Erdoğan:''Kerkük Türkmenler'in Yoğun Olduğu Bir Yer''

https://www.turkyurduhaber.org/files/uploads/news/default/erdogan-kerkuk-tarih-03f0e8e24ece240c136e.jpg

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar merkezli yayın kuruluşu El-Cezire kanalında açıklamalarda bulundu.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan el Cezire'ye yaptığı açıklamasında,Kerkük kentinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının asılması ve Kerkük'ün Türkmenlerin yoğun olduğu bir yer olduğuna ilişkin değerlendirmede bulundu.Erdoğan ayrıca,İran ile Türkiye ilişkileri ve Suriye'de kimsenin birlik kurmaya çalışmadığını,herkesin Suriye'yi bölme derdinde olduğu ifadeleri dikkat çekti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan El Cezire kanalına konuştu.Erdoğan televizyon kanalına yaptığı açıklamada,Kerkük'te Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Bayrağı'nın asılmasına ve Kerkük'ün tartışmalı bölge olarak ilan edilmesi ve bu tartışmalı bölgede kimlerine olduğunu değerlendirdi.Erdoğan açıklamasına şöyle devam etti.Kerkük'te tamamen Türkmenler yok farz ediliyor ama orada Arap da var, Kürt de var. Burası bir defa üzerinde, yani ' Kerkük şunlarındır' diye bir şey yok. Burası ne olarak ilan edildi? Tartışmalı bölge olarak ilan edildi. Bu tartışmalı bölgede kimler var? Burada Türkmen var ki tarihi itibarıyla baktığınız zaman geçmişinde Türkmenlerin yoğun olduğu bir yer, aynı şekilde Arap'ı var, Kürt'ü var."Erdoğan,  Kerkük kentinde  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağı asılmasına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.Konuyla ilgili açıklamalar yaptıklarını anımsatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Bu açıklamalardan sonra belli yerlerde bayrak kaldırıldı, son olarak meclisten de kalkacağının haberini almıştık.

Programda Erdoğan'a, Sykes-Picot Antlaşması'nın üzerinden 100 yıl geçmesinin ardından Batı medyasında bölgenin tekrar dizayn edildiği ve  Türkiye'nin özellikle  Suriye ve  Irak karşısında seyirci kalıp kalmayacağına ilişkin bir soru da yöneltildi.
Sykes-Picot olayına ne denli karşı olduklarını hep ifade ettiklerini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:  "Tabii onlarla görüştüğümüz zaman, 'Biz  Irak'ta,  Suriye'de toprak bütünlüğünün yanındayız' diyorlar fakat uygulamaya geldiği zaman sanki bir paylaşım havası esiyor, sıkıntı burada. Bakıyorsunuz  İran'ın Pers yayılmacılığı anlayışı son zamanlarda bayağı baş ağrıtmaya başladı.Örneğin  Irak'ta DEAŞ'la mücadelede göze çarpan şey bu. Mesela Haşdi Şabi kimdir, arkasında kim var? Haşdi Şabi, enteresan, 'Terör örgütü değildir' diye  Irak Parlamentosundan çıkıyor, halbuki bir terör örgütü ama arkasında kimlerin olduğu önemli. Şimdi bakın orada onlar ne yazık ki bir taraftan  Sincar'a yönelik çalışmaları diğer taraftan da  Telafer'e yönelik bunların saldırıları var.  Telafer'de kim var?  Telafer'de yaklaşık 400 bin Türkmen var; bunların bir kısmı Şii'dir, bir kısmı Sünni'dir ama şimdi onlar dağıldı, orada az miktarda insan kaldı. Şimdi Haşdi Şabi oraya yürüyor, böyle bir durum söz konusu; aynı şeyi merkezde de görüyoruz. Bunlar bizi üzüyor, bunların olmaması lazım” dedi.  

Suriye'de son dönemdeki gelişmelere de değinen Erdoğan, şunları kaydetti: "Suriye'de de bakıyoruz ki adeta bir parselasyon havası var. Rejim zaten durumu belli, aynı şekilde kuzeyde mesela Kürtler var. Kürt vatandaşları bizim hiçbir zaman düşmanımız olmadı, her zaman onlarla iç içe olduk. Araplar var, onlarla iç içeyiz çünkü bizim güney bölgelerimizde Arap da var, Kürt vatandaşlarımız da. Hepsi birbirleriyle iç içe, kız alıp vermişler, akrabalıklar kurmuşlar. Aşağıya doğru iniyorsunuz bölge tamamen Araplardan oluşuyor. Şimdi burada bakıyorsunuz hala bütünlüğü koruma gibi bir dert yok, o dert bizde var çünkü bizim orada topraklarda gözümüz yok. Bizim tek derdimiz vardı; DEAŞ'la mücadele. DEAŞ'la mücadeleyi de başarılı bir şekilde verdik ve  Cerablus'u onlardan temizledik. Aynı şekilde Rai, Dabık, Bab, bunları temizledik. Ama şimdi geliyoruz bakıyoruz ki buradaki yaklaşım tarzları içerisinde tamamıyla 'Acaba şurayı kim alsın, şurayı kim alsın' bunların hesabı yapılıyor.

Türkiye ile  İran arasındaki ilişkilere de değinen Erdoğan, bu ülkeyle şu anda geldikleri durumu çok hayırlı görmediğini belirtti.
Görüşmeler, geliş-gidişler olduğunu ve bu durumlara gelinmemesi gerektiğini anlatan Erdoğan, şunları dile getirdi:
"Aramızda konuşurken gayet iyi, güzel de neticeye gelince maalesef netice alamıyoruz. Bakıyorsunuz  Irak üzerinde hesaplar var,  Suriye üzerinde hesaplar var, işte  Lübnan'da aynı şekilde hesaplar var,  Yemen'deki gelişmeler ortada. Yani buralara girmek, buralara nüfuz etmek suretiyle bir Pers yayılmayacağını yapmanın anlamı nedir? Yani  İran'ın bugün toprak bütünlüğü zaten kendisine fazlasıyla yeter, nedir yani başka ülkelere böyle nüfuz etme gayreti? Bu düşündürücü. ve tabii bu  İran'ı da ister istemez yalnızlığa doğru sevk ediyor. İslam dünyası içerisinde  İran'ın böyle bir duruma düşmesini bizler istemeyiz. Aramızdaki münasebetin çok daha farklı şekilde yürümesini isteriz, İslam dünyasında dayanışmamızın olması lazım. Bizim mezhep taassubu içerisinde olmamız düşünülemez, bunları artık bir kenara koymamız lazım. Bizim için tek şey birleştirici olan, her şeyimiz bizim İslam'dır. Ama yorumları eğer biz kalkar da İslam'ın yerine ikame etmeye çalışırsak, bu istikamette görüntü verirsek, bu çok büyük tehlikedir. ve tekebbür İslam'da haramdır. İslam'da 'ben' yok, 'biz' var, bunu yaptığımız anda o tevazu aramızdaki dayanışmayı, birliği, beraberliği çok daha ilerilere taşır. Temenni ederim ki yani bundan sonraki süreçte bir an önce bir dayanışma halinde İslam dünyasının ihtiyacı olan bu birliği, beraberliği birlikte sağlayalım."

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca,Amerika Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde Amerika'nın PKK, YPG ve PYD'ye yönelik politikasını değiştireceği yönünde bir söz verip vermediğiyle ilgili yaptığı açıklamada,"Zaten daha önce bu konuda yani terör örgütlerine karşı bizim ortak dayanışma içerisinde bir çalışmamızın olması gerektiğini söylemişlerdi. Şimdi yapacağımız görüşme, artık bunun tamamen yüz-yüze görüşmede detaylandırılması olacaktır ve orada tabii biz birçok belgeleri de kendilerine sunacağız. Daha önceleri de PKK'yla ilgili konuda mutabakatımız var idi. Obama döneminde de bu konuda mutabakat vardı fakat Obama maalesef PYD ve YPG konusunda bizleri aldatmıştır ama şu andaki yönetimin aynı durumda olacağına ihtimal vermiyorum"ifadesini kullandı

Diğer Haberler

Telafer'de Bölgeler Kurtarılmaya Devam Ediyor

Telafer'de Bölgeler Kurtarılmaya Devam Ediyor

Güvenlik güçlerinin Telafer'i terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonu kapsamında ilçenin batısındaki 3 köyü geri aldığı belirtildi.

Devamını Oku

Operasyonunun Başlamasıyla Birlikte 30 Bini Aşkın Kişi Bölgeyi Terk Etti

Operasyonunun Başlamasıyla Birlikte 30 Bini Aşkın Kişi Bölgeyi Terk Etti

Birleşmiş Milletler Irak'a Yardım Misyonu (UNAMI), Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başlamasıyla birlikte 30 bini aşkın sivilin güvenli bölgelere kaçtığını duyurdu.

Devamını Oku

Türkmen Kenti Telafer Operasyonu Başladı

 Türkmen Kenti Telafer Operasyonu Başladı

Başbakan Haydar El İbadi, Telafer'i terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu. Başbakan El İbadi, Irak milleti Telafer'i terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılması için birleştiğini belirtti.

Devamını Oku

İbadi Telafer'i Kurtarma Operasyonunun Başladığını Duyurdu

İbadi Telafer'i Kurtarma Operasyonunun Başladığını Duyurdu

Irak'ın aydınlık yüzü olan Türkmeneli Televizyonu terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonlarını yakından takip etmeye devam ediyor.

Devamını Oku

Telafer Operasyonundan İlk Görüntüler Geldi

Telafer Operasyonundan İlk Görüntüler Geldi

Telafer'i terör örgütü DEAŞ'tan Kurtarma Operasyonu başladı. Türkmeneli Televizyonu operasyonu an be an takip ediyor.

Devamını Oku

Ortak Güçler, İlçeye Bağlı Bir Kaç Köyü Kurtardı

Ortak Güçler, İlçeye Bağlı Bir Kaç Köyü Kurtardı

Telafer’i kurtarma operasyonun başlamasıyla birlikte güvenlik güçleri ilçeyi terör örgütü DEAŞ’tan kurtarmak için ilerleme kaydetmeye başladı.

Devamını Oku

Telafer'i Kurtarma Operasyonuda Güvenlik Güçleri 300 Kişiyi Tahliye Etti

Telafer'i Kurtarma Operasyonuda Güvenlik Güçleri 300 Kişiyi Tahliye Etti

Telafer'i terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başlamasından sonra, güvenlik güçleri Musul'un batısındaki Telafer ilçesinden 300 kişiye yakın tahliye ettiği belirtildi.

Devamını Oku

Nurettin Kaplan Telafer'i Kurtarma Operasyonu ile İlgili Bilgi Verdi

Nurettin Kaplan Telafer'i Kurtarma Operasyonu ile İlgili Bilgi Verdi

Telafer'i terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonu sırasında, Ninova İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan Türkmeneli Televizyonuna telefonla konuşarak Telafer operasyonuna Federal Polis, Altun Tünel, Ordu, Haşdi Şabi ve Aşiret Güçleri...

Devamını Oku

Kürt Heyetinden Irak Türkmen Cephesi'ne Ziyaret

Kürt Heyetinden Irak Türkmen Cephesi'ne Ziyaret

Irak Türkmen Cephesi yetkilileri Başkent Bağdat'ta bulunan Kürt heyeti ile Irak Türkmen Cephesi Bağdat Binası'nda bir araya geldi.

Devamını Oku

Türkmen Karar Partisi'nden Türkmeneli Partisi'ne Ziyaret

 Türkmen Karar Partisi'nden Türkmeneli Partisi'ne Ziyaret

Türkmeneli Partisi başkanı Riyaz Sarıkahya, Kerkük'te Türkmen Karar Partisi başkanı Kerim Zeynel Debbağ'ı kabul etti. Yapılan görüşmede Telafer Operasyonu ele alındı.

Devamını Oku

ITC, Türkmen Eğitimine Destek Komisyonu Oluşturdu

ITC, Türkmen Eğitimine Destek Komisyonu Oluşturdu

Irak Türkmen Cephesi, Türkmen Eğitimine Destek Komisyonu oluşturdu. Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanlığına bağlı bürolar ve Sivil Toplum Örgütleri Türkmen eğitimine destek komisyonuna katıldı.

Devamını Oku

Türkmen Kadınlar Deniz Örgütü Toplantı Yaptı

Türkmen Kadınlar Deniz Örgütü Toplantı Yaptı

Türkmen Kadınlar Deniz Örgütü Korya Bürosu'nda Türkmence eğitim veren okul müdür ve öğretmenleriyle toplantı düzenlendi.

Devamını Oku

Mimaroğlu ile Muhtaroğlu Asfaltma Projesini Takip Etti

Mimaroğlu ile Muhtaroğlu Asfaltma Projesini Takip Etti

Irak Türkmen Cephesi Salahattin İl Başkanı Heytem Haşım Muhtaroğlu ve Parlamento raportmeni Türkmen Milletvekili Niyazi Mimaroğlu, Tuzhurmatu belediyesi tarafından gerçekleştirilmekte olan ilçedeki Ziraat caddesinin asfaltlama projesini yakından takip etmek için...

Devamını Oku

Operasyonda En Az 31 Militan Öldürüldü

Operasyonda En Az 31 Militan Öldürüldü

Güvenlik güçlerinin sabah başlattığı Telafer'i terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonunda en az 31 militanın öldürüldüğü bildirildi. 

Devamını Oku

Barzani: Referandum Kesinlikle Ertelenmeyecek

Barzani: Referandum Kesinlikle Ertelenmeyecek

Suudi Arabistan’da yayımlanan Okaz Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Mesut Barzani, 25 Eylül’de yapacaklarını açıkladıkları bağımsızlık referandumu ile ilgili soruları yanıtladı.

Devamını Oku

Salihi: Bağımsızlık Referandumunu Kesinlikle Reddediyoruz

Salihi: Bağımsızlık Referandumunu Kesinlikle Reddediyoruz

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Yüksek Referandum Heyeti ile yaptığı görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Oku

Telafer'i Kurtarma Operasyonunda Küçük Abra Bölgesi Geri Alındı

Telafer'i Kurtarma Operasyonunda Küçük Abra Bölgesi Geri Alındı

Operasyona batı cephesinden katılan federal polis güçlerinden yapılan yazılı açıklamada, "Polis güçleri, savaş uçaklarının desteğiyle Telafer'in batı yakasında 'Küçük Abra Bölgesi'ni' geri aldı." ifadeleri kullanıldı.

Devamını Oku

Telafer'i DEAŞ'tan Kurtarma Operasyonu Başladı

Telafer'i DEAŞ'tan Kurtarma Operasyonu Başladı

Başbakan İbadi, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, "Telafer kenti kurtarılmaya doğru gidiyor. Telafer kentindeki DEAŞ'lıların teslim olma veya öldürülmekten başka seçenekleri yok." ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Nesilden Nesile Geçen Saraçlık

Nesilden Nesile Geçen Saraçlık

Saraçlık Kerkük’ün en önde gelen folklor ve tarihi meslekleri arasında yer alıyor.

Devamını Oku

Vail Abdullatif:2003'ten Sonra Kerkük'te Kürtleşme Politikası Uygulandı

Vail Abdullatif:2003'ten Sonra Kerkük'te Kürtleşme Politikası Uygulandı

Kerkük ile ilgili çarpıcı açıklamada bulunan ve gündemi değerlendiren Vail Abdullatif,tarihi belgelere istinaden açıklamada bulundu.

Devamını Oku

Türkmen Mühendisleri Kerkük'te Toplandı

Türkmen Mühendisleri Kerkük'te Toplandı

Kerkük'te Türkmen Ziraat Mühendisleri Derneği olağan toplantısını düzenledi. Toplantıya katılan Ziraat Mühendisleri, derneklerinin faaliyetlerini dile getirdi.

Devamını Oku

Kanun Devleti Listesindeki Partilerde Bölünmeler Var

Kanun Devleti Listesindeki Partilerde Bölünmeler Var

Ortadoğu gazetesinin bir haberine göre Kanun Devleti listesindeki partilerde ciddi anlamda bölünmelerin olduğuna yer verdi.

Devamını Oku

Erdoğan'dan Açıklama

Erdoğan'dan Açıklama

Erdoğan yaptığı açıklamada, Almanya'daki Türk vatandaşlarından Türkiye'ye düşmanı olan partilere oy vermeyin, düşman olmayan partilere ses verin çağrısı yaptı.

Devamını Oku

Türkiye Başbakanı Yıldırım'dan Açıklama

Türkiye Başbakanı Yıldırım'dan Açıklama

Türkiye Başbakanı Yıldırım Almanya'dan FETÖ mensuplarını iade etmesini istiyoruz. Yıldırım, Suriye'de barışın kalıcı hale getirilmesi için Türkiye, Rusya ve İran ile Astana Süreci'ni başlattı.

Devamını Oku

17 Bin Göçmen Musul’daki Hamdaniye İlçesi İle Nahiyelerine Döndü

17 Bin Göçmen Musul’daki Hamdaniye İlçesi İle Nahiyelerine Döndü

Musul’un terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılmasının ardından göçmenler kurtarılan bölgelerine geri dönmeye başladı.

Devamını Oku

Mimaroğlu'ndan Ziyaret

Mimaroğlu'ndan Ziyaret

Parlamento'daki Türkmen Mileltvekili Niyazi Mimaroğlu,Çalışma ve Sosyal Sigortalar Bakanlığını ziyaret etti.

Devamını Oku

Guterres: Çatışmalar Nedeniyle 65 Milyon İnsan Evini Terketti

Guterres: Çatışmalar Nedeniyle 65 Milyon İnsan Evini Terketti

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, çatışmalarda sivillerin ve yardım görevlilerinin hedef alınmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek, "Siviller Hedef Değildir" kampanyasına destek istedi.

Devamını Oku

PYD/PKK El Bab'a Füzelerle Saldırıyor

PYD/PKK El Bab'a Füzelerle Saldırıyor

Terör örgütü PKK/PYD, Halep'in kuzeydoğusundaki Bab ilçesinin batısında bulunan Şeale köyüne ''Grad'' füzeleriyle saldırdı. Düzenlenen saldırıda 8 sivil yaralandı.

Devamını Oku

Trump Baş Stratejisti Bannon’u Görevden Aldı

Trump Baş Stratejisti Bannon’u Görevden Aldı

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Amerika Başkanı Donald Trump’ın Baş Stratejisti Steve Bannon'un görevine son verildiği yönündeki iddiaları onayladı.

Devamını Oku

Beşiktaş Spor Kulübü Kerküklü Yetenekleri Geliştirmeye Devam Ediyor

Beşiktaş Spor Kulübü Kerküklü Yetenekleri Geliştirmeye Devam Ediyor

Beşiktaş Spor Kulübü, , değişik spor dallarında Kerküklü yetenekleri geliştirmeye devam ediyor. Futbol, tekvando, boks ve yüzme alanlarında sporcular kabul ediliyor.

Devamını Oku

Ordu ve Federal Polisler Hazırlıklarını Tamamladı

Ordu ve Federal Polisler Hazırlıklarını Tamamladı

Musul'a bağlı Türkmen Telafer kentini terör örgütü DEAŞ'tan kurtarmak için ordu ve federal polisler hazırlıklarını tamamladı.

Devamını Oku

Şiddet Olayları Hız Kesmeden Sürüyor

Şiddet Olayları Hız Kesmeden Sürüyor

Terör örgütü DEAŞ, Kerkük'ün kuzeybatısında yer alan El Dibs ilçesine bağlı El Melhe Köyü'nde binbaşı Ferhan Hemed'in evini basarak evde bulunan 7 kişiyi öldürdü.

Devamını Oku

Yayın Akışı

21 Ağustos 2017 Pazartesi


06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi
07:00 Kuran-ı Kerim
07:45 Eğitim : Kur’an Öğreniyorum  
08:10 Belgesel : Gönül Sultanları
09:00 Çocuk : Benimle Oynarmısın ?
09:30 Çizgi Film : Niloya
10:00 Belgesel : Gönlümüzde Yaşayan Peygamber -T
10:30 Azeri  ve Türkçe Klipler
11:00 Aklın Yolu -T
11:50 Belgesel : Kardeş Şehirler
12:30 Gün Ortası Haberleri  
13:00 Sinema : Rüzgarın Oğlu  -T  
15:30 Haberler
16:00 Eğlence : Aşıkların Sazından - T
17:30 Mutfak : Türkmeneli Mutfağı -T
18:55 Kerkük ve Türkmen Siyasetçileri  
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 Türkmen Şehri – Kerkük Kalesi
22:00 Sinema :  Dünyanın Durduğu Gün  
00:00 Gece Haberleri
01:00 Edebi : Edebiyat Dergisi -T
02:00 Belgesel : Gönül Sultanları -T
02:45 İlahiler
03:30 Belgesel : Kardeş Şehirler -T
04:00 Belgesel : Dünyaya Doğan Güneş  -T
04:30 Sinema :  Rüzgarın Oğlu -T  • Pazartesi
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama