Trump'ın Kudüs Kararına Dünyadan Tepkiler Büyüyor

Trump'ın Kuds kararına dnyadan tepkiler byyor

Beyaz Saray önünde toplanan Amerikalı Müslüman kanaat önderleri ve diğer dinlerin temsilcileri, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması kararına sert tepki gösterdi.

"Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması" kararına sert tepki gösteren Amerikalı Müslümanlar ve diğer dinlerin temsilcileri, kararın hem ABD ile İslam dünyası hem de Ortadoğu'daki bölgesel ilişkileri negatif etkileyeceği uyarısında bulundu.

Beyaz Saray önünde toplanan Amerikalı Müslüman kanaat önderleri, Trump'ın Kudüs kararına tepki gösterdi.

Başta Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) ve Filistin İçin Amerikalı Müslümanlar Örgütü olmak üzere ülkede etkin çok sayıda sivil toplum örgütünü bir araya getiren ortak basın açıklamasında liderler, Trump'ın kararının yanlış olduğu vurgusunu yaptı.

"Ortadoğu'nun istikrarını tehdit etmektedir"
Filistin İçin Amerikalı Müslümanlar Örgütü Direktörü Osama Abu Irshaid, "Bu karar, tüm Ortadoğu'nun istikrarını tehdit etmektedir. Başkan Trump açıklamasında hem iki devletli çözüme referans verip hem de iki taraf arasındaki anlaşmayı ertelemektedir. Trump realiteden bahsediyor ancak şu anda Kudüs zaten İsrail'in işgali altındadır." dedi.

CAIR Başkanı Nihad Awad ise "Bugün ABD için Ortadoğu için ve Filistin halkı için üzücü bir gündür. Trump bugün, bu kararının Ortadoğu barışına nasıl katkı sağlayacağına ilişki tek kelime etmemiştir." değerlendirmesini yaptı.

"Trump ateşe benzin dökmektedir"
Ulusal Kiliseler Konseyi temsilcisi Steven Martin ise halihazırda Batı Kudüs'ün İsrail tarafından "defakto" başkent gibi kullanıldığını ancak Doğu Kudüs'ün de kurulacak Filistin devletinin başkenti olması gerektiğini belirterek, "Tüm kenti İsrail'in başkenti olarak tanıyan tek taraflı bu kararla Trump, bölgedeki ateşe benzin dökmektedir." ifadesini kullandı.

"Bu adımın amacı dikkat dağıtmaktır"
ABD'deki Yahudi toplumunun temsilcilerinden "Hemen Barış İçin Amerikalılar" adlı Yahudi grubun temsilcisi Haham Alana Suskin de söz alarak, "Bu adımın, kimseye faydası olmayacak bir adım olduğu bellidir. Bu ne İsraillilerin ne de Filistinlilerin hayrına yapılmış bir şeydir; bu adımın amacı dikkat dağıtmaktır. Bu dini değil siyasi bir çatışmadır ve bu yolla çözülmesi mümkün değildir." diye konuştu.

Sisi ve Abbas telefonda görüştü
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması kararını reddettiğini söylediği bildirildi.

Bu arada, Mısır'da siyasi partiler ve hareketler, hükümetten, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıyan kararını protesto için Washington yönetimi ile ilişkilerini kesmesini istedi.

İsveç'ten "Derin endişe duyuyoruz" açıklaması
İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, İsveç hükümetinin, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasından derin endişe duyduğunu bildirdi.

Endonezya Dışişleri Bakanı Marsudi
Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi de ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının sadece Ortadoğu'yu değil, diğer bölgeleri de istikrarsızlığa sürükleyeceğini belirtti.

Endonezya Ulema Meclisi de Trump'ın, Kudüs'le ilgili kararıyla Müslümanların duygularına empati duymadığını kanıtladığını bildirdi.

Ürdün
Ürdün Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Mumeni, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin bu adımla uluslararası meşru kararları ihlal ettiğini belirterek, "Uluslararası meşruiyet, Kudüs'ün statüsüne müzakere ve anlaşma ile karar verileceğini vurguluyor." ifadesini kullandı.

Kudüs'e yeni bir statü oluşturma amacıyla dayatılmak istenen tüm yanlı uygulamaların, boş ve geçersiz olduğuna dikkati çeken Mumeni, Ürdün'ün gerginliği artıran bu kararı reddettiğini aktardı.

Mumeni, kararın ayrıca Müslümanların ve Hristiyanların öfkesini çektiğini kaydetti.

Bahreyn
Bahreyn Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararının Ortadoğu barış sürecini tehdit ettiği vurgulandı.

Kararın Ortadoğu'da barış için nihai çözüme götürecek her türlü müzakere ve girişimleri sekteye uğrattığına değinilerek, ABD'nin söz konusu adımının Kudüs'ün işgal altında olduğu ve işgalin sona ermesi yönündeki uluslararası kararları açıkça ihlal olduğu ifade edildi.

Cezayir
Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararı kınanarak, bu adımın tehlikeli olduğu uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası meşruiyete açıkça aykırı bir karar aldığı, uzun süredir duran barış sürecinin yeniden canlanması ihtimallerini de ortadan kaldırdığı belirtildi.

Kararın bölgede barış ve istikrarı tehdit ettiğine işaret edilen açıklamada, İslam dünyası ve uluslararası topluma Filistin halkının ulusal haklarını ve Kudüs'ün statüsünü korumak için harekete geçme çağrısında bulunuldu.

Tunus
Tunus'ta Nahda Hareketinden yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararının, uluslararası kararları ihlal olduğu vurgulandı.

Açıklamada, başta Müslümanlar ve Araplar olmak üzere dünyadaki tüm özgür düşünceli insanların duygularına karşı duran kabul edilemez bu kararın tehlikeli olduğu yorumu yapıldı.

ABD yönetiminin karardan vazgeçmeye çağrıldığı açıklamada, yarın başkent Tunus'taki Muhammed Ali Meydanı'nda toplanarak Filistin'e destek gösterisi düzenleme çağrısına yer verildi.

Kuveyt
Kuveyt resmi ajansı KUNA'da yer alan ve Dışişleri Bakanlığından bir yetkiliye dayandırılan haberde, ABD'nin kararına tepki gösterildi.

Kararın tehlikeli yansımalarına karşı uyarıda bulunulan haberde, Trump'tan bundan vazgeçmesi istendi.

Haberde, "Bu yanlı karar, Kudüs'ün statüsü konusundaki uluslararası kanunları açıkça ihlal ediyor. Ayrıca BM'nin bu yöndeki kararlarına aykırı." değerlendirmesi aktarıldı.

Suudi Arabistan
Suudi Arabistan, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını şiddetle kınadı.

Suudi Arabistan Kraliyet Divanından yapılan yazılı açıklamada, "Suudi Arabistan hükümeti, ABD Başkan Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı ile İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma açıklamasını esefle takip etti." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, gerekçesiz ve sorumsuzca atılan bu adımın tehlikeli sonuçları karşısında hükümetin uyarılarda bulunduğu hatırlatıldı.

Ayrıca açıklamada, "Suudi Arabistan, ABD yönetiminin bu adımı atmasını şiddetle kınıyor. Bu, Filistin halkının uluslararası ilgili kararlar uyarınca Kudüs üzerindeki tarihi sabit haklarına karşı büyük bir yanlılık teşkil ediyor." değerlendirmesi paylaşıldı.

Diğer Haberler

Salihi, İran'ın Erbil Başkonsolosu Rıza Yari'yi kabul Etti

Salihi, İran'ın Erbil Başkonsolosu Rıza Yari'yi kabul Etti

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı milletvekili Erşet Salihi Kerkük'teki bürosunda İran'ın Erbil Başkonsolosu Rıza Yari'yi kabul etti.

Devamını Oku

İbadi: ''Bölgesel Ve Uluslararası Yardımların Sürmesi Önemlidir''

İbadi: ''Bölgesel Ve Uluslararası Yardımların Sürmesi Önemlidir''

Başbakan Haydar El İbadi'nin basın ofisinde yapılan yazılı açıklamada, İbadi'nin, Ortadoğu Enistitüsü tarafından başkent Bağdat'ta düzenlenen ortadoğu diyaloğuna katılan akademisyenler ile biraraya geldiği bildirildi.

Devamını Oku

El Cumeyli: Devlet Kurumlarındaki Zararın Boyutu 47 Milyar Doları Buldu

El Cumeyli: Devlet Kurumlarındaki Zararın Boyutu 47 Milyar Doları Buldu

Planlama Bakanı Selman El Cumeyli,terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılan bölgelerdeki devlet kurumlarında meydana gelen maddi zararın 47 milyar doları bulduğunu bildirdi.

Devamını Oku

Kerkük’te Türkmen Esnaflar Derneği'ne Saldırı Düzenlendi

Kerkük’te Türkmen Esnaflar Derneği'ne Saldırı Düzenlendi

Irak Türkmen Cephesine yönelik saldırılara dün gece bir yenisi daha eklendi. Kimliği belirsiz silahlı kişiler dün gece Kerkük'ün Musalla semtindeki Türkmen Esnaflar Derneğine RPG silahları ile saldırı düzenledi.

Devamını Oku

ITC: Emrivaki Siyasete Teslim Olmayacağız

ITC: Emrivaki Siyasete Teslim Olmayacağız

Dün akşam Kerkük'ün Musalla semtinde Irak Türkmen Cephesi bürosuna düzenlenen saldırının ardından Irak Türkmen Cephesi'nden yazılı açıklama yapıldı. Irak Türkmen Cephesi, emrivaki siyasetine teslim olmayacağını bildirdi.

Devamını Oku

Mimaroğlu'ndan Terörle Mücadele Ekipleri'ne Ziyaret

Mimaroğlu'ndan Terörle Mücadele Ekipleri'ne Ziyaret

Kerkük'teki son durumu ele almak üzere Türkmen milletvekili Niyazi Mimaroğlu Kerkük'te Terörle Mücadele Ekipleri İkinci Özel Operasyonlar Komutanlığı'nı ziyaret etti.

Devamını Oku

Şirin Rıza: IKYB’de 4 Yılda Bir Gün Çalışana Maaş Bağlandı

Şirin Rıza: IKYB’de 4 Yılda Bir Gün Çalışana Maaş Bağlandı

Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne yönelik yolsuzluk suçlamaları devam ediyor. Bu kapsamda Kürt Değişim Hareketi milletvekili Şirin Rıza, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki devlet kurum ve kuruluşlarında sahte memur ve...

Devamını Oku

Mıtebiyce Bölgesinde 25 Köy DEAŞ’tan Kurtarıldı

Mıtebiyce Bölgesinde 25 Köy DEAŞ’tan Kurtarıldı

Güvenlik güçleri askeri operasyonlarda ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Savaş medya ağı yayınladığı bildiride güvenlik güçlerinin Salahattin ve Diyale illeri arasındaki Mıtebiyce bölgesinde 25 köyü kurtardığını bildirdi.

Devamını Oku

Kudüs'e Destek İçin Fransa ve Endonezya'da Gösteriler Düzenlendi

Kudüs'e Destek İçin Fransa ve Endonezya'da Gösteriler Düzenlendi

Fransa'nın Strazburg kentinde ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını protesto eden yaklaşık 2 bin kişi, "Filistin'in başkenti Kudüs'e destek" mitingi düzenledi.

Devamını Oku

Pakistan'da Kiliseye Saldırı Düzenlendi

Pakistan'da Kiliseye Saldırı Düzenlendi

Pakistan'ın Belucistan eyaletinin başkenti Ketta'da pazar ayini sırasında bir kiliseye saldırı düzenlendi.

Devamını Oku

Kerkük’te Basketbol Turnuvasi Düzenlendi

Kerkük’te Basketbol Turnuvasi Düzenlendi

Kerkük şehrinde basketbol gerçekliğini geliştirmek amacıyla Basketbol federasyonu Kerkük şubesi ve Spor Etkinliği Müdürlüğü’nün işbirliğinde, şehirde basketbol turnuvası düzenledi. Basketbol turnuvasına 4 kulüp katılarak 20 yaş altılar yarıştı.

Devamını Oku

Kerkük’teki Anaokullarda, Çocukların Çizdiği Resimler Sergilendi

Kerkük’teki Anaokullarda, Çocukların Çizdiği Resimler Sergilendi

Kerkük’teki spor ve okul aktiviteleri bölümü,anaokulları için yıllık sergi düzenledi. Sergi,terör örgütü DEAŞ’a zaferin ilan edilmesi münasebetiyle düzenlendi.Sergide,anaokullardaki çocukların çizdikleri resimler sergilendi.

Devamını Oku

Kerkük'te ITC Musalla Bürosuna Roketli Saldırı Düzenlendi

Kerkük'te ITC Musalla Bürosuna Roketli Saldırı Düzenlendi

Kerkük kent merkezindeki Musalla semtinde Irak Türkmen Cephesi'ne ait iki ayrı büroya yönelik kimliği bilinmeyen kişilerce silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi.

Devamını Oku

ITC Yürütme Kurulu Toplandı

ITC Yürütme Kurulu Toplandı

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Kerkük'te toplandı. Toplantı Irak Türkmen Cephesi Genel başkanı milletvekili Erşet Salihi başkanlığında gerçekleşti.

Devamını Oku

Türkmen General Ömer Ali Bayraktar'ın Filistin Mücadelesi

 Türkmen General Ömer Ali Bayraktar'ın Filistin Mücadelesi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından İslam dünyası kriz yaşıyor.

Devamını Oku

Yıldız Türkmeneli TV'ye Özel Röportaj Verdi

Yıldız Türkmeneli TV'ye Özel Röportaj Verdi

Türkmeneli Televizyonu Irak, bölgesel ve uluslararası sahalarda yaşanan gelişmeler ile ilgili farklı şahsiyetler ve yetkililerle özel görüşmeler yapmaya devam ediyor.

Devamını Oku

Silahlar Sadece Hükümetin Elinde Olacak

Silahlar Sadece Hükümetin Elinde Olacak

Terör örgütü DEAŞ'ın sona ermesinin ardından, Başbakan Haydar El İbadi'nin basın ofisinden yapılan açıklamada silahların sadece devlet elinde olması planının başladığı bilgisi paylaşıldı.

Devamını Oku

TSK: Son Bir Haftada 39 Terörist Etksiz Hale Getirildi

TSK: Son Bir Haftada 39 Terörist Etksiz Hale Getirildi

Türkiye Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmede, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ülkenin ve milletin güvenliğini sağlamak amacıyla yurt içinde PKK/KCK terör örgütüne karşı mücadelesine kararlılıkla devam ettiği vurgulandı.

Devamını Oku

Lavrov: Rusya, İran Ve Türkiye Yan Yana Duruyor

Lavrov: Rusya, İran Ve Türkiye Yan Yana Duruyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi’nde yaptığı konuşmada Moskova, Tahran ve Ankara’nın terörle mücadele ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması konularında aynı görüşü paylaştığını ifade...

Devamını Oku

İngiliz Mahkemesi, Iraklı Sivillere Yönelik İhlalleri Kabul Etti

İngiliz Mahkemesi, Iraklı Sivillere Yönelik İhlalleri Kabul Etti

2003 yılından sonra koalisyon güçleri tarafından yapılan ihlallere ilişkin yeni bir itiraf daha geldi.

Devamını Oku

Bağdat'ta ‘Türkmenlere Yönelik Yapılan İhlaller’ Konulu Sergi Düzenlendi

Bağdat'ta ‘Türkmenlere Yönelik Yapılan İhlaller’ Konulu Sergi Düzenlendi

(2003 yılından beri Irak Türkmenlerinin sistematik olarak hedef alınması) solaganı adı altında rak İnsan Hakları Merkezi başkent Bağdat'ta sergi düzenledi.

Devamını Oku

ITC Kerkük İl Başkanlığı’nda Panel Düzenlendi

Siyasi partiler yasasını ele almak üzere Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanlığı panel düzenledi

Devamını Oku

Kerkük'te 'Devlet Dairelerindeki Yolsuzluklar' Konulu Panel Düzenlendi

Kerkük'te 'Devlet Dairelerindeki Yolsuzluklar' Konulu Panel Düzenlendi

Türkmen Hukukçular ve Avukatlar Birliği, Kerkük'te Irak Türkmen Sivil Toplum Örgütleri binasında panel düzenledi.

Devamını Oku

Türkmen Spor Kulüpleri Tek Çatı Altında Toplandı

Türkmen Spor Kulüpleri Tek Çatı Altında Toplandı

Yurt içi ve yurt dışında Türkmen sporcuları temsil etmek amacıyla Kerkük'te Musalla Spor Kulübü'nde Türkmen Yüksek Spor Kulüpleri Koordinasyon Kurulu'nun Birinci Kurultayı düzenlendi.

Devamını Oku

Mevlid Kandili Münasebetiyle Kerkük'te Kutlama Düzenlendi

Mevlid Kandili Münasebetiyle Kerkük'te Kutlama Düzenlendi

Peygamber Efendimiz  Hz. Muhammed'in dünyaya gelmesi münasebetiyle Kerkük'te kutlamalar sürüyor. Bu kapsamda El Kavarir Kur'an-ı Kerim Okuma Merkezi Kerkük'ün Musalla bölgesinde kutlama düzenledi. Kutlama Kur'an-ı Kerim'den okunan ayetlerle başladı. Daha...

Devamını Oku

'İslam Dünyası Kardeş Kavgası Üzerinden Dizayn Edilmeye Çalışılıyor'

'İslam Dünyası Kardeş Kavgası Üzerinden Dizayn Edilmeye Çalışılıyor'

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde Meridyen Derneği 7. Hadis ve Siret Araştırmaları Ödül Töreni'nde konuştu.

Devamını Oku

Sistani'den Haşdi Şabi Açıklaması

Sistani'den Haşdi Şabi Açıklaması

Irak'ta Şiilerin dini mercisi Ali es-Sistani, silahların devlet elinde sınırlandırılmasını ve Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin de güvenlik güçlerine destek için kalmasını istedi.

Devamını Oku

Erdoğan: Kudüs Giderse Medine'yi Koruyamayız

Erdoğan: Kudüs Giderse Medine'yi Koruyamayız

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri Programında, Saygı Ödülü'nü kazanan Teoman Duralı'ya ödülünü verdi.

Devamını Oku

Samarra’da İntihar Saldırısı

Samarra’da İntihar Saldırısı

Başkent Bağdat’ın kuzeyindeki Samarra’da,terör örgütü DEAŞ tarafından intihar saldırısı düzenlendi.Saldırıda,Seray Es-Selam güçlerinden 8 kişi şehit oldu,diğer 6 kişi de yaralandı.

Devamını Oku

ITC Kale Bürosuna Saldırı Düzenlendi

ITC Kale Bürosuna Saldırı Düzenlendi

Kerkük'te Irak Türkmen Cephesi'nin bürosu silahlı saldırıya uğradı. Kerkük'te güvenlik anlamında sıkıntılar arada bir belirgin olmaya başladı.

Devamını Oku

El Caf: Sığınmacıların % 45'i Bölgelerine Geri Döndü

El Caf: Sığınmacıların % 45'i Bölgelerine Geri Döndü

Terör örgütü DEAŞ'a karşı elde edilen zafer münasebetiyle Göç ve Göçmenler Bakanlığı'nda kutlama düzenlendi.

Devamını Oku

Sadık: ''Barzani Hükümetini Yıkmaya Hazır Olun''

Sadık:  ''Barzani Hükümetini Yıkmaya Hazır Olun''

Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamento başkanı Yusuf Muhammet Sadık, Neçirvan Barzani hükümetini yıkmak için siyasi çevreleri ve vatandaşları gösterilere ve greve hazır olmaya çağırdı.

Devamını Oku

streaminga

freq

Yayın Akışı

17 Aralık 2017 Pazar

01:00 Belgesel :Seyyahi Fakir -T   
02:00 Belgesel :Gönül Sultanları -T  
02:45 İlahiler
03:30 Tarih :Osmanlı Sarayları -T   
04:00 Belgesel :Rusya Müslümanları -T
04:30 İlahiler
05:00 Dizi Film :Sakarya Fırat -T
06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi  
07:00 Kuran-ı Kerim 24.cüz
07:45 Lahuti
08:10 Belgesel :Gönül Sultanları
09:00 Çocuk :Benimle Oynarmısın ?     
09:30 Sohbet :Kerkük’ten Günaydın
11:30 Haberler
12:15 Belgesel :Seyyahi Fakir
13:00 Eğitim :Resim Dersi      
13:30 Gün Ortası Haberleri
14:30 Belgesel :Gönül Sultanları  
15:20 Sanat :Kumdan Kıssalar ve Bilgi Dünyası
15:30 Haberler       
16:00 Mutfak :Türkmeneli Mutfağı      
17:30 Haberler
18:15 Belgesel
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 Sohbet :Kerkük’ten Günaydın    -T   
22:00 Dizi Film :Sakarya Fırat
00:00 Gece Haberleri

 

  • Pazar
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama