Erdoğan:''Kerkük Türkmenler'in Yoğun Olduğu Bir Yer''

https://www.turkyurduhaber.org/files/uploads/news/default/erdogan-kerkuk-tarih-03f0e8e24ece240c136e.jpg

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar merkezli yayın kuruluşu El-Cezire kanalında açıklamalarda bulundu.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan el Cezire'ye yaptığı açıklamasında,Kerkük kentinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının asılması ve Kerkük'ün Türkmenlerin yoğun olduğu bir yer olduğuna ilişkin değerlendirmede bulundu.Erdoğan ayrıca,İran ile Türkiye ilişkileri ve Suriye'de kimsenin birlik kurmaya çalışmadığını,herkesin Suriye'yi bölme derdinde olduğu ifadeleri dikkat çekti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan El Cezire kanalına konuştu.Erdoğan televizyon kanalına yaptığı açıklamada,Kerkük'te Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Bayrağı'nın asılmasına ve Kerkük'ün tartışmalı bölge olarak ilan edilmesi ve bu tartışmalı bölgede kimlerine olduğunu değerlendirdi.Erdoğan açıklamasına şöyle devam etti.Kerkük'te tamamen Türkmenler yok farz ediliyor ama orada Arap da var, Kürt de var. Burası bir defa üzerinde, yani ' Kerkük şunlarındır' diye bir şey yok. Burası ne olarak ilan edildi? Tartışmalı bölge olarak ilan edildi. Bu tartışmalı bölgede kimler var? Burada Türkmen var ki tarihi itibarıyla baktığınız zaman geçmişinde Türkmenlerin yoğun olduğu bir yer, aynı şekilde Arap'ı var, Kürt'ü var."Erdoğan,  Kerkük kentinde  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağı asılmasına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.Konuyla ilgili açıklamalar yaptıklarını anımsatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Bu açıklamalardan sonra belli yerlerde bayrak kaldırıldı, son olarak meclisten de kalkacağının haberini almıştık.

Programda Erdoğan'a, Sykes-Picot Antlaşması'nın üzerinden 100 yıl geçmesinin ardından Batı medyasında bölgenin tekrar dizayn edildiği ve  Türkiye'nin özellikle  Suriye ve  Irak karşısında seyirci kalıp kalmayacağına ilişkin bir soru da yöneltildi.
Sykes-Picot olayına ne denli karşı olduklarını hep ifade ettiklerini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:  "Tabii onlarla görüştüğümüz zaman, 'Biz  Irak'ta,  Suriye'de toprak bütünlüğünün yanındayız' diyorlar fakat uygulamaya geldiği zaman sanki bir paylaşım havası esiyor, sıkıntı burada. Bakıyorsunuz  İran'ın Pers yayılmacılığı anlayışı son zamanlarda bayağı baş ağrıtmaya başladı.Örneğin  Irak'ta DEAŞ'la mücadelede göze çarpan şey bu. Mesela Haşdi Şabi kimdir, arkasında kim var? Haşdi Şabi, enteresan, 'Terör örgütü değildir' diye  Irak Parlamentosundan çıkıyor, halbuki bir terör örgütü ama arkasında kimlerin olduğu önemli. Şimdi bakın orada onlar ne yazık ki bir taraftan  Sincar'a yönelik çalışmaları diğer taraftan da  Telafer'e yönelik bunların saldırıları var.  Telafer'de kim var?  Telafer'de yaklaşık 400 bin Türkmen var; bunların bir kısmı Şii'dir, bir kısmı Sünni'dir ama şimdi onlar dağıldı, orada az miktarda insan kaldı. Şimdi Haşdi Şabi oraya yürüyor, böyle bir durum söz konusu; aynı şeyi merkezde de görüyoruz. Bunlar bizi üzüyor, bunların olmaması lazım” dedi.  

Suriye'de son dönemdeki gelişmelere de değinen Erdoğan, şunları kaydetti: "Suriye'de de bakıyoruz ki adeta bir parselasyon havası var. Rejim zaten durumu belli, aynı şekilde kuzeyde mesela Kürtler var. Kürt vatandaşları bizim hiçbir zaman düşmanımız olmadı, her zaman onlarla iç içe olduk. Araplar var, onlarla iç içeyiz çünkü bizim güney bölgelerimizde Arap da var, Kürt vatandaşlarımız da. Hepsi birbirleriyle iç içe, kız alıp vermişler, akrabalıklar kurmuşlar. Aşağıya doğru iniyorsunuz bölge tamamen Araplardan oluşuyor. Şimdi burada bakıyorsunuz hala bütünlüğü koruma gibi bir dert yok, o dert bizde var çünkü bizim orada topraklarda gözümüz yok. Bizim tek derdimiz vardı; DEAŞ'la mücadele. DEAŞ'la mücadeleyi de başarılı bir şekilde verdik ve  Cerablus'u onlardan temizledik. Aynı şekilde Rai, Dabık, Bab, bunları temizledik. Ama şimdi geliyoruz bakıyoruz ki buradaki yaklaşım tarzları içerisinde tamamıyla 'Acaba şurayı kim alsın, şurayı kim alsın' bunların hesabı yapılıyor.

Türkiye ile  İran arasındaki ilişkilere de değinen Erdoğan, bu ülkeyle şu anda geldikleri durumu çok hayırlı görmediğini belirtti.
Görüşmeler, geliş-gidişler olduğunu ve bu durumlara gelinmemesi gerektiğini anlatan Erdoğan, şunları dile getirdi:
"Aramızda konuşurken gayet iyi, güzel de neticeye gelince maalesef netice alamıyoruz. Bakıyorsunuz  Irak üzerinde hesaplar var,  Suriye üzerinde hesaplar var, işte  Lübnan'da aynı şekilde hesaplar var,  Yemen'deki gelişmeler ortada. Yani buralara girmek, buralara nüfuz etmek suretiyle bir Pers yayılmayacağını yapmanın anlamı nedir? Yani  İran'ın bugün toprak bütünlüğü zaten kendisine fazlasıyla yeter, nedir yani başka ülkelere böyle nüfuz etme gayreti? Bu düşündürücü. ve tabii bu  İran'ı da ister istemez yalnızlığa doğru sevk ediyor. İslam dünyası içerisinde  İran'ın böyle bir duruma düşmesini bizler istemeyiz. Aramızdaki münasebetin çok daha farklı şekilde yürümesini isteriz, İslam dünyasında dayanışmamızın olması lazım. Bizim mezhep taassubu içerisinde olmamız düşünülemez, bunları artık bir kenara koymamız lazım. Bizim için tek şey birleştirici olan, her şeyimiz bizim İslam'dır. Ama yorumları eğer biz kalkar da İslam'ın yerine ikame etmeye çalışırsak, bu istikamette görüntü verirsek, bu çok büyük tehlikedir. ve tekebbür İslam'da haramdır. İslam'da 'ben' yok, 'biz' var, bunu yaptığımız anda o tevazu aramızdaki dayanışmayı, birliği, beraberliği çok daha ilerilere taşır. Temenni ederim ki yani bundan sonraki süreçte bir an önce bir dayanışma halinde İslam dünyasının ihtiyacı olan bu birliği, beraberliği birlikte sağlayalım."

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca,Amerika Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde Amerika'nın PKK, YPG ve PYD'ye yönelik politikasını değiştireceği yönünde bir söz verip vermediğiyle ilgili yaptığı açıklamada,"Zaten daha önce bu konuda yani terör örgütlerine karşı bizim ortak dayanışma içerisinde bir çalışmamızın olması gerektiğini söylemişlerdi. Şimdi yapacağımız görüşme, artık bunun tamamen yüz-yüze görüşmede detaylandırılması olacaktır ve orada tabii biz birçok belgeleri de kendilerine sunacağız. Daha önceleri de PKK'yla ilgili konuda mutabakatımız var idi. Obama döneminde de bu konuda mutabakat vardı fakat Obama maalesef PYD ve YPG konusunda bizleri aldatmıştır ama şu andaki yönetimin aynı durumda olacağına ihtimal vermiyorum"ifadesini kullandı

Diğer Haberler

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Toplantı Düzenledi

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Toplantı Düzenledi

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu,Kerkük'teki Irak Türkmen Cephesi Genel binasında Cephe başkanı Erşat Salihi başkanlığında bir toplantı düzenledi.

Devamını Oku

TDA Derneği'nden Salihi'ye Ziyaret

TDA Derneği'nden Salihi'ye Ziyaret

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Kerkük'teki genel merkez binasında Türkmen Din Adamları Derneğinden bir heyeti kabul etti.

Devamını Oku

ABD İbadi'ye İran'la Bağlantılı Subayların İsimlerini Verdi

ABD İbadi'ye İran'la Bağlantılı Subayların İsimlerini Verdi

İran'ın Irak'ın içişlerine müdahalesi her geçen gün daha da tehlikeli etkiler yaratmaya başladığı görünmeye başladı.

Devamını Oku

Gazi Üniversitesinde Türkmen Öğrencilerin Sorunları Çalıştayı Düzenlendi

Gazi Üniversitesinde Türkmen Öğrencilerin Sorunları Çalıştayı Düzenlendi

Irak’ta yaşayan Türkmen öğrencilerin sorunları Türkiye’nin başkenti Ankara’da masaya yatırıldı.

Devamını Oku

Türkmen Öğrencilerin Sorunları Çalıştayın'da 23 Nisan Etkinliği

Türkmen Öğrencilerin Sorunları Çalıştayın'da 23 Nisan Etkinliği

Ülkelerindeki savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Türkmen çocuklar Türkiye’nin başkenti Ankara’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladı.

Devamını Oku

Suriye'ye İnsani Yardım

Suriye'ye İnsani Yardım

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk Diyanet Vakfı iş birliğinde düzenlenen "Halep'te İnsanlık Ölmesin" kampanyası kapsamında, 17 tırdan oluşan insani yardım malzemesi, Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine gönderildi.

Devamını Oku

Türkiye ve Azerbaycan'dan Ortak Askeri Tatbikat

Türkiye ve Azerbaycan'dan Ortak Askeri Tatbikat

Türk ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, 1-5 Mayıs tarihlerinde Azerbaycan'da ortak askeri tatbikat gerçekleştirecek.

Devamını Oku

ABD ile Rusya'dan Kritik Görüşme

ABD ile Rusya'dan Kritik Görüşme

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, telefonda Suriye'nin İdlib kentindeki soruşturma hakkında görüştü.

Devamını Oku

Afganistan'da Askeri Kampa Saldırı

Afganistan'da Askeri Kampa Saldırı

Afganistan'ın kuzeyindeki Belh vilayetinde bulunan 209. Şahin Kolordu Komutanlığı'na düzenlen silahlı saldırıda 100'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Devamını Oku

Dr. Suphi Sabır Anıldı

Dr. Suphi Sabır Anıldı

Kerkük'ün önde gelen şahsiyetlerinden Eczacı Doktor Suphi Sabır'ın vefatı'nın kırkıncı günü dolayısıyla mevlit okutuldu.

Devamını Oku

Kerkük'te Göçmen Türkmenler Arasında Maç Yapıldı

Kerkük'te Göçmen Türkmenler Arasında Maç Yapıldı

Türkmen genç sporculara ve Türkmen Telaferli gençlere destek olmak amacıyla Kerkük kentindeki Türkmen Spor Kulübü sahasında Telaferli iki futbol takımı arasında futbol maçı yapıldı.

Devamını Oku

Telaferli Çocuklar İçin Toplu Sünnet Töreni Düzenlendi

Telaferli Çocuklar İçin Toplu Sünnet Töreni Düzenlendi

Irak Türkmen Cephesi'nin kuruluş yıldönümü münasebeti İle Irak Türkmen Cephesi Telafer bürosu ve Hilal Toplum Sağlığı Derneği'nin Musul bürosu Kerkük'te Telafer'li Türkmen göçmen ailelerin çocukları için toplu sünnet töreni düzenledi.

Devamını Oku

ITC Kerkük'te Toplantı Düzenledi

ITC Kerkük'te Toplantı Düzenledi

Irak Türkmen Cephesi genel başkanı milletvekili Erşat Salihi'nin başkanlık ettiği toplantıda, Irak Türkmen Cephesi genel başkan yardımcısı milletvekili Hasan Turan ve Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanı Kasım Kazancı da...

Devamını Oku

Türkmen Beşir Köyüne Havan Saldırısı Düzenlendi

Türkmen Beşir Köyüne Havan Saldırısı Düzenlendi

Terör Örgütü DEAŞ, Kerkük'teki Türkmen Beşir köyüne saldırdı.Saldırı çocukların oynadığı futbol sahasını hedef aldı.

Devamını Oku

Musul Patlamayla Sarsıldı

Musul Patlamayla Sarsıldı

Musul'un doğusunda yer alan El Zuhur bölgesinde bomba yüklü bir araç patladı.

Devamını Oku

Türkmen Kadınlardan ''Evet'' Tebriği

Türkmen Kadınlardan ''Evet'' Tebriği

Türkmen kadınlar, referandumdan evet çıkması münasebetiyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım'ı tebrik etti.

Devamını Oku

Edebiyatçı ve Şairlerden ITC'ye Ziyaret

Edebiyatçı ve Şairlerden ITC'ye Ziyaret

Irak Türkmen Cephesi Salahattin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu, Türkmen Amirli ilçesinden edebiyatçı ve şairlerden oluşan bir heyeti kabul etti.

Devamını Oku

Fransa'da Polise Saldırı

Fransa'da Polise Saldırı

Fransa'nın başkenti Paris'in en önemli caddelerinden Champs Elysees'te polise yönelik bir saldırı gerçekleştiği bildirildi.

Devamını Oku

Trump, İran'a Resti Çekti

Trump, İran'a Resti Çekti

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın, nükleer anlaşmanın ruhuna uygun davranmadığını belirterek, ileriki süreçte bir şeyler yapacağını söyledi.

Devamını Oku

Güvenlik Konseyi Kuzey Kore'yi Uyardı

Güvenlik Konseyi Kuzey Kore'yi Uyardı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin 16 Nisan'daki nükleer denemesini "şiddetle" kınayarak, yeni yaptırımlar uygulanabileceği konusunda uyardı.

Devamını Oku

Rusya'da FSB Binasına Saldırı

Rusya'da FSB Binasına Saldırı

Rusya’nın uzak doğusunda yer alan Habarovsk’ta Federal Güvenlik Servisi FSB binasına saldırı düzenlendi.

Devamını Oku

Konya'da 'Lale Mevsimi' Yaşanıyor

Konya'da 'Lale Mevsimi' Yaşanıyor

Bir devre adını veren, özellikle Doğu kültür ve mitolojilerinde özgün bir yere sahip lale, Türkiye'nin Konya ilinde Mevlana Müzesi ve Alaaddin Tepesi gibi önemli tarihi mekanların yanı sıra parkları ve...

Devamını Oku

Erdoğan:''Kerkük Türkmenler'in Yoğun Olduğu Bir Yer''

Erdoğan:''Kerkük Türkmenler'in Yoğun Olduğu Bir Yer''

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar merkezli yayın kuruluşu El-Cezire kanalında açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

İbrahim Kalın Suriye Gündemini Değerlendirdi

İbrahim Kalın Suriye Gündemini Değerlendirdi

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara'da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve İran Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen "Kuzey Afrika, Türkiye ve İran'da Süreklilik ve Değişim" konulu programda konuşma...

Devamını Oku

El Sevra Semti Terör Örgütü DEAŞ'tan Kurtarıldı

El Sevra Semti Terör Örgütü DEAŞ'tan Kurtarıldı

Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonu kapsamında Ninova Operasyonlar Komutanlığından açıklama geldi.Ninova Operasyonlar Komutanı Korgeneral Abdulemir reşit Yaraallah,Güvenlik güçlerinin,Musul'un batı yakasındaki El Sevra semtini terör örgütü DEAŞ'tan kurtardığını duyurdu.

Devamını Oku

Terör Örgütü DEAŞ'ın Üst Düzey 7 İsmi Öldürüldü

Terör Örgütü DEAŞ'ın Üst Düzey 7 İsmi Öldürüldü

Musul'un batı yakasından devam eden operasyonlar kapsamında Federal Polis Birlikleri,Musul'un batı yakasındaki Ez-Zencili Mahallesi'nde, saldırılar düzenledi.Saldırılarda DEAŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin yardımcısı Ebu Abdurrahman ile 6 kişi öldürüldü.

Devamını Oku

Bağdat'ta Facia Kıl Payı Önlendi

Bağdat'ta Facia Kıl Payı Önlendi

Ülkede devam eden şiddet olayları çerçevesinde, Güvenlik Güçleri Bağdat'ın batısındaki El Kazımiya bölgesinde, ziyaretçileri hedef alan bomba yüklü bir aracı imha etti.

Devamını Oku

ABD - İran Gerginliği

ABD - İran Gerginliği

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İran'ı Orta Doğu'da Amerikan çıkarlarını hedef almakla ve provokasyonla suçladı.

Devamını Oku

İran'ın Irak ve Suriye Müdahaleleri

İran'ın Irak ve Suriye Müdahaleleri

İran Genelkurmay Başkanlığı, İran Devrim Muhafızları'nın Irak ve Suriye'de bulunması ve rolünün 40 yıl önce Humeyni tarafından belirlendiğini duyurdu. Geçtiğimiz süre içinde Irak'ta İran Devrim Muhafızları subaylarının öldürüldüğü bildirilmişti.

Devamını Oku

KSYÖ'den İdlib Açıklaması

KSYÖ'den İdlib Açıklaması

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, İdlib kentinin güneyindeki Han Şeyhun beldesinde kimyasal silah kullanıldığı iddiasını soruşturmak üzere oluşturulan bilirkişi heyetinin topladığı kanıtların, uzman laboratuvarlardaki incelemelerinden elde edilen ilk bulgulara göre, kurbanların...

Devamını Oku

Kolombiya'da Toprak Kayması

Kolombiya'da Toprak Kayması

Kolombiya'nın Caldas yönetim bölgesinin başkenti Manizales’te aşırı yağışların neden olduğu toprak kaymasında ölenlerin sayısı 17'ye çıkarken, bölgede halen kayıp olan 8 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.

Devamını Oku

Nurettin Neccar 67 Yaşında Vefat Etti

Nurettin Neccar 67 Yaşında Vefat Etti

Halk arasında tanılmış Türkmen şahsiyeti Nurettin Ahmet Muhammet 67 yaşında vefat etti.

Devamını Oku

 • Frekans Bilgileri +

 • Turksat 4A +

  Türksat 4A Uydusu

  Frekans: 12009

  Symbol Rate: 4444

  Polarizasyon: V (Dikey)

  Fec: 3/4

 • Noorsat +

  Frekans: 12604

  Symbol Rate: 27500

  Polarizasyon: V

 • KabloTV +

  119. Kanal

 • 1

Yayın Akışı

24 Nisan  2017 Pazartesi

06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi
07:00 Kuran-ı Kerim
07:45 Eğitim : Kur’an Öğreniyorum -T
08:10 Belgesel : Osmanlı Medeniyeti
09:00 Çocuk : Benimle Oynar mısın ?
09:30 Çizgi Film : Niloya ve Mr.Bean
10:00 Tarih : Birde Bana Sor -T
10:30 Vizyonda Bu Hafta -T
11:00 Kültür : Hilalin Işığında -T
11:50 Sanat : Fotoğrafçı
12:30 Gün Ortası Haberleri
13:00 Dizi Film : Halil İbrahim Sofrası -T
14:10 Sanat : Kumdan Kıssalar
14:45 Tarih : Sultanların İzinde -Yeni
15:30 Haberler
16:00 Eğlence : Aşıkların Sazından -Canlı
17:30 ITC 22. Kuruluş Yıldönümü -T
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 Asırlar ve Kuran Mucizesi -Yeni
22:10 Tarih : Sultanların İzinde
22:45 Dizi Film : Halil İbrahim Sofrası -Yeni
00:00 Gece Haberleri
01:00 Edebi : Edebiyat Dergisi -T
02:00 Belgesel : Osmanlı Medeniyeti -T
02:45 Türkmence Şarkılar
03:30 Sanat : Fotoğrafçı -T
04:00 Tarih : Birde Bana Sor -T
04:30 İlahiler
05:00 Tarih : Sultanların İzinde -T
05:30 Dizi Film : Halil İbrahim Sofrası -T 

 

 • Pazartesi
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama