Çarşamba, 01 Şubat 2023 16:47

Çavuşoğlu: Savaşın Sahada Kazananı Olmayacak

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin, "Biz, bu savaşın müzakere masasında biteceğine inanıyoruz. Bu savaşın sahada kazananı olmayacak" dedi.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç'teki provokasyonların ve provokatörlerin amacının İsveç'in NATO'ya üyeliğini engellemek olduğunu belirterek, üçlü mutabakattaki taahhütlerini yerine getirmelerine dair İsveç'ten somut adımlar beklediklerini söyledi.

Çavuşoğlu, Estonya’nın başkenti Tallin'de Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye ile Estonya arasındaki ilişkilerin çok güçlü olduğunu belirten Çavuşoğlu, Estonyalı mevkidaşıyla yaptıkları toplantının son derece verimli geçtiğini, iki ülke arasında karşılıklı ziyaretlerin yoğun hale geldiğini ve sonuç odaklı olduğunu aktardı.

Çavuşoğlu, Türkiye ile Estonya arasında ticaret alanında çok büyük bir potansiyel olduğunu, geçen yıl iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 15 artarak 400 milyon dolara ulaştığını, 1 milyar dolar hedefinin belirlenmesi halinde buna da birkaç yıl içinde ulaşabileceklerini vurguladı.

Türkiye ile Estonya'nın ikili ilişkileri güçlendirdiğine ve yeni mekanizmalar kurduklarına işaret eden Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un Estonya'ya yaptığı ziyarette iki ülke arasında ortak ekonomik ticaret ve komisyon oluşturulmasına karar verildiğini anımsattı.

Çavuşoğlu, Estonyalı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede, iki ülke arasında savunma sanayi alanındaki işbirliği fırsatlarını da değerlendirdiklerini, bu alanın son derece vaatkar olduğunu dile getirdi.

"Türkiye, özellikle Ukrayna için adil bir barışın olması gerektiğine inanıyor"

Görüşmede, terörizmle mücadele konusunu da ele aldıklarını aktaran Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Estonya'daki mevcudiyetini ve Türkiye'nin bu konudaki endişelerini ve beklentilerini mevkidaşıyla paylaştığını kaydetti.

Bölgesel konular, NATO'nun genişlemesi ve Ukrayna başta olmak üzere birçok konuyu ele aldıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, "Tabii ki (Rusya-Ukrayna) savaşı reddediyoruz. Ukrayna'yı desteklemeye devam ediyoruz. Bu savaşın bitmesi için Türkiye, aynı zamanda çok önemli çabalar içerisinde. Türkiye, özellikle Ukrayna için adil bir barışın olması gerektiğine inanıyor çünkü Ukrayna'nın toprakları işgal edildi, saldırıya maruz kaldı. Dolayısıyla bu seviyede biz çalışmalarımızı ve çabalarımızı sürdüreceğiz." diye konuştu.

Çavuşoğlu, bu kapsamda Rusya ile de diyaloğu sürdürdüklerini ancak bölgedeki durumun savaşın başına oranla daha komplike bir hale geldiğini belirtti.

Tahıl anlaşması, savaş esirlerinin değişimi gibi konulardaki görüşmelerin diplomasinin sonuç verebileceğini gösterdiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya ile Ukrayna arasında yürüttüğü çalışma ve çabalarını sürdüreceğini dile getirdi.

"Biz henüz somut bir adım görmedik"

Finlandiya ve İsveç'in, NATO'ya üyelik başvurusuna ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çavuşoğlu, bu iki ülkenin güvenlik kaygılarını anladıklarını, Türkiye'nin NATO'nun doğu kanadında Birliğin misyonlarını ve faaliyetlerini güçlendirmek için elinden geleni yaptığını söyledi.

Çavuşoğlu, NATO için Rusya ve terörizm olmak üzere iki tehdit olduğuna dikkati çekerek, "Biz, tabii ki Estonya'nın ve diğer iki aday ülkenin (Finlandiya-İsveç) meşru endişelerini anlıyoruz ancak öte yandan müttefiklerimizden Türkiye'nin ve diğer ülkelerin güvenlik endişelerini anlamalarını beklemek de bir o kadar meşru bir sebep." diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu yaptıklarında Türkiye'nin endişelerini dile getirdiğini ve bu iki ülke ile müzakereler yapıldıktan sonra Madrid'de üçlü bir mutabakat zaptı imzalandığını vurgulayan Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın bu mutabakat zaptını uygulama konusunda taahhüdü bulunduğuna işaret etti.

Çavuşoğlu, İsveç'te yeni bir hükümet kurulduğunu ve çok daha güçlü siyasi irade gördüklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siyasi bir irade ifade etmiş olmalarına rağmen görüşmelerimizde ya da belli bir beyanatta bulunduklarında biz henüz somut bir adım görmedik. Özellikle İsveç'ten bizi ikna edici somut bir adım görmedik. Bu taahhütlerini yerine getireceklerine dair somut adımlar bekliyoruz. Bu üçlü mutabakat zaptının uygulanması için bunu görmemiz gerekiyor. Dostlar ve müttefikler olarak birbirimizin meşru güvenlik endişelerini anlamalıyız. Sadece tek taraflı bir meşru endişeyi anlamak yeterli değil."

Türkiye'nin her zaman NATO'nun açık kapı politikasını destekleyen bir ülke olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, Ankara'nın NATO'nun genişlemesine karşı olmadığını ve bunu güçlü şekilde desteklediğini ancak Ankara'nın güvenlik endişelerinin de karşılanması gerektiğini söyledi.

"(Kur'an-ı Kerim'in yakılması) İsveç buna sadece izin vermekle kalmıyor, bir güvenlik imkanı da tanıyor"

Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in üyelik süreçlerini birbirinden ayırma konusunda karar verip vermediğine ilişkin soruya yanıt veren Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve kendisinin başından beri Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğiyle ilgili daha az sorunun olduğunu söylediğini aktardı.

Çavuşoğlu, Finlandiya'da da PKK ve FETÖ destekçilerinin olduğunu hatırlatarak, "Ancak bu provokasyonlarla ilgili (İsveç'te) bir radikal kişi gidip bizim kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'i yakıyor. İsveç, burada buna sadece izin vermekle kalmıyor, buna bir güvenlik imkanı da tanıyor." dedi.

Bu sürede Finlandiya'nın hiçbir şekilde böyle bir provokasyona izin vermeyeceğini açıkladığını belirten Çavuşoğlu, İsveç'in de böyle bir siyasi iradeye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreçlerini ayırmanın kendisinin görevini olmadığını kaydederek, bunun iki ülkeyle ilgili bir durum ve iki ülkenin de üyelik başvurusuyla ilgili imzalanan üçlü mutabakat olduğunu hatırlattı.

"(İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği) Türkiye'nin bu üyelik sürecini ayırmak gibi bir çalışması yok"

Bakan Çavuşoğlu, "Ancak şu aşamada Türkiye'nin bu üyelik sürecini ayırmak gibi bir çalışması yok. Bu, NATO çerçevesinde atılacak bir adım. Eğer iki ülke, üyelik süreçlerini ayırmaya karar verirse, NATO da bu üyelik süreçlerini ayırmaya karar verirse tabii ki Türkiye Finlandiya'nın üyelik sürecini ayrı bir biçimde o aşamada değerlendirecektir ve tabii ki daha da olumlu bakacaktır." değerlendirmesini yaptı.

"Estonya gibi diğer ülkeler, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki anlaşmazlıklar konusunda arabuluculuk yapabilir mi?" sorusu üzerine Çavuşoğlu, aslında bir anlaşmazlık olduğunu söylemenin doğru olmadığını, üçlü mutabakat olduğunu ve bu mekanizmanın zaten Finlandiya ve İsveç'in önerisiyle kurulduğunu anımsattı.

Çavuşoğlu, söz konusu mekanizmanın amacının üçlü mutabakatı gerçekleştirmek için iki ülke tarafından atılacak olan adımların bir çalışması olduğunu ifade etti.

Birinci toplantıyı Finlandiya'da, ikinci toplantıyı Stockholm'de yaptıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Üçüncü toplantı aslında planlanmıştı ve Brüksel'de NATO Karargahında gerçekleşecekti. Biz, NATO uzmanlarını da bu toplantıya davet ettik ve net bir biçimde bu iki ülkenin taahhütlerini yerine getirip getirmediklerini o toplantıda değerlendirecektik. Bu son derece şeffaf bir mekanizma. Bu ikili farklılıklardan, ikili görüş ayrılıklarından kaynaklanmıyor. Üçlü bir mutabakat zaptı var ve bunun uygulanması gerekiyor. Bunun ne artısı ne eksisi söz konusu değil."

"(Rusya-Ukrayna) Bu savaşın sahada kazananı olmayacak"

Çavuşoğlu, Ukrayna'da adil barış görüşlerinin ne olduğunun sorulması üzerine Ukrayna'nın saldırı altında bir ülke olduğunu ve bu nedenle Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklemeyi sürdürmeleri gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin her zaman bu ülkenin toprak bütünlüğünü savunduğunu ve Kırım'ın yasa dışı ilhakını kabul etmediğini hatırlatan Çavuşoğlu, adil barışın temel amacının "Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü garanti altına almak" olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, "Ancak nihayetinde biz, bu savaşın müzakere masasında biteceğine inanıyoruz. Bu savaşın sahada kazananı olmayacak. Biz, Türkiye olarak kolaylaştırıcı ve arabulucu olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. Diğer ülkelerin de her iki tarafı müzakere masasına geri getirmesi için desteklemesini istiyoruz." ifadesini kullandı.

Ukrayna'da herhangi bir barışın ve ateşkesin her iki tarafça da kabul edilmesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, "Kimse onlara herhangi bir barış ya da ateşkes koşulu dikte edemez. Bizim işimiz burada onlara herhangi bir şey dikte etmek değil. Bu çabalarımızı sürdürmek ve onların bunu yapmasını sağlamak." dedi.

"Bu provokasyonun ve provokatörlerin amacı, İsveç'in üyeliğini engellemek"

İsveç’te son haftalardaki provokasyonların "Rusya tarafından gerçekleştirildiği" iddialarına ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Ben, 'şu ülke, bu ülke ya da bu grup, şu grup provokasyonun arkasında' diyemem ama size net bir biçimde şunu söyleyebilirim; bu provokasyonun ve provokatörlerin amacı, İsveç'in üyeliğini engellemek. PKK destekçileri ve FETÖ, Finlandiya ve İsveç'in, özellikle de İsveç'in NATO'ya üye olduklarında onların üzerinde daha fazla baskı olacağını biliyor. Her iki ülkede de bazı siyasi partiler ve bazı siyasetçiler, kendi ülkelerinin NATO'ya üye olmasını istemiyorlar, buna karşı duruyorlar. Dolayısıyla bu provokatörlerin amacının üyeliği engellemek olduğunu biliyorum ama elimizde herhangi bir kanıt olmadan 'arkasında şu ülke, bu ülke ya da bu grup veya başka bir grup var' diyemem."

Çavuşoğlu, öte yandan PKK/YPG destekçilerinin Finlandiya ve özellikle İsveç'te PKK propagandasını sürdürdüğünü, PKK/YPG'yi finanse etmeye ve PKK/YPG için insan kaynağı sağlamaya devam ettiğini söyledi.

PKK/YPG destekçilerinin, İsveç'te PKK'nın sembolleri ve PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın resimlerini taşıdığını belirten Çavuşoğlu, İsveç'in bu tür provokasyonların gerçekleştirilmesini engelleyeceğini taahhüt ettiğini, İsveç'in görevi ve taahhüdünün bu tür provokasyonları engellemek olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, "Rusya'nın önümüzdeki birkaç hafta içinde İsveç’e ya da Finlandiya'ya saldıracağını bilseydiniz onları NATO’ya kabule eder miydiniz?" sorusuna, "Herhangi bir provokasyon ya da tehdit ne olursa olsun bizim pozisyonumuz net. Bu üçlü mutabakatı uyguladıkları sürece, bizim görüşümüz olumlu olacaktır ancak uygulama olmadan durum ne olursa olsun pozisyonumuz son derece katı. Sadece onların değil bizim güvenlik endişelerimize de dikkat edilmeli." yanıtını verdi.

Okunma 58 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 01 Şubat 2023 16:51

Diğer Haberler

NATO Genel Sekreteri, Türkiye'nin Finlandiya Kararına İlişkin Memnuniyetini Dile Getirdi

NATO Genel Sekreteri, Türkiye'nin Finlandiya Kararına İlişkin Memnuniyetini Dile Getirdi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin, Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün TBMM'deki onay sürecini başlatma kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "TBMM'nin onay konusunda hızlı bir karar almasını temenni ediyorum." dedi.

Devamını Oku

Irak'ta ABD'nin "Demokrasi" Vaadiyle Başlattığı İşgalin Olumsuz Yansımaları 20 Yıldır Sürüyor

Irak'ta ABD'nin "Demokrasi" Vaadiyle Başlattığı İşgalin Olumsuz Yansımaları 20 Yıldır Sürüyor

ABD ve İngiltere öncülüğündeki koalisyonun 20 yıl önce Irak'ta Saddam Hüseyin'in kitle imha silahları ürettiği iddiasıyla başlattığı işgal, ülkeye sözü verilen "demokrasi" yerine bedelini sivillerin ödeyeceği siyasi ve güvenlik alanında büyük bir kaos getirdi.

Devamını Oku

İran, Irak'taki Bloke Edilmiş Paralarını Ürün Karşılığında Almayı Planlıyor

İran, Irak'taki Bloke Edilmiş Paralarını Ürün Karşılığında Almayı Planlıyor

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, ülkesinin ekonomik yaptırımlar nedeniyle Irak bankalarında tutulan paralarını mal karşılığında almayı planladıklarını söyledi.

Devamını Oku

Mendelavi Başkanlığı’nda Bir Heyet Ürdün’e Ulaştı

Mendelavi Başkanlığı’nda Bir Heyet Ürdün’e Ulaştı

Parlamento Başkanı birinci yardımcısı Muhsin El-Mendelavi Başkanlığı’nda bir heyet iki ülke arasındaki iş birliğini görüşmek üzere Ürdün’ün başkenti Amman’a ulaştığı bildirildi.

Devamını Oku

Brent Petrolün Varil Fiyatı 71,25 Dolar

Brent Petrolün Varil Fiyatı 71,25 Dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 71,25 dolardan işlem görüyor.

Devamını Oku

Tartışmalı Seçim Yasasının Bazı Maddeleri Meclis'ten Geçti

Tartışmalı Seçim Yasasının Bazı Maddeleri Meclis'ten Geçti

Tartışmaya neden olan yeni seçim yasası tasarısının bazı maddeleri, Meclis'ten geçti.

Devamını Oku

Irak Türkmenleri ve Doğu Türkistan Kahramanmaraş'ta Depremzedeler İçin Çadır Kent Kurdu

Irak Türkmenleri ve Doğu Türkistan Kahramanmaraş'ta Depremzedeler İçin Çadır Kent Kurdu

Irak Türkmenleri ve Doğu Türkistan'ın kurduğu "Gök Bayrak Dayanışma Platformu", Kahramanmaraş'ta depremzedeler için 47 çadırın bulunduğu alan oluşturdu.

Devamını Oku

IKBY Başbakanı Barzani: Duhok'ta düşen PKK/YPG Helikopterini KYB'li Grup Satın Aldı

IKBY Başbakanı Barzani: Duhok'ta düşen PKK/YPG Helikopterini KYB'li Grup Satın Aldı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, Duhok'ta düşen ve içinde PKK/YPG terör örgütü mensupları bulunan helikopterin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) partisi içindeki bir grup tarafından satın alındığını söyledi.

Devamını Oku

AB Irak'ın Bölgesel İstikrara Yaptığı Katkıdan Memnun

AB Irak'ın Bölgesel İstikrara Yaptığı Katkıdan Memnun

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Irak'ın, İran ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yaptığı katkıdan memnuniyetini dile getirerek, AB ile Irak'ın terörle mücadele, bölgesel istikrar ve refah gibi birçok konuda aynı yaklaşıma sahip olduğunu söyledi.

Devamını Oku

IKBY, Duhok'ta Düşen Terör Örgütü PKK/YPG Helikopterinin Suriye'nin Kuzeyi ile Süleymaniye Arasında Uçtuğunu Duyurdu

IKBY, Duhok'ta Düşen Terör Örgütü PKK/YPG Helikopterinin Suriye'nin Kuzeyi ile Süleymaniye Arasında Uçtuğunu Duyurdu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Konseyi, Duhok'ta düşen ve içinde PKK/YPG terör örgütü mensupları bulunan helikopterin Suriye'nin kuzeyi ile Irak'ın Süleymaniye kenti arasında uçtuğunu açıkladı.

Devamını Oku

Ekvador'da 6,7 Büyüklüğündeki Depremde Ölenlerin Sayısı 14'e Yükseldi

Ekvador'da 6,7 Büyüklüğündeki Depremde Ölenlerin Sayısı 14'e Yükseldi

Güney Amerika ülkesi Ekvador'da 6,7 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 14'e çıktı.

Devamını Oku

Musul’da Bir İstihbarat Müdürü Şehit Oldu

Musul’da Bir İstihbarat Müdürü Şehit Oldu

Musul’da sahte evrak çetesine yönelik yapılan operasyon sırasında çıkan çatışmada Musul’a bağlı belde ilçe İstihbarat Müdürü’nün şehit olduğu açıklandı.

Devamını Oku

Irak ile İran Arasında "Güvenlik Anlaşması" İmzalandı

Irak ile İran Arasında "Güvenlik Anlaşması" İmzalandı

Irak ile İran, sınır güvenliğini de kapsayan güvenlik anlaşması imzaladı.

Devamını Oku

ITC Kerkük Milletvekili Salihi’den Açıklama

ITC Kerkük Milletvekili Salihi’den Açıklama

ITC Kerkük Milletvekili ve Parlamento Türkmen Kitlesi Başkanı Erşat Salihi, Kerkük iline özel olarak hazırlanmış 35. maddenin seçim yasası tasarısından çıkarılması durumunda il meclisleri seçim yasasının geçmesine izin vermeyeceklerini açıkladı.

Devamını Oku

İçişleri Bakanlığı 4 Kesime Silah Ruhsatı Verecek

İçişleri Bakanlığı 4 Kesime Silah Ruhsatı Verecek

İçişleri Bakanı Abdülemir Şimmeri, silah bulundurmak ve taşımak için 4 kategoride ruhsat verilmesini onayladı.

Devamını Oku

Birleşik Irak Türkmen Cephesi Listesi'nden Seçim Açıklaması

Birleşik Irak Türkmen Cephesi Listesi'nden Seçim Açıklaması

Birleşik Irak Türkmen Cephesi listesi, Kerkük'te yerel seçim kanununun ihllaleri ele almayı ilgilendiren 35. maddenin değişşikliğie uğradığı takdirde seçimin yapılmasına karşı çıkacaklarını bildirdi.

Devamını Oku

Başbakan Sudani, Irak'ın Siyasi İstikrara Doğru İlerlediğini Söyledi

Başbakan Sudani, Irak'ın Siyasi İstikrara Doğru İlerlediğini Söyledi

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani bugün Irak'ın diyaloglar için doğal konumunu geri kazandığını teyit ederek, ülkesinin gürültüden uzaklaşarak siyasi sükûnete doğru ilerlediğini söyledi.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Adaylığı İçin Başvuru Süreci Başladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Adaylığı İçin Başvuru Süreci Başladı

Türkiye'de Cumhurbaşkanı adaylığı için siyasi partilerin ve seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvuru süreci başladı.

Devamını Oku

MİT'ten Terör Örgütü PKK/YPG'ye Nokta Operasyonu

MİT'ten Terör Örgütü PKK/YPG'ye Nokta Operasyonu

Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG'nin sözde Halep ve Tel Rıfat maliye sorumlusu "Hamza Kobani" kod adlı Mehmet Yıldırım'ı, Suriye'de düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirdi.

Devamını Oku

MİT'ten Terör Örgütü PKK/YPG'ye Nokta Operasyonu

Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG'nin sözde Halep ve Tel Rıfat maliye sorumlusu "Hamza Kobani" kod adlı Mehmet Yıldırım'ı, Suriye'de düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirdi.

Devamını Oku

Başbakanın Mali Danışmanı Petrol Fiyatı ve Bütçe Hakkında Açıklama Yaptı

Başbakanın Mali Danışmanı Petrol Fiyatı ve Bütçe Hakkında Açıklama Yaptı

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani'nin Danışmanı petrol fiyatının düşüşü hakkında açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

Kuzey Kore Lideri Kim'den 'Gerçek Savaşa Hazır Olun' Mesajı

Kuzey Kore Lideri Kim'den 'Gerçek Savaşa Hazır Olun' Mesajı

Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore'nin Japon Denizi (Doğu Denizi) yönüne balistik füze denemesi yaptığını duyurdu.

Devamını Oku

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mısırlı Mevkidaşı Sukri ile Ortak Basın Toplantısında Konuştu

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mısırlı Mevkidaşı Sukri ile Ortak Basın Toplantısında Konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile görüşmelerinde tarafların enerji, ticaret, ulaştırma ve diplomasi gibi alanlarda ilişkileri güçlendirme iradesi gösterdiğini açıkladı.

Devamını Oku

Ukrayna: Tahıl Koridoru Anlaşması'nın Süresiz Olmasında Israrcıyız

Ukrayna: Tahıl Koridoru Anlaşması'nın Süresiz Olmasında Israrcıyız

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresiz olmasında ısrar ettiklerini bildirdi.

Devamını Oku

BMGK, Ukraynalı Ayrılıkçı "Donetsk Ombudsmanının" Konseyde Konuşması Teklifini Reddetti

BMGK, Ukraynalı Ayrılıkçı "Donetsk Ombudsmanının" Konseyde Konuşması Teklifini Reddetti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya'nın, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti İnsan Hakları ombudsmanı Daria Morazova'nın konseyde konuşması yönünde verdiği teklifi reddetti.

Devamını Oku

İslam İşbirliği Teşkilatından Depremler Nedeniyle Türkiye ve Suriye İle Dayanışma Mesajı

İslam İşbirliği Teşkilatından Depremler Nedeniyle Türkiye ve Suriye İle Dayanışma Mesajı

İslam İşbirliği Teşkilatı, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye ile dayanışma mesajı verdi.

Devamını Oku

Fransa, Irak'ta PKK’lıları Taşırken Düşen Fransız Üretimi Helikoptere Dair Yorum Yapmadı

Fransa, Irak'ta PKK’lıları Taşırken Düşen Fransız Üretimi Helikoptere Dair Yorum Yapmadı

Fransa, Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK mensuplarını taşıyan Fransız Airbus şirketi üretimi helikopterin kime ait olduğuna yönelik soruyu yanıtsız bıraktı.

Devamını Oku

Kerkük'te Haşdi Şabi güçlerine DEAŞ saldırısı: 2 asker yaralandı

Kerkük'te Haşdi Şabi güçlerine DEAŞ saldırısı: 2 asker yaralandı

Kerkük ilinin Dakuk ilçesine bağlı vadi el-şay bölgesinde Haşdi Şabi güçleri tarafından DEAŞ'a karşı yürütülen operasyonda, DEAŞ terör örgütü, Haşdi Şabi güçlerini hedef aldı. Yol kenarına yerleştirilen mayının patlaması sonucunda, iki asker yaralandı ve acilen Kerkük'teki Azadi hastanesine sevk edildi. Olayın ardından güvenlik güçleri bölgede geniş çaplı inceleme başlattı. TRANSLATE...

Devamını Oku

Paris Sokakları Yeniden Karıştı, Ortalık Savaş Alanına Döndü

Paris Sokakları Yeniden Karıştı, Ortalık Savaş Alanına Döndü

Fransa'da hükümetin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un talebi üzerine parlamentoda oylanmadan tartışmalı emeklilik reformunu kabul etmesine tepki gösteren binlerce kişi, Paris'te yeniden toplandı.

Devamını Oku

Çin, Yer Gözlem Uydusu "Gaofın-13 02"Yi Fırlattı

Çin, Yer Gözlem Uydusu "Gaofın-13 02"Yi Fırlattı

Çin, yüksek çözünürlüklü optik yer gözlem uydusu "Gaofın-13 02"yi uzaya gönderdi.

Devamını Oku

Meta, ABD'de Ücretli Abonelik Hizmetini Başlattı

Meta, ABD'de Ücretli Abonelik Hizmetini Başlattı

Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın sahibi Meta, ABD'de kullanıcılarının hesap doğrulamaları için ücretli abonelik hizmetini devreye aldı.

Devamını Oku

İsrail Güçleri, Batı Şeria'da Bir Filistinliyi Öldürdü

İsrail Güçleri, Batı Şeria'da Bir Filistinliyi Öldürdü

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın El-Bireh kentinde bir Filistinliyi öldürdü.

Devamını Oku

streaminga

egitimc

freq2one

20 Mart Pazartesi 2023

01:00 Dini: Din ve Hayat-T
02:30 Eğitim Varsa Gelecek Var-T
03:30 Serbest Mikrofon- T
04:10 Ortadoğu Gündemi- T
05:00 Dizi: Yerden Yüksek
06:30 İlahiler
07:00 Mukabele - Hafız
08:00 Belgesel: Sanayi Savaşları
09:00 Sabah Haberleri
09:30 Belgesel: Şehirlerin Ruhu
10:00 El Sanatları
10:20 Kadın Vizyon
11:10 Önce Sağlık- T
12:00 Dizi: Seksenler
13:00 Öğle Haberleri
13:30 Enerji Analiz-T
14:15 Edebiyat Dergisi-T
15:05 Bi'Nebze
16:00 Türkmeneli Mutfağı- Canlı
17:00 Çizgi Film
17:30 Soydaş Sanatlar
18:15 Sessizce
19:30 Ana Haber Bülteni
20:40 Bizim Elimiz- T
21:15 Kanun ve Toplum- Canlı
22:00 Türk Sineması: Organize İşler Sazan Sarmalı
00:00 Gece Haberleri

 

 

 
  • Pazartesi
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama