kredi kart bor sorgulama garantibank kredi karti bor sorgulama finansbank kredi karti bor sorgulama ibank kredi karti bor sorgulama fatura deme
Bu sayfayı yazdır
Pazartesi, 15 Temmuz 2019 09:26

14 Temmuz Şehitleri Kerkük’te Anıldı

Türkmen Milleti'ne karşı işlenen 14 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı'nın 60. yıldönümü nedeniyle Kerkük'te Türkmen Şehitler Mezarlığı'nda anma töreni düzenlendi.

Tören Kerkük Kışlası Irak Türkmenleri Şehitler ve Siyasi Mahpuslar Derneği tarafından düzenlendi. Türkmeneli Televizyonu anma törenini canlı yayınladı. Törende ilk olarak Irak Ulusal Marşı ve Türkmen Milli Marşı okundu.

Daha sonra şehitlerin ruhuna Kur'an-ı Kerim'den ayetler ve Fatiha Suresi okundu.

Irak Türkmen Cephesi genel başkanı milletvekili Erşet Salihi, yardımcısı Hasan Turan, Irak Türkmen Cephesi onursal başkanı Dr. Sadettin Ergeç, Türkmen siyasi parti ve Türkmen sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanısıra şehit aileleri, subaylar ve Türkmen vatandaşlar törende hazır bulundu.

Törende konuşma yapan Kerkük Kışlası Irak Türkmenleri Şehitler ve Siyasi Mahpuslar Derneği başkanı Haşim Salihi, 14 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı şehitlerini andı.

Irak Türkmen Cephesi genel başkanı milletvekili Erşet Salihi ise, 14 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı'ndan ders alınması gerektiğini söyledi.

Daha sonra 14 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı'nda şehit olanların adlarının yer aldığı anıtın açılışı yapıldı. Anıt Türkmen vatandaş Necdet Namık tarafından yaptırıldı.

Irak Türkmen Cephesi genel başkanı milletvekili Erşet Salihi ve yardımcısı Hasan Turan, 14 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı'nın 60. yıldönümü nedeniyle Türkmeneli Televizyonu'na konuştu.

Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanı Hişam Bayraktar ile Irak Türkmen Cephesi Siyasi ve Sosyal Etkinlikler Bölümü Sorumlusu Leyla Hancı Türkmen Milleti'nin tek yürek olması gerektiğini ifade etti.

14 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı'nda iki kardeşi şehit olan Türkmen vatandaş Nevzad Avcı, şehitlerin yolundan gitmeye devam edeceklerini ifade etti.

 

Okunma 346 defa