kişiye hastalık tanısı konuldu, 75 kişi hayatını kaybetti.

Devamını Oku

DSÖ'den Kovid-19 uyarısı: Gelecek birkaç ay zorlu geçecek

DSÖ'den Kovid-19 uyarısı: Gelecek birkaç ay zorlu geçecek

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, kuzey yarımküre kışa girerken, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika'da yeni tip koronavirüs vakalarının hızla artmaya başladığını belirterek, "Kış geldiğinde gelecek birkaç ayın zorlu geçeceğini biliyoruz." dedi.

Devamını Oku

Irak Türkmen Cephesi Başkent Bağdat'ta KDP Binasının Ateşe Verilmesiyle İlgili Y…

Irak Türkmen Cephesi Başkent Bağdat'ta KDP Binasının Ateşe Verilmesiyle İlgili Yazılı Açıklama Yaptı

Başkent Bağdat'ta Cumartesi günü KDP binasının ateşe verilmesi gündemin ilk sıralarında yer almaya devam ediyor. Konuya ilişkin bir açıklama da Irak Türkmen Cephesi'nden geldi.

Devamını Oku

Salihi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Yeni Seçilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’…

Salihi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Yeni Seçilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Tebrik Etti

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşet Salihi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı tebrik etti.

Devamını Oku

Türkmeneli Kalkınma Ve İmar Kurumu İle Şifa Sağlık Merkezi'nden Bir Heyet Kerkük…

Türkmeneli Kalkınma Ve İmar Kurumu İle Şifa Sağlık Merkezi'nden Bir Heyet Kerkük İl Sağlık Müdürlüğü'nü Ziyaret Etti

Kerkük İl Sağlık Müdürlüğü'ne atanan Dr. Nebil Boşnak'a tebrik ziyaretinde bulunuldu. Türkmeneli Kalkınma ve İmar Kurumu ile Şifa Sağlık Merkezi'nden bir heyet Kerkük İl Sağlık Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

Devamını Oku

Kerkük'te 149 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 3 kişi vefat etti

Kerkük'te 149 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 3 kişi vefat etti

Kerkük'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 3 kişi hayatını kaybetti, 149 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kerkük'te son 24 saatte 3 kişinin daha...

Devamını Oku

Irak'ta son 24 saatte 63 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta son 24 saatte 63 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 63 kişi hayatını kaybetti, 4044 yeni vaka tespit edildi. Irak Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, son 24 saatte 63 kişinin daha...

Devamını Oku

Ezidi Lideri Şemo: Sincar'da barış ve huzur için PKK'nın bölgeden uzaklaşması ge…

Ezidi Lideri Şemo: Sincar'da barış ve huzur için PKK'nın bölgeden uzaklaşması gerekiyor

IKBY Başkanı Ezidilerden Sorumlu Müsteşarı Şeyh Şemo, "Şengal'in huzur ve güvenliğinin tam sağlanması, idari ve devlet kurumlarının faaliyete geçmesi, yardım elinin oraya uzanması halinde, Şengal halkı da çadırlarda yaşamak istemez"...

Devamını Oku

Azerbaycan ordusu 13 köyü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardı

Azerbaycan ordusu 13 köyü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardı

Azerbaycan ordusu Cebrail ilinin 13 köyünü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardı.

Devamını Oku

'Ersin Tatar güçlü liderlikle seçim yarışından galip çıkmaya muvaffak oldu'

'Ersin Tatar güçlü liderlikle seçim yarışından galip çıkmaya muvaffak oldu'

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ersin Tatar'ın geleceğe dair sunduğu vizyon ve gösterdiği güçlü liderlikle zor bir dönemde cereyan eden seçim yarışından galip çıkmaya muvaffak olduğunu kaydetti.

Devamını Oku

Dünyada Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 30 milyonu geçti

Dünyada Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 30 milyonu geçti

Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandıktan sonra sağlığına kavuşanların sayısı 30 milyonu aştı.

Devamını Oku

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Önemli olan KKTC'yi güzel günlere taşıyabilmek

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Önemli olan KKTC'yi güzel günlere taşıyabilmek

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Oy veren, vermeyen herkese teşekkürler. Önemli olan kutuplaşmak değil, birlik içinde KKTC'yi güzel günlere taşıyabilmek" dedi.

Devamını Oku

Başbakan Kazımi, Fransa’ya gitti

Başbakan Kazımi, Fransa’ya gitti

Başbakan Mustafa el-Kazımi, Avrupa temasları için Fransa’nın başkenti Paris’e gitti.

Devamını Oku

Aliyev: Tarihi Hudaferin Köprüsü'ne Azerbaycan bayrağı dikildi

Aliyev: Tarihi Hudaferin Köprüsü'ne Azerbaycan bayrağı dikildi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan askerlerinin tarihi Hudaferin Köprüsü'ne Azerbaycan bayrağı diktiğini açıkladı.

Devamını Oku

Dünya genelinde tedavisi süren Kovid-19 hastası sayısı 9 milyonu aştı

Dünya genelinde tedavisi süren Kovid-19 hastası sayısı 9 milyonu aştı

Yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) tedavi görenlerin sayısı dünya genelinde 9 milyonu geçti.

Devamını Oku

Kerkük'te 106 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 2 kişi vefat etti

Kerkük'te 106 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 2 kişi vefat etti

Kerkük'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 2 kişi hayatını kaybetti, 106 yeni vaka tespit edildi.

Devamını Oku

Irak'ta son 24 saatte 56 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta son 24 saatte 56 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 56 kişi hayatını kaybetti, 3110 yeni vaka tespit edildi.

Devamını Oku

Haşd El Şabi'den KDP Binasına Baskın Açıklaması

Haşd El Şabi'den KDP Binasına Baskın Açıklaması

Haşdi Şabi yandaşları, eski Dışişleri ve Maliye Bakanı Hoşyar Zebari'nin Haşdi Şabi güçleri ile ilgili yaptığı açıklamadan dolayı KDP'nin Bağdat bürosuna baskın düzenlendi.

Devamını Oku

Basra’da Operasyon: Yargı Tarafından Aranan 28 Kişi Yakalandı

Basra’da Operasyon: Yargı Tarafından Aranan 28 Kişi Yakalandı

Güvenlik Medya Ağı Basra’da “Vaıd El Sadık” Operasyonunun 2. Aşamasının ilk sayfasının başlatıldığını duyurdu.

Devamını Oku

Ulusal Güvenlik Konseyi Toplandı

Ulusal Güvenlik Konseyi Toplandı

Yurttaki son gelişmeleri masaya yatırmak üzere Ulusal Güvenlik Konseyi Başbakan ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Mustafa El Kazımi başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıda KDP'nin Bağdat'taki binasının yakılması ele alındı.

Devamını Oku

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: İran düşmanları, içerideki ihtilaflara özel yatırım y…

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: İran düşmanları, içerideki ihtilaflara özel yatırım yaptı

Ruhani, "İran düşmanları, içerideki tartışmalara ve ihtilaflara özel yatırım yaptı. Rejimin ve ülkenin tüm yetkililerini ve gönüldaşlarını sükuneti korumaya davet ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Devamını Oku

Kabe'de 7 ay sonra yeniden cemaatle namaz kılındı

Kabe'de 7 ay sonra yeniden cemaatle namaz kılındı

Suudi Arabistan'da, Kabe'nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle verilen 7 aylık aranın ardından yeniden cemaatle namaz kılındı.

Devamını Oku

Afganistan'da bomba yüklü araçla saldırı: 12 ölü

Afganistan'da bomba yüklü araçla saldırı: 12 ölü

Afganistan'ın Gor vilayetinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti.

Devamını Oku

Azerbaycan ordusu Ermenistan ordusuna ait Su-25 savaş uçağını düşürdü

Azerbaycan ordusu Ermenistan ordusuna ait Su-25 savaş uçağını düşürdü

Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusuna ait Su-25 savaş uçağını düşürdü.

Devamını Oku

Kerkük'ün Kuzeydoğusunda DEAŞ Saldırısı: 3 Ölü

Kerkük'ün Kuzeydoğusunda DEAŞ Saldırısı: 3 Ölü

Kerkük kentinin kuzeydoğusunda bir köye terör örgütü DEAŞ mensupları tarafından düzenlenen saldırıda 3 kişinin öldüğü belirtildi.

Devamını Oku

Başbakan Kazımi'den "mezhepçi husumet" uyarısı

Başbakan Kazımi'den "mezhepçi husumet" uyarısı

Başbakan Mustafa el-Kazımi, ülkede "mezhepçi husumete" geri dönülmesine izin verilmeyeceğini belirtti.

Devamını Oku

streaminga

Yayın Akışı

20 Ekim Salı 2020

01:00 İkindi Çayı -T
02:00 Kervan
02:45 Gönlümüzde Yaşayan Peygamber
03:15 Belgesel : Gönül Sultanları -T
04:30 Dizi : Gönül Hırsızı -T
06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi
07:00 Kuran-ı Kerim
07:55 Gönlümüzde Yaşayan Peygamber
08:30 Belgesel : Gönül Sultanları
09:00 Çizgi Filim : Niloya Ve Mr Bean
09:30 Dizi : Seksenler -T
11:30 Belgesel : Seyyah-ı Fakir
12:30 Gün Ortası Haberleri
13:00 Dizi : Sen de Gitme
14:45 Unutulmayan Sesler
15:30 Haberler
16:00 Dizi : Gönül Hırsızı
17:30 Kanun Ve Toplum -T
18:30 Sanat
18:55 Türkce Klipler
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 Gündem - Yeni
21:45 Dizi : Seksenler
00:00 Gece Haberleri

  • Salı
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama