Erdoğan:''Kerkük Türkmenler'in Yoğun Olduğu Bir Yer''

https://www.turkyurduhaber.org/files/uploads/news/default/erdogan-kerkuk-tarih-03f0e8e24ece240c136e.jpg

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar merkezli yayın kuruluşu El-Cezire kanalında açıklamalarda bulundu.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan el Cezire'ye yaptığı açıklamasında,Kerkük kentinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının asılması ve Kerkük'ün Türkmenlerin yoğun olduğu bir yer olduğuna ilişkin değerlendirmede bulundu.Erdoğan ayrıca,İran ile Türkiye ilişkileri ve Suriye'de kimsenin birlik kurmaya çalışmadığını,herkesin Suriye'yi bölme derdinde olduğu ifadeleri dikkat çekti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan El Cezire kanalına konuştu.Erdoğan televizyon kanalına yaptığı açıklamada,Kerkük'te Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Bayrağı'nın asılmasına ve Kerkük'ün tartışmalı bölge olarak ilan edilmesi ve bu tartışmalı bölgede kimlerine olduğunu değerlendirdi.Erdoğan açıklamasına şöyle devam etti.Kerkük'te tamamen Türkmenler yok farz ediliyor ama orada Arap da var, Kürt de var. Burası bir defa üzerinde, yani ' Kerkük şunlarındır' diye bir şey yok. Burası ne olarak ilan edildi? Tartışmalı bölge olarak ilan edildi. Bu tartışmalı bölgede kimler var? Burada Türkmen var ki tarihi itibarıyla baktığınız zaman geçmişinde Türkmenlerin yoğun olduğu bir yer, aynı şekilde Arap'ı var, Kürt'ü var."Erdoğan,  Kerkük kentinde  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağı asılmasına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.Konuyla ilgili açıklamalar yaptıklarını anımsatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Bu açıklamalardan sonra belli yerlerde bayrak kaldırıldı, son olarak meclisten de kalkacağının haberini almıştık.

Programda Erdoğan'a, Sykes-Picot Antlaşması'nın üzerinden 100 yıl geçmesinin ardından Batı medyasında bölgenin tekrar dizayn edildiği ve  Türkiye'nin özellikle  Suriye ve  Irak karşısında seyirci kalıp kalmayacağına ilişkin bir soru da yöneltildi.
Sykes-Picot olayına ne denli karşı olduklarını hep ifade ettiklerini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:  "Tabii onlarla görüştüğümüz zaman, 'Biz  Irak'ta,  Suriye'de toprak bütünlüğünün yanındayız' diyorlar fakat uygulamaya geldiği zaman sanki bir paylaşım havası esiyor, sıkıntı burada. Bakıyorsunuz  İran'ın Pers yayılmacılığı anlayışı son zamanlarda bayağı baş ağrıtmaya başladı.Örneğin  Irak'ta DEAŞ'la mücadelede göze çarpan şey bu. Mesela Haşdi Şabi kimdir, arkasında kim var? Haşdi Şabi, enteresan, 'Terör örgütü değildir' diye  Irak Parlamentosundan çıkıyor, halbuki bir terör örgütü ama arkasında kimlerin olduğu önemli. Şimdi bakın orada onlar ne yazık ki bir taraftan  Sincar'a yönelik çalışmaları diğer taraftan da  Telafer'e yönelik bunların saldırıları var.  Telafer'de kim var?  Telafer'de yaklaşık 400 bin Türkmen var; bunların bir kısmı Şii'dir, bir kısmı Sünni'dir ama şimdi onlar dağıldı, orada az miktarda insan kaldı. Şimdi Haşdi Şabi oraya yürüyor, böyle bir durum söz konusu; aynı şeyi merkezde de görüyoruz. Bunlar bizi üzüyor, bunların olmaması lazım” dedi.  

Suriye'de son dönemdeki gelişmelere de değinen Erdoğan, şunları kaydetti: "Suriye'de de bakıyoruz ki adeta bir parselasyon havası var. Rejim zaten durumu belli, aynı şekilde kuzeyde mesela Kürtler var. Kürt vatandaşları bizim hiçbir zaman düşmanımız olmadı, her zaman onlarla iç içe olduk. Araplar var, onlarla iç içeyiz çünkü bizim güney bölgelerimizde Arap da var, Kürt vatandaşlarımız da. Hepsi birbirleriyle iç içe, kız alıp vermişler, akrabalıklar kurmuşlar. Aşağıya doğru iniyorsunuz bölge tamamen Araplardan oluşuyor. Şimdi burada bakıyorsunuz hala bütünlüğü koruma gibi bir dert yok, o dert bizde var çünkü bizim orada topraklarda gözümüz yok. Bizim tek derdimiz vardı; DEAŞ'la mücadele. DEAŞ'la mücadeleyi de başarılı bir şekilde verdik ve  Cerablus'u onlardan temizledik. Aynı şekilde Rai, Dabık, Bab, bunları temizledik. Ama şimdi geliyoruz bakıyoruz ki buradaki yaklaşım tarzları içerisinde tamamıyla 'Acaba şurayı kim alsın, şurayı kim alsın' bunların hesabı yapılıyor.

Türkiye ile  İran arasındaki ilişkilere de değinen Erdoğan, bu ülkeyle şu anda geldikleri durumu çok hayırlı görmediğini belirtti.
Görüşmeler, geliş-gidişler olduğunu ve bu durumlara gelinmemesi gerektiğini anlatan Erdoğan, şunları dile getirdi:
"Aramızda konuşurken gayet iyi, güzel de neticeye gelince maalesef netice alamıyoruz. Bakıyorsunuz  Irak üzerinde hesaplar var,  Suriye üzerinde hesaplar var, işte  Lübnan'da aynı şekilde hesaplar var,  Yemen'deki gelişmeler ortada. Yani buralara girmek, buralara nüfuz etmek suretiyle bir Pers yayılmayacağını yapmanın anlamı nedir? Yani  İran'ın bugün toprak bütünlüğü zaten kendisine fazlasıyla yeter, nedir yani başka ülkelere böyle nüfuz etme gayreti? Bu düşündürücü. ve tabii bu  İran'ı da ister istemez yalnızlığa doğru sevk ediyor. İslam dünyası içerisinde  İran'ın böyle bir duruma düşmesini bizler istemeyiz. Aramızdaki münasebetin çok daha farklı şekilde yürümesini isteriz, İslam dünyasında dayanışmamızın olması lazım. Bizim mezhep taassubu içerisinde olmamız düşünülemez, bunları artık bir kenara koymamız lazım. Bizim için tek şey birleştirici olan, her şeyimiz bizim İslam'dır. Ama yorumları eğer biz kalkar da İslam'ın yerine ikame etmeye çalışırsak, bu istikamette görüntü verirsek, bu çok büyük tehlikedir. ve tekebbür İslam'da haramdır. İslam'da 'ben' yok, 'biz' var, bunu yaptığımız anda o tevazu aramızdaki dayanışmayı, birliği, beraberliği çok daha ilerilere taşır. Temenni ederim ki yani bundan sonraki süreçte bir an önce bir dayanışma halinde İslam dünyasının ihtiyacı olan bu birliği, beraberliği birlikte sağlayalım."

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca,Amerika Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde Amerika'nın PKK, YPG ve PYD'ye yönelik politikasını değiştireceği yönünde bir söz verip vermediğiyle ilgili yaptığı açıklamada,"Zaten daha önce bu konuda yani terör örgütlerine karşı bizim ortak dayanışma içerisinde bir çalışmamızın olması gerektiğini söylemişlerdi. Şimdi yapacağımız görüşme, artık bunun tamamen yüz-yüze görüşmede detaylandırılması olacaktır ve orada tabii biz birçok belgeleri de kendilerine sunacağız. Daha önceleri de PKK'yla ilgili konuda mutabakatımız var idi. Obama döneminde de bu konuda mutabakat vardı fakat Obama maalesef PYD ve YPG konusunda bizleri aldatmıştır ama şu andaki yönetimin aynı durumda olacağına ihtimal vermiyorum"ifadesini kullandı

Diğer Haberler

Terörle Mücadele Polislerine Silahlı Saldırı

Terörle Mücadele Polislerine Silahlı Saldırı

Kerkük kentinde merkezi hükümete bağlı terörle mücadele güçlerince oluşturulan kontrol noktasına düzenlenen silahlı saldırıda 1 polis öldü, 4 polis yaralandı.

Devamını Oku

Kerkük'ten 57 bin Sivil Göç Etti

Kerkük'ten 57 bin Sivil Göç Etti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Kerkük'te meydana gelen olaylardan dolayı 57 bin sivilin Erbil ve Süleymaniye kentlerine göç ettiğini bildirdi.

Devamını Oku

Sadr'dan Kerkük Açıklaması

Sadr'dan Kerkük Açıklaması

Şii lider Mukteda es-Sadr, Kerkük’ü "küçük Irak" olarak nitelendirerek, kentin barışçıl yaşam için örnek olması gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

Başbakan İbadi, Selman bin Abdulaziz ile Telefonda Görüştü

Başbakan İbadi, Selman bin Abdulaziz ile Telefonda Görüştü

Başbakan Haydar el-İbadi, terör örgütü DEAŞ'ı tamamen yenmeye yakın olduklarını belirtti.

Devamını Oku

Salihi’den Valilik’e Ziyaret

Salihi’den Valilik’e Ziyaret

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi beraberinde Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ve Kerkük Milletvekili Hasan Turan ile birlikte Kerkük valiliğini ziyaret ederek Kerkük Valisi Rakan...

Devamını Oku

ITC, Kerkük ve Altunköprü Nahiyesindeki Durumu Ele Aldı

ITC, Kerkük ve Altunköprü Nahiyesindeki Durumu Ele Aldı

Kerkük’teki Irak Türkmen Cephesi ilişkiler bürosu,Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi başkanlığında bir toplantı düzenledi.

Devamını Oku

ITC Altunköprü Bürosu Ateşe Verildi

  ITC Altunköprü Bürosu Ateşe Verildi

Irak Türkmen Cephesi Büroları ve Türkmen Partilerine yönelik tüm Türkmeneli bölgelerindeki ihlaller devam ediyor.  bu kapsamda Irak Türkmen Cephesi Altun Köprü bürosuna Kürt unsurlar tarafından saldırı düzenlendi.

Devamını Oku

Altunköprü Kürt Silahlı Kişilerin Kontrolünde

Altunköprü Kürt Silahlı Kişilerin Kontrolünde

Kürt silahlı kişilerin dün geceden itibaren Kerkük'e bağlı Altunköprü kasabasını kontrol etmesinin ardından, federal güvenlik güçleri kasabayı kontrol altına almak için operasyon hazırlığı yapıyor.

Devamını Oku

Güvenlik Güçlerinin Kerkük'teki Zaferi Kutlandı

Güvenlik Güçlerinin Kerkük'teki Zaferi Kutlandı

Irak Türkmen Meclisi Başkanlığı, Kerkük, Tuzhurmatu ve diğer Türkmen bölgelerinde Ulusal iradenin bölünme ve ayrımcılara karşı gerçekleştirdiği  zafer dolayısıyla Türkmen milletini kutladı.

Devamını Oku

Türkmen Partileri, Kerkük'ün Durumunu Masaya Yatırdı

Türkmen Partileri, Kerkük'ün Durumunu Masaya Yatırdı

Türkmen Siyasi Partileri ve Türkmen Siyasi Hareketleri, Kerkük'te Türkmen Karar Partisi merkezinde toplandı. Toplantıda, Kerkük'te yaşanan son güvenlik durumu ele alındı.

Devamını Oku

Kerkük'te Hayat Normalleşti

Kerkük'te Hayat Normalleşti

Bazı kesimler tarafından çıkarılan yalan haberlere rağmen Kerkük'te hayat normal şekilde devam ediyor. Türkmeneli Televizyonu sizler için Kerkük çarşı – pazarında alışveriş yapan vatandaşları görüntüledi.

Devamını Oku

İbadi, Kerkük'te Güvenliğin Sağlanmasını İstedi

İbadi, Kerkük'te Güvenliğin Sağlanmasını İstedi

Başbakan Haydar El İbadi'nin medya pfisinin yaptığı açıklamada, Başbakan Haydar El İbadi Haşdi Şabi güçlerinin Kerkük'ten çıkarılmasını istedi. Başbakan El İbadi, Kerkük'te güvenlik durumunun sağlanmasını talep etti.

Devamını Oku

Erdoğan, Bağdat'ı Ziyaret Edebileceğinin Sinyallerini Verdi

 Erdoğan, Bağdat'ı Ziyaret Edebileceğinin Sinyallerini Verdi

Polonya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağdat’a bir ziyaretin söz konusu olabileceğinin sinyallerini verdi.

Devamını Oku

İngiltere'den ''Sakin Olun'' Çağrısı Yapıldı

İngiltere'den ''Sakin Olun'' Çağrısı Yapıldı

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığında Orta Doğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ve Irak merkezi hükümeti arasındaki gerginliğe ilişkin açıklama yaptı.

Devamını Oku

Kerkük'te Hz. Hüseyin'i Anma Merasimleri Düzenlendi

Kerkük'te Hz. Hüseyin'i Anma Merasimleri Düzenlendi

Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı, Hz. Hüseyin'in şehit olmasının yıldönümü münasebetiyle Kerkük'te korya  bölgesinde yer alan Irak Türkmen Cephesi'ne bağlı korya  bürosunda anma merasimleri düzenledi. Anma merasimlerinde pişirilen aşure vatandaşlara...

Devamını Oku

Türkmence Oğuz İlkokulu Ziyaret Edildi

Türkmence Oğuz İlkokulu Ziyaret Edildi

Türkmeneli Vakfı'nın Türkmence Eğitimine olan destekleri devam ediyor. Bu kapsamda Türkmeneli Vakfı'nda bir heyet Türkmen Oğuz ilkokulunu ziyare etti. Ziyarette heyet okul müdürü Suzan İbrahim Osman ile biraraya gelerek okuldaki...

Devamını Oku

İçişleri Bakanlığı Tartışmalı Bölgelerle İlgili İddiaları Yalanladı

İçişleri Bakanlığı Tartışmalı Bölgelerle İlgili İddiaları Yalanladı

İçişleri Bakanlığı, merkezi yönetime bağlı güvenlik güçlerinin ülkenin kuzeyindeki bazı tartışmalı bölgelerden çekildiğine ilişkin basında yer alan haberleri yalanladı.

Devamını Oku

Petrol Bakanlığı'ndan 'Petrol Anlaşması' Açıklaması

Petrol Bakanlığı'ndan 'Petrol Anlaşması' Açıklaması

Petrol Bakanlığı, yabancı petrol şirketlerinin merkezi yönetimle anlaşma sağlaması gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

Hükümetin Kontrolündeki Kerkük'te Durum Sakin

Hükümetin Kontrolündeki Kerkük'te Durum Sakin

Merkezi yönetimine bağlı güçlerin Kerkük'e düzenlediği askeri operasyonun ardından kentte gündelik hayat normale döndü.

Devamını Oku

Yıldırım ve Cihangiri Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Yıldırım ve Cihangiri Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Devamını Oku

Erbil-Kerkük Karayolu Trafiğe Kapatıldı

Erbil-Kerkük Karayolu Trafiğe Kapatıldı

Türkiye ile Bağdat arasındaki ticaretin can damarı konumundaki Erbil-Kerkük karayolu söz konusu askeri gerginlikten dolayı trafiğe kapatıldı.

Devamını Oku

Kosret Resul Hakkında Tutuklama Kararı

Kosret Resul Hakkında Tutuklama Kararı

Yüksek Yargı Meclisi,IKBY Başkanı Barzani'nin yardımcısı ve KYB Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Devamını Oku

Bozdağ'dan Vize Gerginliği ve Kerkük Açıklaması

Bozdağ'dan Vize Gerginliği ve Kerkük Açıklaması

Türkiye Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ABD ile vize gerginliğini ilişkin açıklamalarda bulundu. Bozdağ, “Dünkü görüşmeler olumlu bir havada geçti, taraflar birbirini iyi anladı. Umuyorum ki yakın bir süre içinde olumlu bir...

Devamını Oku

Erdoğan: Kuzey Irak'la Sınır Her An Kapanabilir

Erdoğan: Kuzey Irak'la Sınır Her An Kapanabilir

Polonya ziyareti dönüşünde uçakta bulanan gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

Başbakan İbadi'den Kerkük Açıklaması

Başbakan İbadi'den Kerkük Açıklaması

Başbakan Haydar el-İbadi, Kerkük merkezinde güvenliğin yerel polis ve terörle mücadele güçleri tarafından sağlandığını, bunlar dışındaki silahlı gruplara izin verilmeyeceğini belirtti.

Devamını Oku

IKBY'deki Seçim Hazırlıkları Askıya Alındı

IKBY'deki Seçim Hazırlıkları Askıya Alındı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, bölgede iki hafta sonra yapılması öngörülen başkanlık ve milletvekili seçimlerine ilişkin hazırlıkların askıya alındığını bildirdi.

Devamını Oku

IKBY'nin Gayrimeşru Referandumu Washington'da Tartışıldı

IKBY'nin Gayrimeşru Referandumu Washington'da Tartışıldı

Turkish Heritage Organization tarafından düzenlenen panele katılan konuşmacılar, Türkiye ve ABD'nin negatif yaklaşımına rağmen gerçekleştirilen referandumun başarıya ulaşamayacağı görüşünde birleşti.

Devamını Oku

Erbil'de Barzani Yanlıları Gösteri Yaptı

Erbil'de Barzani Yanlıları Gösteri Yaptı

Güvenlik güçlerinin, Kerkük'ten yaşadıkları kente doğru hareket etmeye başladığı iddiası üzerine Erbil'de toplanan bir grup vatandaş gösteri düzenledi.

Devamını Oku

Irak Türkmen Cephesi Bürosuna Saldırı

Irak Türkmen Cephesi Bürosuna Saldırı

Irak Türkmen Cephesi Altunköprü Bürosu dün gece Kürt unsurlar tarafından ateşe verildi.

Devamını Oku

Musul Barajı Bağdat'ın Denetiminde

Musul Barajı Bağdat'ın Denetiminde

Musul Barajı'nın merkezi yönetime bağlı güçlerin kontrolünde olduğu bildirildi.

Devamını Oku

Haşdi Şabi'nin Tutsak Aldığı 17 Peşmerge Serbest Bırakıldı

Haşdi Şabi'nin Tutsak Aldığı 17 Peşmerge Serbest Bırakıldı

Güvenlik güçlerinin tartışmalı bölgelere operasyonları sırasında Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Haşdi Şabi güçleri tarafından alıkonulan 17 Peşmerge'nin serbest bırakıldığı belirtildi.

Devamını Oku

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden IKBY'ye Tepki

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden IKBY'ye Tepki

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), KYB'li Peşmergelerin Kerkük başta olmak üzere statüsü tartışmalı bölgelerden çekilmeleri nedeniyle yaşadığı karışıklıktan Mesut Barzani başkanlığındaki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) sorumlu olduğunu belirtti.

Devamını Oku

streaminga

freq

Yayın Akışı

20 Ekim 2017 Cuma

06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi
07:00 Kuran-ı Kerim
07:45 Lahuti
08:10 Belgesel : Gönül Sultanları
09:00 Çocuk : Benimle Oynarmısın ?
09:30 Çizgi Film : Niloya
10:00 Tarih : Tarih Dergisi -T  
10:30 Dini : Din ve Dünya  - T
11:30 Haberler
12:00 Cuma Namazı  
12:45 Belgesel : Sultanların İzinde  
13:20 Türk Sineması : İnşaat  1 -T
14:50 Tarih :  Osmanlı Sarayları
15:30 Haberler
16:00 Belgesel : Osmanlı Medeniyeti
17:00 Çizgi Film : Niloya  
17:30 Haberler
18:00 Tarih : Şehir ve Bilge  -T
18:50 Tarih : Tarih Dergisi
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 Belgesel : Nadir Dünya
22:00 Sinema : Hayatımın Yolculuğu  
00:00 Gece Haberleri
01:00 Dini : Din ve Dünya -T
02:00 Belgesel : Gönül Sultanları -T
02:45 İlahiler
03:30 Tarih :  Osmanlı Sarayları -T
04:00 Tarih : Tarih Dergisi -T
04:30 Belgesel : Sultanların İzinde -T
05:00 Türk Sineması :  İnşaat  1 -T

  • Cuma
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama