Erdoğan:''Kerkük Türkmenler'in Yoğun Olduğu Bir Yer''

https://www.turkyurduhaber.org/files/uploads/news/default/erdogan-kerkuk-tarih-03f0e8e24ece240c136e.jpg

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar merkezli yayın kuruluşu El-Cezire kanalında açıklamalarda bulundu.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan el Cezire'ye yaptığı açıklamasında,Kerkük kentinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının asılması ve Kerkük'ün Türkmenlerin yoğun olduğu bir yer olduğuna ilişkin değerlendirmede bulundu.Erdoğan ayrıca,İran ile Türkiye ilişkileri ve Suriye'de kimsenin birlik kurmaya çalışmadığını,herkesin Suriye'yi bölme derdinde olduğu ifadeleri dikkat çekti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan El Cezire kanalına konuştu.Erdoğan televizyon kanalına yaptığı açıklamada,Kerkük'te Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Bayrağı'nın asılmasına ve Kerkük'ün tartışmalı bölge olarak ilan edilmesi ve bu tartışmalı bölgede kimlerine olduğunu değerlendirdi.Erdoğan açıklamasına şöyle devam etti.Kerkük'te tamamen Türkmenler yok farz ediliyor ama orada Arap da var, Kürt de var. Burası bir defa üzerinde, yani ' Kerkük şunlarındır' diye bir şey yok. Burası ne olarak ilan edildi? Tartışmalı bölge olarak ilan edildi. Bu tartışmalı bölgede kimler var? Burada Türkmen var ki tarihi itibarıyla baktığınız zaman geçmişinde Türkmenlerin yoğun olduğu bir yer, aynı şekilde Arap'ı var, Kürt'ü var."Erdoğan,  Kerkük kentinde  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağı asılmasına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.Konuyla ilgili açıklamalar yaptıklarını anımsatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Bu açıklamalardan sonra belli yerlerde bayrak kaldırıldı, son olarak meclisten de kalkacağının haberini almıştık.

Programda Erdoğan'a, Sykes-Picot Antlaşması'nın üzerinden 100 yıl geçmesinin ardından Batı medyasında bölgenin tekrar dizayn edildiği ve  Türkiye'nin özellikle  Suriye ve  Irak karşısında seyirci kalıp kalmayacağına ilişkin bir soru da yöneltildi.
Sykes-Picot olayına ne denli karşı olduklarını hep ifade ettiklerini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:  "Tabii onlarla görüştüğümüz zaman, 'Biz  Irak'ta,  Suriye'de toprak bütünlüğünün yanındayız' diyorlar fakat uygulamaya geldiği zaman sanki bir paylaşım havası esiyor, sıkıntı burada. Bakıyorsunuz  İran'ın Pers yayılmacılığı anlayışı son zamanlarda bayağı baş ağrıtmaya başladı.Örneğin  Irak'ta DEAŞ'la mücadelede göze çarpan şey bu. Mesela Haşdi Şabi kimdir, arkasında kim var? Haşdi Şabi, enteresan, 'Terör örgütü değildir' diye  Irak Parlamentosundan çıkıyor, halbuki bir terör örgütü ama arkasında kimlerin olduğu önemli. Şimdi bakın orada onlar ne yazık ki bir taraftan  Sincar'a yönelik çalışmaları diğer taraftan da  Telafer'e yönelik bunların saldırıları var.  Telafer'de kim var?  Telafer'de yaklaşık 400 bin Türkmen var; bunların bir kısmı Şii'dir, bir kısmı Sünni'dir ama şimdi onlar dağıldı, orada az miktarda insan kaldı. Şimdi Haşdi Şabi oraya yürüyor, böyle bir durum söz konusu; aynı şeyi merkezde de görüyoruz. Bunlar bizi üzüyor, bunların olmaması lazım” dedi.  

Suriye'de son dönemdeki gelişmelere de değinen Erdoğan, şunları kaydetti: "Suriye'de de bakıyoruz ki adeta bir parselasyon havası var. Rejim zaten durumu belli, aynı şekilde kuzeyde mesela Kürtler var. Kürt vatandaşları bizim hiçbir zaman düşmanımız olmadı, her zaman onlarla iç içe olduk. Araplar var, onlarla iç içeyiz çünkü bizim güney bölgelerimizde Arap da var, Kürt vatandaşlarımız da. Hepsi birbirleriyle iç içe, kız alıp vermişler, akrabalıklar kurmuşlar. Aşağıya doğru iniyorsunuz bölge tamamen Araplardan oluşuyor. Şimdi burada bakıyorsunuz hala bütünlüğü koruma gibi bir dert yok, o dert bizde var çünkü bizim orada topraklarda gözümüz yok. Bizim tek derdimiz vardı; DEAŞ'la mücadele. DEAŞ'la mücadeleyi de başarılı bir şekilde verdik ve  Cerablus'u onlardan temizledik. Aynı şekilde Rai, Dabık, Bab, bunları temizledik. Ama şimdi geliyoruz bakıyoruz ki buradaki yaklaşım tarzları içerisinde tamamıyla 'Acaba şurayı kim alsın, şurayı kim alsın' bunların hesabı yapılıyor.

Türkiye ile  İran arasındaki ilişkilere de değinen Erdoğan, bu ülkeyle şu anda geldikleri durumu çok hayırlı görmediğini belirtti.
Görüşmeler, geliş-gidişler olduğunu ve bu durumlara gelinmemesi gerektiğini anlatan Erdoğan, şunları dile getirdi:
"Aramızda konuşurken gayet iyi, güzel de neticeye gelince maalesef netice alamıyoruz. Bakıyorsunuz  Irak üzerinde hesaplar var,  Suriye üzerinde hesaplar var, işte  Lübnan'da aynı şekilde hesaplar var,  Yemen'deki gelişmeler ortada. Yani buralara girmek, buralara nüfuz etmek suretiyle bir Pers yayılmayacağını yapmanın anlamı nedir? Yani  İran'ın bugün toprak bütünlüğü zaten kendisine fazlasıyla yeter, nedir yani başka ülkelere böyle nüfuz etme gayreti? Bu düşündürücü. ve tabii bu  İran'ı da ister istemez yalnızlığa doğru sevk ediyor. İslam dünyası içerisinde  İran'ın böyle bir duruma düşmesini bizler istemeyiz. Aramızdaki münasebetin çok daha farklı şekilde yürümesini isteriz, İslam dünyasında dayanışmamızın olması lazım. Bizim mezhep taassubu içerisinde olmamız düşünülemez, bunları artık bir kenara koymamız lazım. Bizim için tek şey birleştirici olan, her şeyimiz bizim İslam'dır. Ama yorumları eğer biz kalkar da İslam'ın yerine ikame etmeye çalışırsak, bu istikamette görüntü verirsek, bu çok büyük tehlikedir. ve tekebbür İslam'da haramdır. İslam'da 'ben' yok, 'biz' var, bunu yaptığımız anda o tevazu aramızdaki dayanışmayı, birliği, beraberliği çok daha ilerilere taşır. Temenni ederim ki yani bundan sonraki süreçte bir an önce bir dayanışma halinde İslam dünyasının ihtiyacı olan bu birliği, beraberliği birlikte sağlayalım."

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca,Amerika Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde Amerika'nın PKK, YPG ve PYD'ye yönelik politikasını değiştireceği yönünde bir söz verip vermediğiyle ilgili yaptığı açıklamada,"Zaten daha önce bu konuda yani terör örgütlerine karşı bizim ortak dayanışma içerisinde bir çalışmamızın olması gerektiğini söylemişlerdi. Şimdi yapacağımız görüşme, artık bunun tamamen yüz-yüze görüşmede detaylandırılması olacaktır ve orada tabii biz birçok belgeleri de kendilerine sunacağız. Daha önceleri de PKK'yla ilgili konuda mutabakatımız var idi. Obama döneminde de bu konuda mutabakat vardı fakat Obama maalesef PYD ve YPG konusunda bizleri aldatmıştır ama şu andaki yönetimin aynı durumda olacağına ihtimal vermiyorum"ifadesini kullandı

Diğer Haberler

Salihi, İran'ın Erbil Başkonsolosu Rıza Yari'yi kabul Etti

Salihi, İran'ın Erbil Başkonsolosu Rıza Yari'yi kabul Etti

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı milletvekili Erşet Salihi Kerkük'teki bürosunda İran'ın Erbil Başkonsolosu Rıza Yari'yi kabul etti.

Devamını Oku

İbadi: ''Bölgesel Ve Uluslararası Yardımların Sürmesi Önemlidir''

İbadi: ''Bölgesel Ve Uluslararası Yardımların Sürmesi Önemlidir''

Başbakan Haydar El İbadi'nin basın ofisinde yapılan yazılı açıklamada, İbadi'nin, Ortadoğu Enistitüsü tarafından başkent Bağdat'ta düzenlenen ortadoğu diyaloğuna katılan akademisyenler ile biraraya geldiği bildirildi.

Devamını Oku

El Cumeyli: Devlet Kurumlarındaki Zararın Boyutu 47 Milyar Doları Buldu

El Cumeyli: Devlet Kurumlarındaki Zararın Boyutu 47 Milyar Doları Buldu

Planlama Bakanı Selman El Cumeyli,terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılan bölgelerdeki devlet kurumlarında meydana gelen maddi zararın 47 milyar doları bulduğunu bildirdi.

Devamını Oku

Kerkük’te Türkmen Esnaflar Derneği'ne Saldırı Düzenlendi

Kerkük’te Türkmen Esnaflar Derneği'ne Saldırı Düzenlendi

Irak Türkmen Cephesine yönelik saldırılara dün gece bir yenisi daha eklendi. Kimliği belirsiz silahlı kişiler dün gece Kerkük'ün Musalla semtindeki Türkmen Esnaflar Derneğine RPG silahları ile saldırı düzenledi.

Devamını Oku

ITC: Emrivaki Siyasete Teslim Olmayacağız

ITC: Emrivaki Siyasete Teslim Olmayacağız

Dün akşam Kerkük'ün Musalla semtinde Irak Türkmen Cephesi bürosuna düzenlenen saldırının ardından Irak Türkmen Cephesi'nden yazılı açıklama yapıldı. Irak Türkmen Cephesi, emrivaki siyasetine teslim olmayacağını bildirdi.

Devamını Oku

Mimaroğlu'ndan Terörle Mücadele Ekipleri'ne Ziyaret

Mimaroğlu'ndan Terörle Mücadele Ekipleri'ne Ziyaret

Kerkük'teki son durumu ele almak üzere Türkmen milletvekili Niyazi Mimaroğlu Kerkük'te Terörle Mücadele Ekipleri İkinci Özel Operasyonlar Komutanlığı'nı ziyaret etti.

Devamını Oku

Şirin Rıza: IKYB’de 4 Yılda Bir Gün Çalışana Maaş Bağlandı

Şirin Rıza: IKYB’de 4 Yılda Bir Gün Çalışana Maaş Bağlandı

Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne yönelik yolsuzluk suçlamaları devam ediyor. Bu kapsamda Kürt Değişim Hareketi milletvekili Şirin Rıza, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki devlet kurum ve kuruluşlarında sahte memur ve...

Devamını Oku

Mıtebiyce Bölgesinde 25 Köy DEAŞ’tan Kurtarıldı

Mıtebiyce Bölgesinde 25 Köy DEAŞ’tan Kurtarıldı

Güvenlik güçleri askeri operasyonlarda ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Savaş medya ağı yayınladığı bildiride güvenlik güçlerinin Salahattin ve Diyale illeri arasındaki Mıtebiyce bölgesinde 25 köyü kurtardığını bildirdi.

Devamını Oku

Kudüs'e Destek İçin Fransa ve Endonezya'da Gösteriler Düzenlendi

Kudüs'e Destek İçin Fransa ve Endonezya'da Gösteriler Düzenlendi

Fransa'nın Strazburg kentinde ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını protesto eden yaklaşık 2 bin kişi, "Filistin'in başkenti Kudüs'e destek" mitingi düzenledi.

Devamını Oku

Pakistan'da Kiliseye Saldırı Düzenlendi

Pakistan'da Kiliseye Saldırı Düzenlendi

Pakistan'ın Belucistan eyaletinin başkenti Ketta'da pazar ayini sırasında bir kiliseye saldırı düzenlendi.

Devamını Oku

Kerkük’te Basketbol Turnuvasi Düzenlendi

Kerkük’te Basketbol Turnuvasi Düzenlendi

Kerkük şehrinde basketbol gerçekliğini geliştirmek amacıyla Basketbol federasyonu Kerkük şubesi ve Spor Etkinliği Müdürlüğü’nün işbirliğinde, şehirde basketbol turnuvası düzenledi. Basketbol turnuvasına 4 kulüp katılarak 20 yaş altılar yarıştı.

Devamını Oku

Kerkük’teki Anaokullarda, Çocukların Çizdiği Resimler Sergilendi

Kerkük’teki Anaokullarda, Çocukların Çizdiği Resimler Sergilendi

Kerkük’teki spor ve okul aktiviteleri bölümü,anaokulları için yıllık sergi düzenledi. Sergi,terör örgütü DEAŞ’a zaferin ilan edilmesi münasebetiyle düzenlendi.Sergide,anaokullardaki çocukların çizdikleri resimler sergilendi.

Devamını Oku

Kerkük'te ITC Musalla Bürosuna Roketli Saldırı Düzenlendi

Kerkük'te ITC Musalla Bürosuna Roketli Saldırı Düzenlendi

Kerkük kent merkezindeki Musalla semtinde Irak Türkmen Cephesi'ne ait iki ayrı büroya yönelik kimliği bilinmeyen kişilerce silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi.

Devamını Oku

ITC Yürütme Kurulu Toplandı

ITC Yürütme Kurulu Toplandı

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Kerkük'te toplandı. Toplantı Irak Türkmen Cephesi Genel başkanı milletvekili Erşet Salihi başkanlığında gerçekleşti.

Devamını Oku

Türkmen General Ömer Ali Bayraktar'ın Filistin Mücadelesi

 Türkmen General Ömer Ali Bayraktar'ın Filistin Mücadelesi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından İslam dünyası kriz yaşıyor.

Devamını Oku

Yıldız Türkmeneli TV'ye Özel Röportaj Verdi

Yıldız Türkmeneli TV'ye Özel Röportaj Verdi

Türkmeneli Televizyonu Irak, bölgesel ve uluslararası sahalarda yaşanan gelişmeler ile ilgili farklı şahsiyetler ve yetkililerle özel görüşmeler yapmaya devam ediyor.

Devamını Oku

Silahlar Sadece Hükümetin Elinde Olacak

Silahlar Sadece Hükümetin Elinde Olacak

Terör örgütü DEAŞ'ın sona ermesinin ardından, Başbakan Haydar El İbadi'nin basın ofisinden yapılan açıklamada silahların sadece devlet elinde olması planının başladığı bilgisi paylaşıldı.

Devamını Oku

TSK: Son Bir Haftada 39 Terörist Etksiz Hale Getirildi

TSK: Son Bir Haftada 39 Terörist Etksiz Hale Getirildi

Türkiye Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmede, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ülkenin ve milletin güvenliğini sağlamak amacıyla yurt içinde PKK/KCK terör örgütüne karşı mücadelesine kararlılıkla devam ettiği vurgulandı.

Devamını Oku

Lavrov: Rusya, İran Ve Türkiye Yan Yana Duruyor

Lavrov: Rusya, İran Ve Türkiye Yan Yana Duruyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi’nde yaptığı konuşmada Moskova, Tahran ve Ankara’nın terörle mücadele ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması konularında aynı görüşü paylaştığını ifade...

Devamını Oku

İngiliz Mahkemesi, Iraklı Sivillere Yönelik İhlalleri Kabul Etti

İngiliz Mahkemesi, Iraklı Sivillere Yönelik İhlalleri Kabul Etti

2003 yılından sonra koalisyon güçleri tarafından yapılan ihlallere ilişkin yeni bir itiraf daha geldi.

Devamını Oku

Bağdat'ta ‘Türkmenlere Yönelik Yapılan İhlaller’ Konulu Sergi Düzenlendi

Bağdat'ta ‘Türkmenlere Yönelik Yapılan İhlaller’ Konulu Sergi Düzenlendi

(2003 yılından beri Irak Türkmenlerinin sistematik olarak hedef alınması) solaganı adı altında rak İnsan Hakları Merkezi başkent Bağdat'ta sergi düzenledi.

Devamını Oku

ITC Kerkük İl Başkanlığı’nda Panel Düzenlendi

Siyasi partiler yasasını ele almak üzere Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanlığı panel düzenledi

Devamını Oku

Kerkük'te 'Devlet Dairelerindeki Yolsuzluklar' Konulu Panel Düzenlendi

Kerkük'te 'Devlet Dairelerindeki Yolsuzluklar' Konulu Panel Düzenlendi

Türkmen Hukukçular ve Avukatlar Birliği, Kerkük'te Irak Türkmen Sivil Toplum Örgütleri binasında panel düzenledi.

Devamını Oku

Türkmen Spor Kulüpleri Tek Çatı Altında Toplandı

Türkmen Spor Kulüpleri Tek Çatı Altında Toplandı

Yurt içi ve yurt dışında Türkmen sporcuları temsil etmek amacıyla Kerkük'te Musalla Spor Kulübü'nde Türkmen Yüksek Spor Kulüpleri Koordinasyon Kurulu'nun Birinci Kurultayı düzenlendi.

Devamını Oku

Mevlid Kandili Münasebetiyle Kerkük'te Kutlama Düzenlendi

Mevlid Kandili Münasebetiyle Kerkük'te Kutlama Düzenlendi

Peygamber Efendimiz  Hz. Muhammed'in dünyaya gelmesi münasebetiyle Kerkük'te kutlamalar sürüyor. Bu kapsamda El Kavarir Kur'an-ı Kerim Okuma Merkezi Kerkük'ün Musalla bölgesinde kutlama düzenledi. Kutlama Kur'an-ı Kerim'den okunan ayetlerle başladı. Daha...

Devamını Oku

'İslam Dünyası Kardeş Kavgası Üzerinden Dizayn Edilmeye Çalışılıyor'

'İslam Dünyası Kardeş Kavgası Üzerinden Dizayn Edilmeye Çalışılıyor'

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde Meridyen Derneği 7. Hadis ve Siret Araştırmaları Ödül Töreni'nde konuştu.

Devamını Oku

Sistani'den Haşdi Şabi Açıklaması

Sistani'den Haşdi Şabi Açıklaması

Irak'ta Şiilerin dini mercisi Ali es-Sistani, silahların devlet elinde sınırlandırılmasını ve Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin de güvenlik güçlerine destek için kalmasını istedi.

Devamını Oku

Erdoğan: Kudüs Giderse Medine'yi Koruyamayız

Erdoğan: Kudüs Giderse Medine'yi Koruyamayız

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri Programında, Saygı Ödülü'nü kazanan Teoman Duralı'ya ödülünü verdi.

Devamını Oku

Samarra’da İntihar Saldırısı

Samarra’da İntihar Saldırısı

Başkent Bağdat’ın kuzeyindeki Samarra’da,terör örgütü DEAŞ tarafından intihar saldırısı düzenlendi.Saldırıda,Seray Es-Selam güçlerinden 8 kişi şehit oldu,diğer 6 kişi de yaralandı.

Devamını Oku

ITC Kale Bürosuna Saldırı Düzenlendi

ITC Kale Bürosuna Saldırı Düzenlendi

Kerkük'te Irak Türkmen Cephesi'nin bürosu silahlı saldırıya uğradı. Kerkük'te güvenlik anlamında sıkıntılar arada bir belirgin olmaya başladı.

Devamını Oku

El Caf: Sığınmacıların % 45'i Bölgelerine Geri Döndü

El Caf: Sığınmacıların % 45'i Bölgelerine Geri Döndü

Terör örgütü DEAŞ'a karşı elde edilen zafer münasebetiyle Göç ve Göçmenler Bakanlığı'nda kutlama düzenlendi.

Devamını Oku

Sadık: ''Barzani Hükümetini Yıkmaya Hazır Olun''

Sadık:  ''Barzani Hükümetini Yıkmaya Hazır Olun''

Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamento başkanı Yusuf Muhammet Sadık, Neçirvan Barzani hükümetini yıkmak için siyasi çevreleri ve vatandaşları gösterilere ve greve hazır olmaya çağırdı.

Devamını Oku

streaminga

freq

Yayın Akışı

17 Aralık 2017 Pazar

01:00 Belgesel :Seyyahi Fakir -T   
02:00 Belgesel :Gönül Sultanları -T  
02:45 İlahiler
03:30 Tarih :Osmanlı Sarayları -T   
04:00 Belgesel :Rusya Müslümanları -T
04:30 İlahiler
05:00 Dizi Film :Sakarya Fırat -T
06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi  
07:00 Kuran-ı Kerim 24.cüz
07:45 Lahuti
08:10 Belgesel :Gönül Sultanları
09:00 Çocuk :Benimle Oynarmısın ?     
09:30 Sohbet :Kerkük’ten Günaydın
11:30 Haberler
12:15 Belgesel :Seyyahi Fakir
13:00 Eğitim :Resim Dersi      
13:30 Gün Ortası Haberleri
14:30 Belgesel :Gönül Sultanları  
15:20 Sanat :Kumdan Kıssalar ve Bilgi Dünyası
15:30 Haberler       
16:00 Mutfak :Türkmeneli Mutfağı      
17:30 Haberler
18:15 Belgesel
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 Sohbet :Kerkük’ten Günaydın    -T   
22:00 Dizi Film :Sakarya Fırat
00:00 Gece Haberleri

 

  • Pazar
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama