kredi kart bor sorgulama garantibank kredi karti bor sorgulama finansbank kredi karti bor sorgulama ibank kredi karti bor sorgulama fatura deme
Bu sayfayı yazdır
Pazartesi, 22 Kasım 2021 10:18

Kerkük Havaalanı’nda İlk Test Uçuşu Sorunsuz Şekilde Yapıldı

Kerkük Halkının Sabırsızlıkla Beklediği Sivil Havaalanında Artık Açılışında Son Aşamaya Gelindi.

Kerkük Havaalanında sivil uçakların yani yolcu uçaklarının iniş ve kalkış yapabilmeleri için test uçuşları yapılıyor. Hem yer hizmetleri ve kule hem de yolcuların güvenliği için kusursuz ve hatasız bir havaalanı açılmaya çalışılıyor.

İşte Bu Gördüğünüz Eğitim Uçağı Kerkük Havalimanına Sorunsuz İndi. Aslında bu havaalanı Saddam Hüseyin’den bu yana Irak Ordusunun yönetimindeydi. 2013'te ABD’nin hava kuvvetleri tarafından askeri havaalanı olarak kullanıldı.  Ve bu dönem adı El Hurriyyaydı.  2018 yılında havaalanının yarısının sivil havacılığa açılamasına karar verildi.  O tarihten bu yana hem askeri hem de sivil uçuşların aynı anda yapılabilmesi için çalışmalar yapılıyor. 2019'da planlanan açılış gecikti. Gecikmenin arkasında yatan sebep ise bir iddiaya göre bölgesel yönetiminin Bağdat’taki merkezi hükümete yaptığı siyasi baskı. Ulaştırma eski bakanı Kazım Fincan bu konu ile ilgili hem Türkmen hem Arap milletvekilleri görüşmüştü. 

Kerkük Havalimanı’nın gecikmesi ile ilgili parlamento Türkmen ve Arap milletvekilleri ile basın toplantısı düzenlemişti. Çünkü Kerkük Havalimanı açılırsa Erbil ve Süleymaniye’ye inen uçak sayısı azalacak ve yolcu sayısı düşecek.  Şeffaflık kurumu verdiği bilgiye göre Kerkük Havalimanı'nın ıslah projesi için bütçeden 94 milyon dolar ayrıldı.

Okunma 90 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 22 Kasım 2021 10:50

Ortam