Salı, 15 Eylül 2020 18:09

Macron Türkiye karşıtlığını Irak siyasetine taşımaya çalışıyor

Başbakan Kazımi’nin 20 Ağustos’taki Washington ziyaretinin ardından ABD’nin Irak’ta asker sayısını düşürmeye yönelik açıklamalarından sonra Irak’ta yoğunlaşan diplomasi trafiği hem bölgesel hem de Irak içi dengeler açısından önemli.

Son dönemde gerçekleşen Irak merkezli yoğun diplomasi trafiği Fransa-Türkiye gerginliğinin tırmandığı, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarının yoğunlaştığı, Irak’ta yeni başbakanın ülkedeki İran etkisi kırmak için Kürtleri yanına çekmeye çalıştığı ve Bağdat-Erbil arasındaki anlaşmazlıklara çözüm arayışlarının sürdüğü bir döneme denk geldi.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin 20 Ağustos’taki Washington ziyaretinin ardından ABD’nin Irak’ta asker sayısını düşürmeye yönelik açıklamalarından sonra Irak’ta yoğunlaşan diplomasi trafiği hem bölgesel hem de Irak içi dengeler açısından önemli.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Bağdat ziyareti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Lübnan'daki temaslarının ardından 2 Eylül’de Bağdat'ta Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Başbakan Mustafa el-Kazımi ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya gelmesi hem son dönemlerde Irak’a en yüksek profilli ziyaret hem de Bağdat-Erbil ilişkileri, İran, Suriye ve Türkiye’ye yönelik birçok mesaj taşıdığı şeklinde değerlendirilebilir.

Macron’un Bağdat ziyaretinin örtülü olarak ilk motivasyonlarından birinin Suriye’ye yönelik olduğu söylenebilir. Tarihsel olarak Suriye’de nüfuzu olan ancak dilediği etkinliği kuramayan Fransa, Arap Baharı ile birlikte Esed yönetiminin devrilmesi konusunda ciddi bir tutum sergilemesine rağmen ABD’nin ülkeden önemli ölçüde güçlerini çekmesiyle birlikte bu ülkede etkinliğini büyük oranda yitirdi. Bu açıdan bakıldığında Macron’un Bağdat ziyareti, Fransa’nın Lübnan’daki girişimini Irak’ın komşusu Suriye dahil Orta Doğu’ya yayma isteğiyle ilişkilendirilebilir. Ayrıca, Macron’un Bağdat ziyaretinin, ABD’nin Irak’taki asker sayısını düşürmeye yönelik açıklamalarından sonra geldiği dikkate alınırsa, Suriye’de dilediği etkinliği kuramayan Fransa’nın, Irak’ta ABD’nin güçlerinin çekilmesiyle doğması muhtemel güç boşluğunu doldurmak istediği de değerlendirilebilir. Zira, ABD’nin Irak’ta askeri varlığının sorgulandığı bir dönemde, Fransa’nın Irak ordusuyla danışmanlık ve eğitim iş birliği ile NATO rolünü aktifleştirme çabası üzerinden de bu güç boşluğunu doldurmaya çalıştığı düşünülebilir. Fransa’nın Irak’ta etkinliğini artırmasının ise Suriye’deki güç arayışına ciddi katkı sunması beklenebilir.

Ayrıca, Macron’un Bağdat ziyareti sırasında, Irak'ta son bir yıldır yaşanan olumsuzluklarda İran ve Türkiye'nin etkisi olduğunu ileri sürerek, “Bu zorluklar, İran'ın çok güçlü etkisi ve Türkiye'nin, Irak'ın içişlerine giderek daha fazla müdahale eden ve tekrarlayan saldırılarıyla olağanüstü gergin bir bölgesel bağlamda ortaya çıkıyor." ifadesini kullanması ise iki bölgesel aktöre karşı mesajı olarak okunabilir. Türkiye’nin son dönemlerde Irak'ın kuzeyindeki PKK hedeflerine yönelik sınır ötesi operasyonlarını eleştiren, Libya ve Doğu Akdeniz politikalarına muhalefet eden Macron’un Bağdat ziyareti, Ankara karşıtı tutumunu Irak’ta da artan oranda sürdürebileceği şeklinde değerlendirilebilir. Nitekim Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın Temmuz’da ve Fransa Savunma Bakanı Florence Parly’in de Ağustos’ta Bağdat ve Erbil’deki temasları ve ziyaretleri sırasında Macron gibi Irak’ın egemenliği konusunu vurgulamaları, Fransa’nın bu politikasının gidişatına dair fikir vermektedir. Öte yandan, Irak’ın egemenliği vurgusuna ek olarak Başbakan Kazimi’nin bütün silahlı grupları devlet kontrolü altına alma çabalarını da desteklediğini belirten Macron’un, böylelikle ülkedeki İran destekli Şii silahlı gruplara da mesaj verdiği söylenebilir. Ayrıca, Macron’un Kazımi ile nükleer santral projesi ve Bağdat Metrosu projesini de ele alması, Irak’ın İran’a enerji bağımlılığı dikkate alındığında, Tahran’a karşı bir mesaj olarak değerlendirilebilir.
IKBY Başkanı Barzani’nin Bağdat ve Ankara temasları

Bağdat’a kıyasla geçmişten beri Iraklı Kürtlerle daha iyi ilişkileri bulunan Fransa’nın Cumhurbaşkanının zaman yokluğu gerekçesiyle Erbil’e gitmeyerek IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’yi Bağdat’a davet etmesi de dikkate değer. Böylelikle Macron, IKBY’nin Irak’ın bir parçası olduğunu vurgulayarak, son dönemde sıkça kullandığı Irak’ın egemenliği söylemini fiiliyatta da göstermek istemiş olabilir. Macron’un Bağdat ziyaretine Barzani’nin de davet edilmesi, aynı zamanda, Türkiye’nin ülkenin kuzeyinde PKK'ya yönelik sınır ötesi operasyonlarına karşı çıkan Fransa’nın, Ankara ile yakın ilişkileri olan IKBY’yi de Türkiye karşıtı denklem içerisinde gösterme çabası olarak okunabilir.

Ancak Türkiye ile yakın ilişkileri olan Barzani’nin, Macron’la görüşmesinden iki gün sonra Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi, Erbil yönetiminin Türkiye karşıtı bir denklemde yer almak istemediğine işaret etti. Barzani Ankara ziyaretiyle, IKBY’nin batıya açılan kapısı olması, enerji ihracatının sürdürülebilirliği, İran’ın bölgedeki baskısını dengeleme ve PKK’nın IKBY’deki istenmeyen varlığına karşı Türkiye’nin stratejik pozisyonunu öncelediğini bir kez daha vurguladı.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, PKK'nın, Süleymaniye bölgesinde Kürdistan Yurtseverler Birliğini (KYB) neredeyse tamamen kontrolü altına aldığı yönündeki açıklamasından iki gün sonra 10 Eylül’de, Fransa’nın Erbil Başkonsolosunun Erbil’de KYB’li yetkililerle bir araya gelmesi ise Fransa’nın, Irak’taki Türkiye karşıtlığını partiler düzeyine indirme çabası olarak da okunabilir.
Irak Başbakanı Kazımi’nin IKBY ziyareti

Irak’taki diplomasi trafiğinin bir ayağı da Başbakan Kazımi’nin 10-11 Eylül'de beklenmedik bir kapsayıcı tavırla IKBY’nin Erbil, Duhok, Süleymaniye ve Halepçe vilayetlerine gerçekleştirdiği ziyaretler oldu. Kazımi’nin seleflerinden ayrışarak IKBY’nin tüm vilayetlerini ziyaret etmesi, Kürtlerin Irak’ın bir parçası olduğu mesajını verirken, bu ziyaretlerde Irak’ın egemenliğinden bahsetmesi Macron’un Irak’ın egemenliği söylemiyle de paralellik arz etti. Buna rağmen, Irak’ın kuzeyindeki PKK karşıtı operasyonlar nedeniyle Türkiye ile hafif tonda gerilim yaşayan Kazımi’nin, kendisini en zorlayan gündemlerin başında gelen İran’ın ülkedeki nüfuzuna karşı politika geliştirirken, Türkiye’yi tamamen karşısına almak istemediği ve Bağdat’ın Ankara ile krizi değil diplomasi yolunu tercih edeceği belirtilebilir.

Kazımi’nin, IKBY’nin tüm vilayetlerinde gerçekleştirdiği temasları sırasında bölgenin iki önemli partisi Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve KYB yetkilileriyle yaptığı görüşmeler ise Bağdat-Erbil arasındaki anlaşmazlıkların çözümü açısından somut çıktılar sağlamasa da hem sembolik hem de sorunların çözümünde önemli bir niyet beyanı olarak dikkati çekti. Erbil'de KDP Başkanı Mesut Barzani, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile görüşen Kazımi’nin, “Merkezi yönetim ile bölgesel yönetimin arasında entegrasyon olması önemli. IKBY, Irak'ın önemli ve ayrılmaz parçasıdır. Diyalog ve Anayasa tek ve istikrarlı bir Irak’ın geleceğini teminat altına alabilir." açıklaması, hem Bağdat-Erbil arasındaki sorunların çözümünü arzuladığını ve bu bağlamda müzakere yöntemini benimsediğini hem de IKBY’nin Irak’ın bir parçası olduğuna dair geleneksel Bağdat söylemini benimsediğini bir kere daha gösterdi.

Kazımi’nin IKBY temaslarında Bağdat-Erbil arasında süregelen kronik anlaşmazlık konularından olan ve tarafların çeşitli vesilelerle yaptığı görüşmelerde gündeme gelen enerji gelirleri, sınır kapılarının kontrolü ve gelirleri, 2021 bütçesi, IKBY’nin payı, seçim yasası, tartışmalı bölgeler ve DEAŞ’la mücadelede Peşmergenin rolü gibi birçok konunun görüşüldüğü söylenebilir. Her ne kadar sorunların çözümüne yönelik güçlü mesajlar verilse de ziyaretler sırasında anlaşmazlıkları ortadan kaldıracak somut bir çıktı sağlanamadı. Öte yandan Kazımi’nin, Duhok’ta Enfal katliamında hayatını kaybedenlerin mezarını ziyaret ederek çelenk bırakması, kamplardaki sığınmacılar ve Sincar'a dönemeyen Yezidilerle bir araya gelmesi ve Halepçe’de kimyasal saldırıda hayatını kaybedenlerin anıtına çelenk koyması, Bağdat yönetiminin geçmişiyle yüzleşmesi, ülkedeki tüm mağdurların sahiplenilmesi ve Kazımi’nin Kürtler arasında sempati toplaması açısından sembolik de olsa sıra dışı ve güçlü bir mesaj olarak okundu. Ayrıca, Kazımi’nin Süleymaniye ziyareti kapsamında Irak’ın KYB’li Cumhurbaşkanı Berham Salih, KYB Eşbaşkanları Lahur Talabani ve Bafel Talabani’nin yanı sıra Süleymaniye Valisi ve yerel hükümet yetkilileriyle bir araya gelmesi, hem IKBY’deki geleneksel Erbil ve Süleymaniye merkezli KDP-KYB ikiliğini dikkate aldığını hem de gerekli gördüğü takdirde KDP’ye karşı bu ikilikten yararlanarak Bağdat’la ilişkileri nispeten daha iyi olan KYB kartını kullanabileceğini gösterdi.

Irak’ta son dönemde gerçekleşen Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Bağdat ziyareti, IKBY Başbakanı Barzani’nin Bağdat’taki temaslarının hemen ardından Ankara’ya gelmesi ve Irak Başbakanı Kazımi’nin IKBY’nin dört vilayetine ziyaretleri, Irak ve IKBY’nin bölgesel dengelerin vazgeçilmez bir parçası olduğuna, bu açıdan önemini korumaya devam edeceğine ve Bağdat-Erbil ilişkileri açısından ise kronik sorunların çözümünde pozitif bir ivme yakalandığına işaret ediyor.

Okunma 49 defa

Diğer Haberler

Fransa'da son 24 saatte 10 bin 569 Kovid-19 vakası tespit edildi

Fransa'da son 24 saatte 10 bin 569 Kovid-19 vakası tespit edildi

Fransa'da yeni tip koronavirüs salgınında son 24 saatte 10 bin 569 vaka görüldü.

Devamını Oku

Başbakan Kazımi, Parlamento Başkanı Halbusi İle Bir Araya Geldi

Başbakan Kazımi, Parlamento Başkanı  Halbusi İle Bir Araya Geldi

Başkent Bağdat'taki ofisinde, başbakan Mustafa El Kazımi, Parlamento başkanı Muhammet El Halbusi ile görüştü.

Devamını Oku

Türkiye'de son 24 saatte 1519 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 61 kişi hayatını k…

Türkiye'de son 24 saatte 1519 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 61 kişi hayatını kaybetti

Türkiye'de son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 61 kişi yaşamını yitirdi.

Devamını Oku

Kerkük'te 75 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 1 kişi vefat etti

Kerkük'te 75 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 1 kişi vefat etti

 Kerkük'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 1 kişi hayatını kaybetti, 75 yeni vaka tespit edildi.

Devamını Oku

Irak'ta son 24 saatte 64 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta son 24 saatte 64 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 64 kişi hayatını kaybetti, 3438 yeni vaka tespit edildi.

Devamını Oku

Başbakan Kazımi, BM Irak Özel Temsilcisi Plasschaert ile Görüştü

Başbakan Kazımi, BM Irak Özel Temsilcisi  Plasschaert ile Görüştü

Başbakan Mustafa El Kazımi,Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert ile Başkent Bağdat’taki ofisinde görüştü.Görüşmede,erken yasama seçimlerinin yapılması için ortak işbirliği yolları ele alındı.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kosova Cumhurbaşkanı Taçi bir araya geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kosova Cumhurbaşkanı Taçi bir araya geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Taçi ile Vahdettin Köşkü'nde görüştü.

Devamını Oku

Kerkük'te koronavirüs nedeniyle kapatılan camiler yeniden açıldı

Kerkük'te koronavirüs nedeniyle kapatılan camiler yeniden açıldı

Kerkük'te , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle mart ayında kapatılan cami ve mescitlerin bugün itibarıyla yeniden ibadete açıldığı belirtildi.

Devamını Oku

Irak’tan, Kazımi’nin Ankara ziyaretine ilişkin açıklama

Irak’tan, Kazımi’nin Ankara ziyaretine ilişkin açıklama

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Başbakan Mustafa el-Kazımi'nin Ankara ziyareti için gereken ortam ve çalışmaları hazırlamak üzere olduklarını söyledi.

Devamını Oku

Musul ve Türkiye arasında demiryolu inşa edilecek

Musul ve Türkiye arasında demiryolu inşa edilecek

Musul vilayetinden Türkiye sınırına kadar modern bir demiryolu inşa edileceği belirtildi.

Devamını Oku

Türkiye'de son 24 saatte 1538 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu

Türkiye'de son 24 saatte 1538 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu

Türkiye'de son 24 saatte 97 bin 416 Kovid-19 testi yapıldı, 1538 kişiye hastalık tanısı konuldu.

Devamını Oku

Kerkük'te polis baskınında 3 DEAŞ mensubu yakalandı

Kerkük'te polis baskınında 3 DEAŞ mensubu yakalandı

Kerkük kentinde düzenlenen polis baskınında terör örgütü DEAŞ mensubu oldukları belirtilen 3 kişi yakalandı.

Devamını Oku

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Türkiye ile ortak tatbikatlar Erivan'ı korkutuy…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Türkiye ile ortak tatbikatlar Erivan'ı korkutuyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak askeri tatbikatlarının Ermenistan yönetimini korkuttuğunu söyledi.

Devamını Oku

Bağdat'ta 12. Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Konferans Düzenlendi

Bağdat'ta 12. Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Konferans Düzenlendi

Başkent Bağdat'ta 12. Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı düzenlen Konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Berham Salih, Irak'ın egemenliğini korumaya çalıştığını belirtti. şeffaf bir şeçim yapılması çağrısında bulunan Salih yolsuzluklarala suçlananların Muhasebe edileceğii...

Devamını Oku

Kerkük'ün Musalla Bölgesinde Vatandaşlara Aşure Dağıtıldı

Kerkük'ün Musalla Bölgesinde Vatandaşlara Aşure Dağıtıldı

Irak Türkmen Cephesi İnsani Yardım Dairesi Kerkük'ün Musalla bölgesinde aşure pişirdi.

Devamını Oku

Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğunun açılışında son aşamalara gelindi

Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğunun açılışında son aşamalara gelindi

Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı, terör örgütü DEAŞ'ın Musul'u ele geçirmesi nedeniyle kapanan konsolosluğun yeniden açılması için son aşamaya gelindiğini belirtti.

Devamını Oku

Parlamento Başkanı Halbusi, AB Ülkelerinin Büyükelçilerini Kabul Etti

Parlamento Başkanı Halbusi, AB Ülkelerinin Büyükelçilerini Kabul Etti

Parlamento Başkanı Muhammed El Halbusi, Irak'taki Avrupa Birliği ülkelerinin büyükelçilerini başkent Bağdat'taki ofisinde kabul etti. Görüşmede göçmenler dosyaları ve Irak'taki son gelişmeler masaya yatırıldı.

Devamını Oku

Kerkük'te 75 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 7 kişi vefat etti

Kerkük'te 75 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 7 kişi vefat etti

Kerkük'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 7 kişi hayatını kaybetti, 75 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kerkük'te son 24 saatte 7 kişinin daha...

Devamını Oku

Irak'ta son 24 saatte 83 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta son 24 saatte 83 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 83 kişi hayatını kaybetti, 3907 yeni vaka tespit edildi. Irak Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, son 24 saatte 83 kişinin daha...

Devamını Oku

Irak'ta 5 ay sonra ibadet yerlerinin yeniden açılması kararı alındı

Irak'ta 5 ay sonra ibadet yerlerinin yeniden açılması kararı alındı

Irak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle mart ayında kapatılan ibadet yerlerinin sağlık kurallarına uyulması şartıyla yeniden açılması kararı alındı.

Devamını Oku

Ukrayna'da 'Birlik Kırım Tatar Kültür Merkezi' açıldı

Ukrayna'da 'Birlik Kırım Tatar Kültür Merkezi' açıldı

Ukrayna'nın başkent Kiev'in Çayka ilçesinde "Birlik Kırım Tatar Kültür Merkezi" açıldı.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asırlık uyanışımızı önlemeye çalışıyorlar

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asırlık uyanışımızı önlemeye çalışıyorlar

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'yi yeniden kendi iç meseleleriyle boğuşan bir hale getirerek asırlık uyanışımızı önlemeye çalışıyorlar." dedi.

Devamını Oku

Salgından çıkışın umudu COVID-19 aşısı için çalışmalar sonuca yaklaşıyor

Salgından çıkışın umudu COVID-19 aşısı için çalışmalar sonuca yaklaşıyor

Dünya genelinde 36 COVID-19 aşı adayı klinik denemelerle insanlar üzerinde test edilirken 146 aşı adayı klinik öncesi geliştirme aşamasında bulunuyor Dünyada yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşı bağışıklık sağlamayı amaçlayan aşı çalışmalarında...

Devamını Oku

İran'da Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı 24 bini geçti

İran'da Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı 24 bini geçti

İran'da yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 166 artarak 24 bin 118 oldu.

Devamını Oku

İdlib'de TSK'ye destek gösterileri düzenlendi

İdlib'de TSK'ye destek gösterileri düzenlendi

Suriye'nin İdlib kentinde vatandaşlar, Türkiye'nin bölgedeki askeri varlığını destekleyen gösteriler düzenledi.

Devamını Oku

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yunan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdık

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yunan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdık

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Yunan gazetesi (Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili) alçakça bir manşet attı. Yunan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdık." dedi.

Devamını Oku

Türkiye'de son 24 saatte 1771 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 62 kişi hayatını k…

Türkiye'de son 24 saatte 1771 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 62 kişi hayatını kaybetti

Son 24 saatte 111 bin 113 Kovid-19 testi yapıldı, 1060 kişinin tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 264 bin 805'e yükseldi.

Devamını Oku

Kerkük Valisi, Mersin’de Ak Yürek Technology Fabrikasını Ziyaret Etti

Kerkük Valisi, Mersin’de Ak Yürek Technology Fabrikasını Ziyaret Etti

Kerkük, Mısır ekimi ve üretiminde Irak’ın önemli şehirlerinden biridir. Kerkük valisi Rakan Said El Cuburi ve beraberindeki heyet, Türkiye - Irak Yatırım ve Ticaret Zirvesine katılmak için Türkiye’nin Mersin şehrine...

Devamını Oku

Irak’ta, “cumhurbaşkanlığı ile hükümet seçiminde değişiklikler öngören yasa tasa…

Irak’ta, “cumhurbaşkanlığı ile hükümet seçiminde değişiklikler öngören yasa tasarısı" hazırlandı

Irak’ta cumhurbaşkanının görev ve yetki alanlarında değişiklikler ile hükümeti seçimde birinci olan partinin kuracağını öngören yeni yasa tasarısı hazırlandığı bildirildi.

Devamını Oku

Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesinde PKK'lı 2 terörist etkisiz hale getirildi

Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesinde PKK'lı 2 terörist etkisiz hale getirildi

Pençe-Kaplan Operasyonu kapsamında, saldırı hazırlığındaki 2 PKK'lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildi.

Devamını Oku

Kerkük’te Türkmen Ailenin Evine Silahli Soygun Düzenlendi

Kerkük’te Türkmen Ailenin Evine Silahli Soygun Düzenlendi

Kerkük’te bir Türkmen ailenin evi silahlı soyguna maruz kaldı. Kerkük’ün Bağdat Yolu bölgesinde bir Türkmen vatandaşın evine dün gece polis üniforması giyen maskeli kimliği belirsiz silahlı kişilerce soygun düzenlendi.

Devamını Oku

Türkmen Bakan Aydın'dan Mersin Valisi Su'ya ziyaret

Türkmen Bakan Aydın'dan Mersin Valisi Su'ya ziyaret

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı Aydın Maruf, Mersin Valisi Ali ihsan Su'yu ziyaret etti.

Devamını Oku

streaminga

20 Eylül Pazar 2020

01:00 Spor Saati -T
02:00 Kervan -T
02:45 Gönlümüzde Yaşayan Peygamber
03:15 Belgesel : Gönül Sultanları -T
04:30 Dizi : Mazi Kalbimde Yaradır -T
06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi
07:00 Kuran-ı Kerim
07:55 Gönlümüzde Yaşayan Peygamber
08:30 Belgesel : Gönül Sultanları
09:00 Çizgi Filim : Niloya Ve Mr Bean
09:30 Dizi : Seksenler -T
11:30 Belgesel: Hayat
12:30 Gün Ortası Haberleri
13:00 Dizi : Osmanlı Tokadı
15:00 İnsanlarla -T
15:30 Haberler
16:00 Dizi : Mazi Kalbimde Yaradır
17:30 İkindi Çayı -T
18:30 Güncel - Yeni
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 Dizi: Seksenler
22:30 Dini : Din Ve Hayat -T
00:00 Gece Haberleri

  • Pazar
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama