Erdoğan:''Kerkük Türkmenler'in Yoğun Olduğu Bir Yer''

https://www.turkyurduhaber.org/files/uploads/news/default/erdogan-kerkuk-tarih-03f0e8e24ece240c136e.jpg

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar merkezli yayın kuruluşu El-Cezire kanalında açıklamalarda bulundu.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan el Cezire'ye yaptığı açıklamasında,Kerkük kentinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının asılması ve Kerkük'ün Türkmenlerin yoğun olduğu bir yer olduğuna ilişkin değerlendirmede bulundu.Erdoğan ayrıca,İran ile Türkiye ilişkileri ve Suriye'de kimsenin birlik kurmaya çalışmadığını,herkesin Suriye'yi bölme derdinde olduğu ifadeleri dikkat çekti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan El Cezire kanalına konuştu.Erdoğan televizyon kanalına yaptığı açıklamada,Kerkük'te Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Bayrağı'nın asılmasına ve Kerkük'ün tartışmalı bölge olarak ilan edilmesi ve bu tartışmalı bölgede kimlerine olduğunu değerlendirdi.Erdoğan açıklamasına şöyle devam etti.Kerkük'te tamamen Türkmenler yok farz ediliyor ama orada Arap da var, Kürt de var. Burası bir defa üzerinde, yani ' Kerkük şunlarındır' diye bir şey yok. Burası ne olarak ilan edildi? Tartışmalı bölge olarak ilan edildi. Bu tartışmalı bölgede kimler var? Burada Türkmen var ki tarihi itibarıyla baktığınız zaman geçmişinde Türkmenlerin yoğun olduğu bir yer, aynı şekilde Arap'ı var, Kürt'ü var."Erdoğan,  Kerkük kentinde  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağı asılmasına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.Konuyla ilgili açıklamalar yaptıklarını anımsatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Bu açıklamalardan sonra belli yerlerde bayrak kaldırıldı, son olarak meclisten de kalkacağının haberini almıştık.

Programda Erdoğan'a, Sykes-Picot Antlaşması'nın üzerinden 100 yıl geçmesinin ardından Batı medyasında bölgenin tekrar dizayn edildiği ve  Türkiye'nin özellikle  Suriye ve  Irak karşısında seyirci kalıp kalmayacağına ilişkin bir soru da yöneltildi.
Sykes-Picot olayına ne denli karşı olduklarını hep ifade ettiklerini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:  "Tabii onlarla görüştüğümüz zaman, 'Biz  Irak'ta,  Suriye'de toprak bütünlüğünün yanındayız' diyorlar fakat uygulamaya geldiği zaman sanki bir paylaşım havası esiyor, sıkıntı burada. Bakıyorsunuz  İran'ın Pers yayılmacılığı anlayışı son zamanlarda bayağı baş ağrıtmaya başladı.Örneğin  Irak'ta DEAŞ'la mücadelede göze çarpan şey bu. Mesela Haşdi Şabi kimdir, arkasında kim var? Haşdi Şabi, enteresan, 'Terör örgütü değildir' diye  Irak Parlamentosundan çıkıyor, halbuki bir terör örgütü ama arkasında kimlerin olduğu önemli. Şimdi bakın orada onlar ne yazık ki bir taraftan  Sincar'a yönelik çalışmaları diğer taraftan da  Telafer'e yönelik bunların saldırıları var.  Telafer'de kim var?  Telafer'de yaklaşık 400 bin Türkmen var; bunların bir kısmı Şii'dir, bir kısmı Sünni'dir ama şimdi onlar dağıldı, orada az miktarda insan kaldı. Şimdi Haşdi Şabi oraya yürüyor, böyle bir durum söz konusu; aynı şeyi merkezde de görüyoruz. Bunlar bizi üzüyor, bunların olmaması lazım” dedi.  

Suriye'de son dönemdeki gelişmelere de değinen Erdoğan, şunları kaydetti: "Suriye'de de bakıyoruz ki adeta bir parselasyon havası var. Rejim zaten durumu belli, aynı şekilde kuzeyde mesela Kürtler var. Kürt vatandaşları bizim hiçbir zaman düşmanımız olmadı, her zaman onlarla iç içe olduk. Araplar var, onlarla iç içeyiz çünkü bizim güney bölgelerimizde Arap da var, Kürt vatandaşlarımız da. Hepsi birbirleriyle iç içe, kız alıp vermişler, akrabalıklar kurmuşlar. Aşağıya doğru iniyorsunuz bölge tamamen Araplardan oluşuyor. Şimdi burada bakıyorsunuz hala bütünlüğü koruma gibi bir dert yok, o dert bizde var çünkü bizim orada topraklarda gözümüz yok. Bizim tek derdimiz vardı; DEAŞ'la mücadele. DEAŞ'la mücadeleyi de başarılı bir şekilde verdik ve  Cerablus'u onlardan temizledik. Aynı şekilde Rai, Dabık, Bab, bunları temizledik. Ama şimdi geliyoruz bakıyoruz ki buradaki yaklaşım tarzları içerisinde tamamıyla 'Acaba şurayı kim alsın, şurayı kim alsın' bunların hesabı yapılıyor.

Türkiye ile  İran arasındaki ilişkilere de değinen Erdoğan, bu ülkeyle şu anda geldikleri durumu çok hayırlı görmediğini belirtti.
Görüşmeler, geliş-gidişler olduğunu ve bu durumlara gelinmemesi gerektiğini anlatan Erdoğan, şunları dile getirdi:
"Aramızda konuşurken gayet iyi, güzel de neticeye gelince maalesef netice alamıyoruz. Bakıyorsunuz  Irak üzerinde hesaplar var,  Suriye üzerinde hesaplar var, işte  Lübnan'da aynı şekilde hesaplar var,  Yemen'deki gelişmeler ortada. Yani buralara girmek, buralara nüfuz etmek suretiyle bir Pers yayılmayacağını yapmanın anlamı nedir? Yani  İran'ın bugün toprak bütünlüğü zaten kendisine fazlasıyla yeter, nedir yani başka ülkelere böyle nüfuz etme gayreti? Bu düşündürücü. ve tabii bu  İran'ı da ister istemez yalnızlığa doğru sevk ediyor. İslam dünyası içerisinde  İran'ın böyle bir duruma düşmesini bizler istemeyiz. Aramızdaki münasebetin çok daha farklı şekilde yürümesini isteriz, İslam dünyasında dayanışmamızın olması lazım. Bizim mezhep taassubu içerisinde olmamız düşünülemez, bunları artık bir kenara koymamız lazım. Bizim için tek şey birleştirici olan, her şeyimiz bizim İslam'dır. Ama yorumları eğer biz kalkar da İslam'ın yerine ikame etmeye çalışırsak, bu istikamette görüntü verirsek, bu çok büyük tehlikedir. ve tekebbür İslam'da haramdır. İslam'da 'ben' yok, 'biz' var, bunu yaptığımız anda o tevazu aramızdaki dayanışmayı, birliği, beraberliği çok daha ilerilere taşır. Temenni ederim ki yani bundan sonraki süreçte bir an önce bir dayanışma halinde İslam dünyasının ihtiyacı olan bu birliği, beraberliği birlikte sağlayalım."

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca,Amerika Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde Amerika'nın PKK, YPG ve PYD'ye yönelik politikasını değiştireceği yönünde bir söz verip vermediğiyle ilgili yaptığı açıklamada,"Zaten daha önce bu konuda yani terör örgütlerine karşı bizim ortak dayanışma içerisinde bir çalışmamızın olması gerektiğini söylemişlerdi. Şimdi yapacağımız görüşme, artık bunun tamamen yüz-yüze görüşmede detaylandırılması olacaktır ve orada tabii biz birçok belgeleri de kendilerine sunacağız. Daha önceleri de PKK'yla ilgili konuda mutabakatımız var idi. Obama döneminde de bu konuda mutabakat vardı fakat Obama maalesef PYD ve YPG konusunda bizleri aldatmıştır ama şu andaki yönetimin aynı durumda olacağına ihtimal vermiyorum"ifadesini kullandı

Diğer Haberler

Salihi'den Çarpıcı Açıklamalar Geldi

Salihi'den Çarpıcı Açıklamalar Geldi

Türkmeneli Televizyonu ekranlarında  yayınlanan  Beyne Avine ve Uhra programına konuk olan Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili  Erşat Salihi, Kerkük Valisinin Kerkük İl Meclisi ve İlçe Meclisine üstünlüğü...

Devamını Oku

ITC'den Heyet Şehitlerin Mezarlarını Ziyaret Etti

ITC'den Heyet Şehitlerin Mezarlarını Ziyaret Etti

Millet için kanlarını döken Irak Türkmen Cephesi liderleri şehitlerinin ölüm yıldönümünde Irak Türkmen Cephesi'nden üst düzey bir heyet Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşat Salihi başkanlığında  Kerkük'teki...

Devamını Oku

ITC Türkmen Şehitleri İçin Bildiri Yayınlandı

ITC Türkmen Şehitleri İçin Bildiri Yayınlandı

Irak Türkmen Cephesi şehitler kervanına katılan Irak Türkmen Cephesi liderleri milleti için, ve Türkmenlerin karşılaştığı zulmü karşı gelmek için canlarını feda eden şehitler için bildiri yayımladı.

Devamını Oku

Kazancı:Şehitlerin Kanları Türkmen Mücadelesinin Işığıdır

Kazancı:Şehitlerin Kanları Türkmen Mücadelesinin Işığıdır

Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanı Kasım Kazancı, şehit edilen Irak Türkmen Cephesi liderlerinin yıldönümü münasebeti ile bildiri yayımladı.

Devamını Oku

İbadi'den Musul İle İlgili Açıklama Geldi

İbadi'den Musul İle İlgili Açıklama Geldi

Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılması an meselesi, bu kapsamda Başbakan Haydar El İbadi haftalık olağan toplantısında yaptığı konuşmasında Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan tamamıyla  kurtarılmasının önümüzdeki günlerde açıklanacağını ifade etti.

Devamını Oku

Kaplan'dan Gündeme İlişkin Açıklama Geldi

Kaplan'dan Gündeme İlişkin Açıklama Geldi

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi ve Musul İl Meclis Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan Musul'un doğu yakasının terör örgütü Deaş'tan kurtarılmasının üzerinden 3 ay geçmesinin ardından genel hizmetlerin yüzde 90...

Devamını Oku

Irak Türkmen Cephesi'nden Kınama

Irak Türkmen Cephesi'nden Kınama

Irak Türkmen Cephesi, terör örgütü DEAŞ'ın Musul'da bulunan tarihi Büyük Nuri Camii ile birlikte El Hadba minaresini patlatmasını şiddetle kınadı.

Devamını Oku

Güvenlik Güçleri DEAŞ'a Ait Bir Hastane Buldu

Güvenlik Güçleri DEAŞ'a Ait Bir Hastane Buldu

Irak ordusuna bağlı Dokuzuncu Bölüm güçlerinin,şehrin batı yakasında terör örgütü DEAŞ üyelerinin hastane olarak kullandıkları bir evi ele geçirmeleri olayı Türkmeneli televizyonunun kamerası tarafından görüntülendi.

Devamını Oku

Evlerde Alıkonulan 200'den Fazla Sivil Kurtarıldı

Evlerde Alıkonulan 200'den Fazla Sivil Kurtarıldı

Musul'un batı yakasını terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonu kapsamında şehirdeki terör örgütü DEAŞ tarafından bomba yerleştirilmiş evlerde alıkonulan 200'den fazla sivil kurtarıldı.

Devamını Oku

Kalın'dan Astana, Cenevre Ve İdlib Açıklaması

Kalın'dan Astana, Cenevre Ve İdlib Açıklaması

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

Terör örgütü DEAŞ, El Hadba Minaresini Havaya Uçurdu

Terör örgütü DEAŞ, El Hadba Minaresini Havaya Uçurdu

Terör örgütü DEAŞ, El Hadba minaresini havaya uçurdu. Deaş Musul'un  tarihi yapılarına yönelik suçlarına bir yenisini daha ekledi.

Devamını Oku

Irak Türkmen Cephesi'nden Kınama

Irak Türkmen Cephesi'nden Kınama

Irak Türkmen Cephesi, terör örgütü DEAŞ'ın Musul'da bulunan tarihi Büyük Nuri Camii ile birlikte El Hadba minaresini patlatmasını şiddetle kınadı.

Devamını Oku

UNICEF'ten Çarpıcı Irak Raporu

UNICEF'ten Çarpıcı Irak Raporu

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, Irak'ta 5 milyondan fazla çocuğun acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu ve ülkede yılbaşından bu yana 152 çocuğun şehit edildiğini duyurdu.

Devamını Oku

Sadr Yanlıları Bağdat'ta Gösteri Düzenleyecek

Sadr Yanlıları Bağdat'ta Gösteri Düzenleyecek

Sadr yanlıları Bağdat ve diğer illerdeki gösterilerine geri dönüyor.

Devamını Oku

Zap Bölgesinde 3 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Zap Bölgesinde 3 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta Zap bölgesine yönelik hava harekâtında 3 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Devamını Oku

Erdoğan ve Selman Telefonda Görüştü

Erdoğan ve Selman Telefonda Görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ve yeni Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile telefonda görüştü.

Devamını Oku

Türk Askeri Katar'da

Türk Askeri Katar'da

Türkiye ile Katar arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşması kapsamında Katar'da kurulacak askeri üste görev alacak ikinci Türk askeri kafilesi gitti.

Devamını Oku

ITKYD Ankara Şubesi İftar Yemeği Düzenledi

ITKYD Ankara Şubesi İftar Yemeği Düzenledi

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi komşu ülke Türkiye’nin başkenti Ankara’da bir iftar yemeği düzenledi.

Devamını Oku

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu ve Yeşilay İftar Yemeği Düzenledi

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu ve Yeşilay İftar Yemeği Düzenledi

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu ve Yeşilay tarafından komşu ülke Türkiye’nin İstanbul ilinde bir iftar yemeği düzenledi.

Devamını Oku

Prof. Dr. Hamdi Hüseyin İçin Mevlüt Okutuldu

Prof. Dr. Hamdi Hüseyin İçin Mevlüt Okutuldu

Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı, geçtiğimiz günlerde vefat eden Telaferli büyük şair Prof. Dr. Hamdi Hüseyin İsmail İlhanbeg için Türkiye’nin başkenti Ankara’da bir mevlit programı düzenledi.

Devamını Oku

İdlib'de 7 Kişi Öldü, 12 Kişi de Yaralandı

İdlib'de 7 Kişi Öldü, 12 Kişi de Yaralandı

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib'in merkezinde, bomba yüklü motosikletle düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 7 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi yaralandı.

Devamını Oku

Vatandaşlar Camilere Ve Mescidlere Akın Etti

Vatandaşlar Camilere Ve Mescidlere Akın Etti

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi münasebetiyle vatandaşlar dün Kerkük'te camilere ve mescidlere akın etti. Kur'an-ı Kerim okuyan, namaz kılan ve dualar eden vatandaşlar, Kadir Gecesi'ni ihya etti.

Devamını Oku

Türkiye'deki Türkmen Ailelere Yardım

Türkiye'deki Türkmen Ailelere Yardım

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği heyeti ile birlikte Türkiye'nin başkenti Ankara'da Telafer'den gelen Türkmen ailelere ziyaretlerde bulunarak yardımlarda bulundu.

Devamını Oku

Mescid-i Aksa'da Kadir Gecesi

Mescid-i Aksa'da Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da yüz binlerce Müslüman tarafından ihya edildi.

Devamını Oku

Irak'ı Parçalama Amaçlı Proje Kabul Edilemez

Irak'ı Parçalama Amaçlı Proje Kabul Edilemez

Bazı Kürt partilerinin eylül ayında yapmaya hazırlandığı referandum kararına ilişkin Bağdat’taki üst düzey yetkililerden açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Devamını Oku

Musul'un Batı Yakasındaki Büyük Yıkım Gün Işığına Çıkıyor

Musul'un Batı Yakasındaki Büyük Yıkım Gün Işığına Çıkıyor

Güvenlik güçlerinin ilerlemesiyle birlikte Musul'un batı yakasında kurtarılan bölgelerde meydana gelen büyük yıkım gün ışığına çıkıyor.

Devamını Oku

Musul Ve Tikrit’te 23 DEAŞ Teröristi Öldürüldü

Musul Ve Tikrit’te 23 DEAŞ Teröristi Öldürüldü

Irak’ta terör örgütü DEAŞ’le mücadele kapsamında Musul ve Tikrit kentlerinde 23 DEAŞ üyesi öldürüldü.

Devamını Oku

Batı Yakasından Göç Edenlerin Sayısı 700 Bini Geçti

Batı Yakasından Göç Edenlerin Sayısı 700 Bini Geçti

Musul'u terör örgütü Deaş'tan kurtarma operasyonları kapsamında ilerlemeler kaydediliyor.

Devamını Oku

Şehadetlerinin 4. Yıldönümünde Saygıyla Anıldılar

Şehadetlerinin 4. Yıldönümünde Saygıyla Anıldılar

Irak Türkmen Cephesi Salahattin İl Başkanlığı, Tuzhurmatu'da gerçekleşen terör saldırısında şehit olanların şehadetlerinin 4. yıldönümü münasebetiyle şehitlerin ruhu için Tuzhurmatu'da büyük bir iftar yemeği verdi.

Devamını Oku

Türkiye'de Yardım Dağıtımı Sürüyor

Türkiye'de Yardım Dağıtımı Sürüyor

Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı’nın göçmen ailelere yardımları sürüyor.

Devamını Oku

Yeni Veliaht Prensi Belli Oldu

Yeni Veliaht Prensi Belli Oldu

Kral Selman'ın oğlu Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın yeni Veliaht Prensi oldu.

Devamını Oku

Katar'a Uygulanan Ambargo İle İlgili Açıklama

Katar'a Uygulanan Ambargo İle İlgili Açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında Katar'a uygulanan ambargoya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Oku

 • Frekans Bilgileri +

 • Turksat 4A +

  Türksat 4A Uydusu

  Frekans: 12009

  Symbol Rate: 4444

  Polarizasyon: V (Dikey)

  Fec: 3/4

 • Noorsat +

  Frekans: 12604

  Symbol Rate: 27500

  Polarizasyon: V

 • KabloTV +

  119. Kanal

 • 1

Yayın Akışı

24 Haziran 2017 Cumartesi

01:30 Ramazan Sohbetleri -T
02:00 Güldürücü Skeç -T
02:10 Bilen Kazanır -T
02:30 Rahmet Günleri -T  
02:40 Yardımeli -T
03:17 Sabah Ezanı
03:30 Kuran-ı Kerim
04:10 Enderundan Nağmeler
05:30 Belgesel : Seyyahi Fakir
06:30 Eğitim : Kur’an Öğreniyorum
07:00 İlahiler -Bilgi Dünyası  -Ramazan ve Sağlık -Kısasa Enbiya
08:10 Belgesel : Gönül Sultanları  
09:00 Çocuk : Çocuğuz Kuran Öğreniyoruz
09:30 Çizgi Film : Niloya ve Mr.Bean  
10:00 Yardımeli -T
10:30 Mutfak : Türkmeneli Mutfağı -T
12:00 Ramazan Neşesi  -Yeni
12:12 Öğle Ezanı
12:30 Gün Ortası  Heberleri  
13:00 Gündem : Ortadoğu Gündemi  -T
14:00  Dedeler Yadigarı -T  
15:30 Haberler  
16:04 İkindi Ezanı
16:09 Mutfak : Türkmeneli Mutfağı -Canlı
17:30 Ramazan Sohbetleri -Yeni
18:10 Bilgi Dünyası  -Yeni
18:15 Ramazan ve Sağlık -Yeni
18:50 Kuran-ı Kerim  
19:28 Akşam Ezanı
19:38 Rahmet Günleri  -Yeni
19:50 Güldürücü Skeç
19:55 Bilen Kazanır  -Yeni
20:30 Yardımeli -Yeni
21:00 ANA HABER BÜLTENİ
22:00 Yarışma : Ramazan Yarışması -Yeni
23:00 Edebi : Edebiyat Dergisi -T
00:00 Bilgi Dünyası -Kısas Enbiya
00:30 Gece Haberleri

 • Cumartesi
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama