Perşembe, 22 Ekim 2020 14:37

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Ermenistan'ın Gence'ye saldırıları savaş suçudur

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Bu (Ermenistan'ın Gence'ye saldırları) savaş suçudur. Erivan yönetimi bu suçtan sorumlu tutulacak. Bu kasıtlı şekilde işlenen bir suçtur." dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan'da temaslarda bulunan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç'u kabul etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Aliyev, Ermenistan'ın Azerbaycan'ın sivil yerleşim birimlerine yaptığı saldırılardan bahsederek "vahşi bir düşman"la karşı karşıya olduklarını belirtti.

Aliyev, Ermenistan ordusunun Azerbaycan'ın 2'nci büyük kenti Gence'ye balistik füzelerle 2 kez namertçe saldırı düzenlediğini hatırlatarak "Bu, savaş suçudur. Erivan yönetimi bu suçtan sorumlu tutulacak. Bu, kasıtlı şekilde işlenen bir suçtur. Aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu çok sayıda sivil kaybımız var. Bu, Ermeni faşizminin yırtıcı özelliğini bir kez daha ortaya koyuyor. Bu, bizim Ermeni faşizminin belini kırarak bölgemizi nasıl büyük bir bela ve faciadan kurtardığımızı bir kez daha gösteriyor." dedi.

Bu sabah Ermenistan güçlerince Terter'e 190, Ağdam'a ise 90'dan fazla mermi atıldığı, bazı günlerde Terter'e 2 bin merminin isabet ettiğini hatırlatan Aliyev, şunları söyledi:

"Şehirlerimizi yok etmek, Azerbaycan halkının iradesini kırmak istiyorlar. Ama bunu başaramıyorlar ve daha da azgınlaşıyorlar. İntikamımızı savaş alanında alıyoruz. Sivil halka karşı hiçbir adım atmadık, atmayacağız. Ermenistan, dünya için büyük tehdit oluşturuyor. Ermenistan'ı yöneten kriminal faşist bölgemiz için en büyük tehdittir ve Azerbaycan bu tehdidin giderilmesi için elinden geleni yapıyor. Her gün cepheden hoş haberler alıyoruz. Şehirlerimizi ve köylerimizi işgalcilerden kurtarıyoruz. Muzaffer Azerbaycan ordusu şerefli misyonunu yerine getiriyor. "

Aliyev, Türkiye'nin Azerbaycan'a gösterdiği desteklerden takdirle bahsederek gelişmelerin Türk basınında geniş yer aldığını, Azerbaycan'ın haklı davasının dünyaya Türk basını aracılığıyla duyurulduğunu ifade etti.

Bazı ülkelerin basının Ermenistan yanlısı yayınlar yaptığını hatırlaran Aliyev, "Bu büyük bir haksızlıktır. Bu bir sahtekarlıktır. Bu, olayların çarpıtılmasıdır. Azerbaycan'ı işgalci veya saldırgan bir devlet olarak sunma girişimlerinin elbette hiçbir temeli yok. Dolayısıyla Türk basınının ilk günlerden itibaren burada bulunması ve savaş bölgelerinden haberler yapması dünyaya konuya ilişkin doğru bilgilerin aktarılmasına hizmet etmektedir." diye konuştu.

Aliyev, yıllardır uluslararası kamuoyuna haklı olduklarını, işgale uğradıklarını anlatmaya çalıştıklarını, bunda da başarılı olduklarını belirterek "İşgalden kurtarılan köylerin görüntüsü, hangi tür vahşilerle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Köylerin, şehirlerin çoğunda bir tek bile sağlam yapı kalmamış. Dün internette Zengilan kentinde harabeye dönüşen caminin görüntülerini herkes gördü. O camide domuz beslemişler. Camilerimize hakaret ettiler. Tüm tarihi anıtlarımızı yok ettiler. Evlerden neredeyse sadece taşlar kalmış durumda. Çatıları, pencereleri ve eşyalar yağmalanmış." bilgisini verdi.

Ermenistan'ın 1990'lı yıllarda dış yardımlar sayesinde Azerbaycan topraklarını işgal ettiğini hatırlatan Aliyev, "Şimdi de dışarıdan yardım aldıklarını görüyoruz. Oraya büyük silahlar gönderiliyor. Buna rağmen biz onların belini kırdık ve kıracağız. Hak işimizi sürdürüyoruz, Türkiye gibi kardeş ülke de yanımızdadır. Her zaman birlikteyiz." ifadelerini kullandı.

Kamu Başdenetçisi Malkoç, Ermenistan'ın 30 yıldır devam eden işgalinin milyonlarca Azerbaycan vatandaşını mülteci durumuna soktuğunu ve çok ciddi insan hakları ihlallerine neden olduğunu hatırlattı. Malkoç, Ermenistan'ın Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına rağmen işgal ettiği topraklardan çekilmediğini, son zamanlarda saldırılarını artırarak, yerleşim yerlerini bombalayarak kadın ve çocuklar dahil çok sayıda Azerbaycan vatandaşının ölümüne ve yaralanmasına neden olduğunu söyledi.

Yaşanan insan hakları ihlallerini yerinde görüp incelemek, raporlamak ve dünyaya duyurmak için bölgeye geldiklerini bildiren Malkoç, İslam İşbirliği Teşkilatı Ombudsmanlar Birliği (İİTOB) Başkanı ve Türkiye Ombudsmanı olarak hazırlayacakları raporun, Azerbaycan'ın işgal edilmiş topraklarındaki tüm insan hakları ihlallerini içereceğini belirtti.

Malkoç, raporu başta İslam ülkeleri olmak üzere bütün dünya ombudsmanlarına, BM, Avrupa Birliği (AB), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gibi uluslararası kurum ve kuruluşlara ve insan hakları örgütlerine göndereceklerini bildirdi.

Okunma 33 defa

Diğer Haberler

İran'da son 24 saatte 483 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

İran'da son 24 saatte 483 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

İran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 483 artarak 25 bin 738 oldu. İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınında son 24 saatte 483 kişinin...

Devamını Oku

Bab'da bombalı terör saldırısı: 5 ölü 18 yaralı

Bab'da bombalı terör saldırısı: 5 ölü 18 yaralı

Suriye'nin kuzeyindeki Bab ilçesinde araca yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu 5 sivil yaşamını yitirdi, 18 sivil yaralandı.

Devamını Oku

BM Genel Sekreteri Guterres'ten 'Afganistan'da acil ve ön koşulsuz ateşkes' çağr…

BM Genel Sekreteri Guterres'ten 'Afganistan'da acil ve ön koşulsuz ateşkes' çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres, Afganistan'da sivillerin hayatını kurtarmak ve Kovid-19'un yayılmasını önlemek için "acil ve ön koşulsuz ateşkes" çağrısı yaptı.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğitim-öğretim sistemimizin taşıyıcı sütunu öğretmenlerimizin mali ve sosyal imkanlarını güçlendirmeyi kendimize vazife addediyoruz." dedi.

Devamını Oku

Irak Savunma Bakanı: Güvenlik güçlerinin ihmalkarlığı terör saldırılarına neden …

Irak Savunma Bakanı: Güvenlik güçlerinin ihmalkarlığı terör saldırılarına neden oluyor

Irak Savunma Bakanı Cuma İnad, ülkede meydana gelen terör saldırılarının en büyük nedeninin güvenlikteki ihmalkarlıktan kaynaklandığını belirtti.

Devamını Oku

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Tüm tarihi eserlerimiz devlet tarafından korunm…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Tüm tarihi eserlerimiz devlet tarafından korunmaktadır

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "(Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerdeki Hristiyan mabetleri) Camileri kapatanlar mı bizi eleştirecek? Camilere domuz kafası atanlar mı bize ders verecek ve endişelerini bildirecek?" dedi.

Devamını Oku

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: AB'nin yaptığı hataları anlamasını bekliyoru…

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: AB'nin yaptığı hataları anlamasını bekliyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "AB'nin yaptığı hataları anlamasını ve Türkiye'nin üyeliğinin birliğe katacağı değeri görmesini bekliyoruz." dedi.

Devamını Oku

Sincar'da moloz kaldırma çalışmaları başladı

Sincar'da moloz kaldırma çalışmaları başladı

Irak merkezi hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında imzalanan Sincar Anlaşması'nın uygulamaya konulmasının ardından Musul'a bağlı Sincar ilçesinde moloz kaldırma çalışmalarının başladığı duyuruldu.

Devamını Oku

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 59 milyon 515 bini geçti

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 59 milyon 515 bini geçti

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 59 milyon 515 bini aştı.

Devamını Oku

MİT'ten Irak-Suriye terör hattına darbe

MİT'ten Irak-Suriye terör hattına darbe

MİT, terör örgütü PKK/KCK'nın Irak ile Suriye arasındaki terörist sevkini koordine eden Hizret Çalkın'ı Irak'ın kuzeyinde etkisiz hale getirdi.

Devamını Oku

Türkiye Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan '24 Kasım Öğretmenler Günü' mesajı

Türkiye Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan '24 Kasım Öğretmenler Günü' mesajı

Türkiye Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Sizler, eğitimin sadece bir unsuru değilsiniz, eğitimin ana karakterisiniz. Bu süreçte toplum nezdindeki öneminiz ve değeriniz bir kez daha idrak edildi, itibarlı yeriniz güç kazandı."...

Devamını Oku

Hindistan'dan Kovid-19'dan 480 kişi hayatını kaybetti

Hindistan'dan Kovid-19'dan 480 kişi hayatını kaybetti

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen ülkelerden Hindistan'da vaka ve ölü sayısı azalmaya devam ederken, Güney Kore'de günlük vaka artışı yeniden 300'ün üzerine çıktı, Çin'de ise salgın kontrollü...

Devamını Oku

Suudi Arabistan: Cidde'deki petrol deposu yangınının sebebi roketli terör saldır…

Suudi Arabistan: Cidde'deki petrol deposu yangınının sebebi roketli terör saldırısı

Suudi Arabistan yönetiminden bir yetkili, Cidde kentinin kuzeyindeki yakıt deposuna yapılan saldırının roketli terör saldırısı olduğunu bildirdi.

Devamını Oku

Irak'ın kuzeyinde 4 PKK'lı terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi

Irak'ın kuzeyinde 4 PKK'lı terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Irak Kuzeyi Metina ve Avaşin bölgelerinde tespit edilen 4 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Devamını Oku

ABD, F-35 uçağında B61-12 tipi nükleer bombanın tam boy modelini test etti

ABD, F-35 uçağında B61-12 tipi nükleer bombanın tam boy modelini test etti

ABD'nin B61-12 tipi nükleer bombanın tam boy modelini ilk kez F-35A savaş uçağında test ettiği bildirildi.

Devamını Oku

DSÖ: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin sonunda ışık görüldü

DSÖ: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin sonunda ışık görüldü

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, "Aşı denemelerinden gelen son olumlu haberlerle, bu uzun ve karanlık kanalın (tünelin) sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor." dedi.

Devamını Oku

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev işgalden kurtarılan Ağdam'ı ziyaret etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev işgalden kurtarılan Ağdam'ı ziyaret etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, işgalden kurtarılan Ağdam şehrini ziyaret etti.

Devamını Oku

DEAŞ'ın Sözde Genel İdari Koordinatörü Bağdat’ta Tutuklandı

DEAŞ'ın Sözde Genel İdari Koordinatörü Bağdat’ta Tutuklandı

Ülkede terör örgütlerini yok etmek amacıyla askeri operasyonlar aralıksız devam ediyor.

Devamını Oku

Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım El Araci Beraberindeki Üst Düzey Heyetle Birlikt…

Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım El Araci Beraberindeki Üst Düzey Heyetle Birlikte Diyale'yi Ziyaret Etti

Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım El Araci beraberindeki üst düzey heyetle birlikte Diyale'yi ziyaret etti. Ziyaretçi heyette Ortak Operasyonlar komutan yardımcısı Abdülemir El Şemmeri da yer aldı.

Devamını Oku

ITC Altunköprü Büro Sorumlusu Zeki Köprülü Emekli Türkmen General Turhan Abdurra…

ITC Altunköprü Büro Sorumlusu Zeki Köprülü Emekli Türkmen General Turhan Abdurrahman'ı Kabul Etti

Irak Türkmen Cephesi Altunköprü büro sorumlusu Zeki Köprülü emekli Türkmen general Turhan Abdurrahman'ı kabul etti.

Devamını Oku

Irak’ta 2136 Yeni Vaka Tespit Edildi, 38 Kişi Hayatını Kaybetti

Irak’ta 2136 Yeni Vaka Tespit Edildi, 38 Kişi Hayatını Kaybetti

 Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 2136 kişiye virüs tanısı konuldu, 38 kişi hayatını kaybetti, 2202 hasta sağlığına kavuştu.

Devamını Oku

Sarıkahya'nın Eşi Yüksel Hattat Ankara'da Toprağa Verildi

Sarıkahya'nın Eşi Yüksel Hattat Ankara'da Toprağa Verildi

Türkmen mücadeleci Muhammet İzzet Hattat'ın kızı ve Türkmeneli Partisi Genel Başkanı Riyaz Sarıkahya'nın eşi Yüksel Hattat hayatını kaybetti.

Devamını Oku

Nuceyfi, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı Ofisinde Kabul Etti

Nuceyfi, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı Ofisinde Kabul Etti

Kurtuluş ve Kalkınma Cephesi başkanı Usame El Nuceyfi, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ile görüştü.

Devamını Oku

ABD, Avrupa ve Afrika'daki kara kuvvetlerini birleştiriyor

ABD, Avrupa ve Afrika'daki kara kuvvetlerini birleştiriyor

ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) ile Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) komutanlıklarının bünyesindeki kara güçlerini tek komutanlık altında birleştirdiklerini açıkladı.

Devamını Oku

Kovid-19'u yenebilecek aşı çalışmalarında ilk sonuçlar umut vadediyor

Kovid-19'u yenebilecek aşı çalışmalarında ilk sonuçlar umut vadediyor

Klinik denemelerde Pfizer ve Biontech'in aşı adayı yüzde 95, Moderna'nın aşı adayı yüzde 95,4, Oxford aşısı ise tek doz uygulamada yüzde 70, bir yarım ve bir tam doz uygulamada yüzde...

Devamını Oku

'İrini operasyonu, Hafter'e gelen silah denetlemeyen, meşru Libya hükümetini cez…

'İrini operasyonu, Hafter'e gelen silah denetlemeyen, meşru Libya hükümetini cezalandırmaya yönelik harekattır'

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İrini Harekatı kapsamında denetime tabi tutulan gemi hakkında, "Hafter'e gelen silah desteklerini denetlemeyen, keyfi uygulamalarda bulunulan, meşru Libya hükümetini cezalandırmaya yönelik bir harekattır." açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

Musul Valisi: BM, Sincar Anlaşması’nı destekliyor

Musul Valisi: BM, Sincar Anlaşması’nı destekliyor

Musul Valisi Necim el-Cuburi, BM'nin Sincar Anlaşması'nı desteklediğini ifade etti.

Devamını Oku

Çin'de havaalanının toplu Kovid-19 testi için karantinaya alınması kaosa yol açt…

Çin'de havaalanının toplu Kovid-19 testi için karantinaya alınması kaosa yol açtı

Çin'in Şanghay kentinde Pundong Uluslararası Havaalanı'nda iki çalışanda yeni tip koronavirüse (Kovid-19) rastlanmasının ardından terminaldeki yaklaşık 18 bin yolcu toplu test için karantinaya alındı.

Devamını Oku

Dünyada Kovid-19 vakası sayısı 59 milyonu aştı

Dünyada Kovid-19 vakası sayısı 59 milyonu aştı

Kovid-19 nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 394 bin 240 kişi yaşamını yitirdi, 40 milyon 792 bin kişi virüsü yenerek sağlığına kavuştu.

Devamını Oku

Kerkük'te 50 kişiye ait cesedin yer aldığı toplu mezar bulundu

Kerkük'te 50 kişiye ait cesedin yer aldığı toplu mezar bulundu

Kerkük kentinin güneyindeki Reşad Nahiyesi yakınlarında, terör örgütü DEAŞ tarafından öldürüldükleri iddia edilen 50 kişiye ait cesedin yer aldığı bir toplu mezar bulunduğu bildirildi.

Devamını Oku

Joe Biden Dışişleri Bakanlığına Antony Blinken'i getirecek

Joe Biden Dışişleri Bakanlığına Antony Blinken'i getirecek

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'ın Dışişleri Bakanlığı görevine Antony Blinken'i getireceği iddia edildi.

Devamını Oku

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Pompeo ile görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Pompeo ile görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüştü.

Devamını Oku

streaminga

Yayın Akışı

24 Kasım Salı 2020

01:00 İkindi Çayı -T
02:00 Kervan
02:45 Seyyahların İzinde
03:15 Hafız Bestekarlar -T
04:30 Dizi : Sen de Gitme -T
06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi
07:00 Kuran-ı Kerim
07:55 Seyyahların İzinde
08:30 Hafız Bestekarlar
09:00 Çizgi Filim : Niloya Ve Mr Bean
09:30 Dizi : Seksenler -T
11:30 Belgesel : Seyyah-ı Fakir
12:00 Benimle Resim Yapar Mısın ?
12:30 Gün Ortası Haberleri
13:00 Dizi : Sen de Gitme
14:45 Unutulmayan Şarkılar
15:30 Haberler
16:00 Türkçe Klipler
17:00 Çizgi Filim : Niloya Ve Mr Bean -T
17:30 Kanun Ve Toplum -T
18:30 Edebiyat Dalları
19:30 Ana Haber
20:45 Gündem - Canlı
21:45 Dizi : Seksenler
00:00 Gece Haberleri

  • Salı
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama