Perşembe, 19 Kasım 2020 11:14

Petrol gelirlerindeki anlaşmazlık Bağdat ile Erbil arasında ipleri koparır mı?

Irak Meclisi'nden geçen ve IKBY'nin bütçeden payını alması için petrol gelirlerini merkezi yönetime teslim etmesini isteyen yeni borçlanma yasası sonrası Bağdat ile Erbil arasındaki gerginliğin ilişkilerde ipleri koparıp koparmayacağı merak ediliyor.

 

Mali Açık ve Borçlanma Yasası, 7 gün önce Irak Meclisi'nde gece yarısı Kürt vekillerin boykotuna rağmen Şii ve Sünni vekillerin oyuyla geçirildi.

Bu yasaya göre, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), petrol ve diğer gelirlerini Bağdat'a göndermedikçe aylık yaklaşık 266 milyon dolarlık bütçeden mahrum kalacak. Yasanın geçtiği günden beri Kürt yetkililer Bağdat'a karşı tepkilerini sürdürüyor ve "IKBY halkının açlıkla imtihan edildiği" tezini öne sürüyor.

Eski IKBY Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani, 12 Kasım'da yaptığı açıklamada, söz konusu yasanın IKBY hükümetine baskı amacı taşıdığını söyleyerek, "Kürt halkının sırtından hançerlendiğini ve bütçenin bir tehdit kartı olarak kullanıldığını" ifade etti.

IKBY Başkanı Neçirvan Barzani de 15 Kasım'da yaptığı açıklamada, yasayı eleştirerek bunu "ülkenin yönetilmesi konusunda kaydedilen en büyük başarısızlık" olarak niteledi. Barzani, Birleşmiş Milletler'e (BM), bu meselede üzerine düşen rolü oynaması ve Erbil ile Bağdat arasındaki sorunu çözmesi için çağrıda bulundu. IKBY olarak Bağdat ile her türlü diyalog ve anlaşmaya hazır olduklarına işaret eden Barzani, "Eğer Bağdat, Kürdistan Bölgesine aylık 900 milyar dinar (750 milyon dolar) vermeyi kabul ediyorsa buyursun tüm petrolü alsın." ifadelerini kullandı.

Irak Hükümet Sözcüsü Ahmed Molla Talal ise 16 Kasım'da yaptığı açıklamada, borçlanma yasasının, IKBY'deki memur maaşlarını kapsamadığını belirterek, Bağdat'ın IKBY'nin günlük 250 bin varil petrol gelirini bölge bütçesinden kestiğini vurguladı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi de 17 Kasım'daki basın toplantısında, Bağdat ile Erbil arasında borçlanma yasası nedeniyle gerilen ilişkilere değinerek, "IKBY, (Bağdat'taki) daha önceki hükümetlere ve mevcut hükümete karşı izlediği ve başarılı olmayan bazı politikalarını gözden geçirmeli ve değiştirmeli." dedi.

Bağdat ile Erbil arasında 25 Kasım 2019'da yapılan anlaşmaya göre, IKBY'nin, Ocak 2020'den itibaren ihraç ettiği günlük 250 bin varil petrolün gelirini Bağdat'a teslim etmesi gerekiyor.

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, 17 Ağustos'ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Irak Başbakanı Kazımi ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Bağdat'ın federal bütçeden IKBY'ye aylık 320 milyar Irak dinarı (yaklaşık 266 milyon dolar) göndermeyi kabul ettiğini belirtmişti.

Ancak Erbil'in aylık petrol ihracatından elde ettiği gelirleri Irak Devlet Petrol Pazarlama Şirketi'ne (SOMO) ödemediği gerekçesiyle Bağdat'ın bütçe ödemelerinde kesintiler yaşanabiliyor.
Bağdat-Erbil ilişkilerinin geleceği

Borçlanma yasası sonrası yaşanan yeni gelişmelerin ardından, "Başbakan Kazımi hükümetince rayına oturtulmaya çalışılan Bağdat-Erbil ilişkilerinde gerilme ve kopma meydana gelir mi?" sorusu sorulmaya başlandı.

Irak Siyasi Düşünce Merkezi Başkanı İhsan eş-Şammari,  yaptığı açıklamada, Bağdat ile Erbil arasında borçlanma yasasından dolayı gerilen ilişkilerin geleceğine ilişkin, "KDP tarafından yapılan açıklamalar sertleşse de bundan öteye gidemeyecek. KDP, mali krizden dolayı patlamak üzere olan (IKBY'deki) sokağın coşmasından çekiniyor. Kürt sokağı da Bağdat ile ilişkilerin gerilmesinden artık hiçbir fayda sağlanamayacağını idrak ediyor. Bağdat ile Erbil arasındaki ilişkiler daha fazla gerilmeyecek. IKBY, borçlanma yasasıyla ilgili tavrını sadece açıklamalar üzerinden bir süre daha sürdürecek." değerlendirmesinde bulundu.
-
IKBY'nin Bağdat'a karşı anayasal hükümlülüğü yerine getirmediğini savunan Şammari, Erbil'in sattığı petrol ile gümrük kapıları ve havalimanlarından elde ettiği gelirleri merkezden sakladığını söyledi.

Irak Eski Başbakanı Haydar el-İbadi'nin eski Siyasi Danışmanı da olan Şammari, "KDP ile bölgedeki diğer siyasi partiler arasındaki gerginlik ve soğukluk da KDP'nin Bağdat ile ipleri koparma yolunu seçememesine neden oluyor." dedi.

Şammari, şunları kaydetti:

"Kürtlerin petrolü merkeze sormadan ihraç etmeye geri dönmesi (eski Başbakan) Adil Abdulmehdi döneminde yeniden başlamıştı. Bağdat'ı ziyaret etmesi beklenen Kürt heyeti, söz konusu krizin çözümünün Bağdat'ta olduğunu biliyor. IKBY'deki petrol ihracatının SOMO tarafından denetlenmesi ve havalimanlarıyla sınır kapısı gelirlerinin merkez tarafından yönetilmesi halinde sorun çözüme kavuşabilir. IKBY, orta vadede merkezi dikkate alarak yol haritası belirlemeli."

Önümüzdeki günlerde IKBY'den üst düzey bir heyetin Bağdat'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

IKBY, ayrılmayı yeniden gündeme getirir mi?

IKBY'nin yeniden Irak'tan ayrılma plan ve düşüncesinde olmadığını dile getiren Şammari, bunun için gereken bölgesel ve uluslararası desteğin bulunmadığını söyledi.

Şammari, "IKBY, daha önce deneyip hasar aldığı ve zararlı çıktığı ayrılma hamlesini yeniden yapamaz ve oradaki halkın da böyle bir eğilimi bulunmuyor. Kürt partileri, etnik temelli söylem geliştirmeye başladı ve seçim çalışmasına soyundu. Borçlanma yasasının Kürt halkını hedef aldığı söylemleri gerçeği yansıtmıyor." ifadelerini kullandı.

"Erbil-Bağdat ilişkilerini belirleyen Anayasa değil, sahadaki güç dengesi"

Erbil'deki Salahaddin Üniversitesi Öğretim Üyesi Kamaran Palani de Erbil ile Bağdat arasındaki bütçe anlaşmazlığıyla ilgili birçok teknik, yasal ya da idari soruna rağmen, söz konusu anlaşmazlığın bir bağlam içerisinde yaşandığını ve bunun tek başına anlaşılamayacağını belirtti.

Palani, "Büyük resme bakarsak, IKBY ile Irak hükümeti arasındaki çatışma veya ihtilafın özünde, Kürtlerin siyasi özerklik arzusunu ve Irak'ın merkezi kontrol arzusunu yansıttığını görürüz." diye konuştu.

2005 Anayasası'nın bu tür anlaşmazlıkları ele almak için iyi bir referans noktası olduğuna ancak iki çelişen görüşü de koruduğuna dikkati çeken Palani, buna rağmen, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkileri belirleyen ve şekillendirenin Anayasa değil, sahadaki güç dengesi olduğunun altını çizdi.

Palani, bahsi geçen sorunlar nedeniyle, IKBY'nin Irak'ın ulusal bütçesindeki katkısı ve payı konusunda iki hükümet arasında daimi ve kalıcı bir anlaşmaya varmanın çok zor hale geldiğini kaydetti.

Bağdat ve Erbil'in hala anlaşma şansı var

Irak Meclisi'nde kabul edilen borçlanma yasasına ilişkin IKBY'deki partilerin tepkilerini değerlendiren Palani, şunları kaydetti:

"Kürdistan Bölgesi'ndeki siyasi yelpaze boyunca, Irak parlamentosunun borçlanma tasarısını geçirme şeklinin sadece adaletsizce değil, aynı zamanda çok tehlikeli olduğu yönünde bir fikir birliği var."

Palani, borçlanma yasasının geçiş şeklinin, 2003 sonrası siyasi süreci, güç dengesini ve güç paylaşımını şekillendiren "denge" ve "uzlaşma" ilkelerine yönelik bir tehdit olarak da görüldüğünü dile getirdi.

IKBY'li liderler ve Irak Başbakanı Kazımi arasında daha iyi bir ilişki olduğu için, iki hükümet arasında hala anlaşma şansı olduğunu vurgulayan Palani, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kürt partileri, Meclisin oylamasını, İran yanlısı grupların IKBY ve Kazımi'nin önünde sorun ve engeller yaratma girişimi olarak da gördü. IKBY-Kazımi anlayışı veya ilişkisi ABD tarafından destekleniyor. Bu da bize hükümetler arasındaki mevcut bütçe anlaşmazlığı motivasyonlarının, Kürdistan Bölgesi'nin Irak bütçesindeki payı, hakları, görevleri ve katkısıyla ilgili yasal, teknik ve idari sorunların ötesinde olduğunu gösteriyor."

Okunma 108 defa Son Düzenlenme Perşembe, 19 Kasım 2020 11:20

Diğer Haberler

Tuzhurmatu'da Ordu ile DEAŞ’lı Teröristler Arasında Şiddetli Çatışmalar Yaşanıyo…

Tuzhurmatu'da Ordu ile DEAŞ’lı Teröristler Arasında Şiddetli Çatışmalar Yaşanıyor

-        Tuzhurmatu İlçesine Bağlı El Zerge Bölgesinde Ordu ile DEAŞ’lı Teröristler Arasında Şiddetli Çatışmalar Yaşanıyor.

Devamını Oku

Irak'ta Son 24 Saatte Covid-19 Nedeniye 33 Kişi Hayatını Kaybetti

Irak'ta Son 24 Saatte Covid-19 Nedeniye 33 Kişi Hayatını Kaybetti

Irak Çevre ve Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 nedeniyle 33 kişinin daha hayatını kaybettiği, 6 bin 552 yeni vaka tespit edildiği, 5 bin 867 kişinin ise iyileştiği belirtildi.

Devamını Oku

Muhtaroğlu, Neccar Başkanlığındaki Heyet ile Görüştü

Muhtaroğlu, Neccar Başkanlığındaki Heyet ile Görüştü

Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Heytem Haşim Muhtaroğlu Tuzhurmatu ilçesindeki ofisinde Bedir Örgütü Tuzhurmatu Bürosu'ndan bir heyeti büro sorumlusu Atıf Neccar başkanlığında kabul ederek görüştü.

Devamını Oku

Terör örgütü DEAŞ, Kerkük'te Petrol Kuyusuna Saldırıda Bulundu

Terör örgütü DEAŞ, Kerkük'te Petrol Kuyusuna Saldırıda Bulundu

Kerkük kentindeki petrol kuyularından birine terör örgütü DEAŞ mensupları tarafından saldırı düzenlendiği bildirildi.

Devamını Oku

İran, Irak'ta Son Günlerde Meydana Gelen Patlama ve Saldırılardan 'Derin Endişe'…

İran, Irak'ta Son Günlerde Meydana Gelen Patlama ve Saldırılardan 'Derin Endişe' Duyduğunu Açıkladı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Irak'ta son günlerde meydana gelen patlama ve saldırılardan "derin endişe" duyduklarını belirtti.

Devamını Oku

Erdoğan ve Salih Telefonda Görüştü

Erdoğan ve Salih Telefonda Görüştü

Ramazan ayına da yoğun diplomasi trafiği yürüterek başlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, telefonla görüştüğü dünya liderlerinin ramazan ayını tebrik etti.

Devamını Oku

ABD İle 4 Avrupa Ülkesi, Erbil'deki Saldırıyı Kınadı

ABD İle 4 Avrupa Ülkesi, Erbil'deki Saldırıyı Kınadı

Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya ve ABD, Erbil Havalimanı'na yönelik saldırıyı şiddetle kınadı.

Devamını Oku

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu Kabul Etti

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu Kabul Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu kabul etti.

Devamını Oku

Tunus Açıklarında Tekne Battı: 21 Ölü

Tunus Açıklarında Tekne Battı: 21 Ölü

Tunus açıklarında batan teknede en az 21 Afrikalı göçmen hayatını kaybetti.

Devamını Oku

Teksas'ta Silah Taşıma Kolaylaşıyor

Teksas'ta Silah Taşıma Kolaylaşıyor

Teksas'ta ruhsatsız tabanca bulundurulmasına imkan tanıyan yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi'nden geçti. Tasarı, Senato'dan da geçmesi durumunda yürürlüğe girecek.

Devamını Oku

ABD'li İlaç Firması Pfizer: Coronavirüs Aşısında 3. Doz Gerekebilir

ABD'li İlaç Firması Pfizer: Coronavirüs Aşısında 3. Doz Gerekebilir

ABD'li ilaç firması Pfizer, Coronavirüs aşılarını yaptıran kişilerin en geç 12 ay içinde üçüncü doz aşıya ihtiyaç duyabileceklerini duyurdu. Firma, yeni virüs çeşitlerinin görülmesi durumunda her yıl aşı yapılmasının gerekebileceğini...

Devamını Oku

Türkiye'nin İlk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300 Dünya Rekoru Kırdı

Türkiye'nin İlk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300 Dünya Rekoru Kırdı

Türk mühendislerince tamamen yerli ve milli imkanlarla tasarlanan Türkiye'nin ilk orta menzilli füze motoru TEI-TJ300, 240 mm çap ile 1342 newton itki kuvvetine ulaşarak bu sınıfta dünya rekoruna imza attı.

Devamını Oku

Esed Rejimi Benzine Yüzde 25 Zam Yaptı

Esed Rejimi Benzine Yüzde 25 Zam Yaptı

Suriye'de kontrolünde tuttuğu bölgelerde, son bir aydır yoğun akaryakıt krizi yaşayan Beşşar Esed rejimi, 95 oktan benzinin fiyatını yüzde 25 artırdı.

Devamını Oku

ABD Dışişleri Bakanı, Yabancı Güçler Afganistan'dan Çekilince Tekrar İç Savaş Ya…

ABD Dışişleri Bakanı, Yabancı Güçler Afganistan'dan Çekilince Tekrar İç Savaş Yaşanmayacağını Söyledi

Afganistan'ın başkenti Kabil'e sürpriz ziyaret gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesinin ardından tekrar iç savaşın yaşanmayacağını ifade etti.

Devamını Oku

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu KKTC'de

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu KKTC'de

Bakan Çavuşoğlu, Cenevre'de 27-29 Nisan'da Birleşmiş Milletler öncülüğünde garantör ülkelerin de katılımıyla 5+1 formatında düzenlenecek Kıbrıs konulu gayriresmi konferans öncesi yarın KKTC'de temaslarda bulunacak.

Devamını Oku

Polis Akademisi Müdürü Albay Kava, Kerkük Emniyet Müdürü Oldu

Polis Akademisi Müdürü Albay Kava, Kerkük Emniyet Müdürü Oldu

İçişleri bakanlığı kaynaklarından sızan haberlere göre, Kerkük'teki emniyet yetkililerin görevlerinde değişikliklerin yapıldığı bildirdi.

Devamını Oku

Irak'ta Son 24 Saatte Covid-19 Nedeniye 49 Kişi Hayatını Kaybetti

Irak'ta Son 24 Saatte Covid-19 Nedeniye 49 Kişi Hayatını Kaybetti

Irak Çevre ve Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 nedeniyle 49 kişinin daha hayatını kaybettiği, 7 bin 810 yeni vaka tespit edildiği, 5 bin 817 kişinin ise iyileştiği belirtildi.

Devamını Oku

ABD 10 Rus Diplomatı Sınır Dışı Edecek

ABD 10 Rus Diplomatı Sınır Dışı Edecek

ABD Başkanı Joe Biden, siber saldırı girişimi ve başkanlık seçimlerine müdahaleyle bağlantılı 10 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı ise Rusya ekonomisini hedef alan bir dizi yaptırım...

Devamını Oku

Bağdat'ta Patlama: 1 Kişi Hayatını Kaybetti, 12 Kişi Yaralandı

Bağdat'ta Patlama: 1 Kişi Hayatını Kaybetti, 12 Kişi Yaralandı

Başkent Bağdat’ta bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu ilk belirlemelere göre 1 kişinin öldüğü 12 kişinin yaralandığı bildirildi.

Devamını Oku

Topçu’ya, Kırgızistan Bakanı Kayrat İmanaliyev’den Anlamlı Ziyaret

Topçu’ya, Kırgızistan Bakanı Kayrat İmanaliyev’den Anlamlı Ziyaret

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, “Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan, büyük Türk dünyası için muazzam kültür deryasının kardeş nehirleridirler. Dünya durdukça var olmak, kültürümüzü korumak ve yaşatmak için...

Devamını Oku

Ruhani: İstersek Uranyumu Yüzde 90 Saflıkta da Zenginleştirebiliriz

Ruhani: İstersek Uranyumu Yüzde 90 Saflıkta da Zenginleştirebiliriz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, uranyumu yüzde 90 saflıkta da zenginleştirebileceklerini ancak atom bombası peşinde olmadıklarını söyledi.

Devamını Oku

İngiltere, Afganistan'daki Askerlerini Düzenli Olarak Geri Çekecek

İngiltere, Afganistan'daki Askerlerini Düzenli Olarak Geri Çekecek

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Afganistan’da görev yapan İngiliz askerlerinin ülkeden düzenli olarak ayrılmasını destekleyeceklerini bildirildi.

Devamını Oku

Erbil Havalimanı'na Gerçekleşen Saldırı Sonrası THY Uçağı Ankara'ya Döndü

Erbil Havalimanı'na Gerçekleşen Saldırı Sonrası THY Uçağı Ankara'ya Döndü

Erbil Havalimanı'na dronla düzenlenen hava saldırısı nedeniyle havalimanı uçuşlara kapatıldı. Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Erbil seferini yapan uçağı da Ankara'ya geri dönmek zorunda kaldı.

Devamını Oku

Eğitim Bakanlığı: Yüz Yüze Eğitim 18 Nisan'dan İtibaren Başlayacak

Eğitim Bakanlığı: Yüz Yüze Eğitim 18 Nisan'dan İtibaren Başlayacak

Eğitim bakanlığı, ulusal yüksek sağlık Komisyonundan çıkan karara göre, 18 Nisan Pazar gününden itibaren yüz yüze eğitimin başlayacağını bildirdi.

Devamını Oku

Mimaroğlu, Savunma Bakanı Cuma İnad ile Bir Araya Geldi

Mimaroğlu, Savunma Bakanı Cuma İnad ile Bir Araya Geldi

Irak Türkmen Cephesi Bağdat İl Başkanı Niyazi Mimaroğlu Bağdat'ta Savunma Bakanı Cuma İnad'ı makamında ziyaret etti.

Devamını Oku

Türkmen Bakan Maruf, Başika'daki Saldırıda Şehit Olan Askere Başsağlığı Diledi

Türkmen Bakan Maruf, Başika'daki Saldırıda Şehit Olan Askere Başsağlığı Diledi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf, Irak'ın kuzeyindeki Başika (Gedu) üs bölgesine düzenlenen roketli saldırıda...

Devamını Oku

IKBY Başbakanı Barzani, Erbil Ve Başika'ya Yönelik Saldırıları Şiddetle Kınadı

IKBY Başbakanı Barzani, Erbil Ve Başika'ya Yönelik Saldırıları Şiddetle Kınadı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, Erbil Uluslararası Havalimanı ve Başika'daki Türk üssüne yapılan saldırıları şiddetle kınadı.

Devamını Oku

Erbil Uluslararası Havalimanı'na Saldırı

Erbil Uluslararası Havalimanı'na Saldırı

Erbil Uluslararası Havalimanına yönelik saldırıda ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin konuşlandığı askeri bölümün hedef alındığı kaydedildi.

Devamını Oku

Başbakan Kazımi, Görevi Sona Eren Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Yıldız’ı Kabul …

Başbakan Kazımi, Görevi Sona Eren Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Yıldız’ı Kabul Etti

Başbakan Mustafa el-Kazımi, görevi sona eren Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı kabul ederek, ikili ilişkiler ve bölge istikrarını görüştü.

Devamını Oku

AB, BioNTech-Pfizer'dan 1,8 Milyar Doz Aşı Almaya Hazırlanıyor

AB, BioNTech-Pfizer'dan 1,8 Milyar Doz Aşı Almaya Hazırlanıyor

BioNTech-Pfizer, ikinci çeyrekte 50 milyon ilave doz aşı teslim edecek.

Devamını Oku

NASA Dünya Gözlem Turnuvası Editörü Carlowicz: 'Van Gölü Kazanacak' Demiştim

NASA Dünya Gözlem Turnuvası Editörü Carlowicz: 'Van Gölü Kazanacak' Demiştim

Van Gölü'nün uzaydan çekilen fotoğrafının birinci olduğu NASA çevrim içi fotoğraf yarışmasını düzenleyen Dünya Gözlemevi internet sitesinin Editörü Carlowicz, fotoğrafı kendisinin seçtiğini ve kazanacağını çok önceden tahmin ettiğini söyledi.

Devamını Oku

Karadeniz Isınıyor: Rus Savaş Gemileri Tatbikata Başladı

Karadeniz Isınıyor: Rus Savaş Gemileri Tatbikata Başladı

Rusya donanması, bölgeye ABD'ye ait savaş gemilerinin gelmesinin öncesinde Karadeniz'de askeri tatbikata başladı.

Devamını Oku

streaminga

18 Nisan Pazar 2021

01:00 Dini: Kuran'da peygamberlerin hikayeleri -T
02:00 Bilen Kazanır  -T
02:20 Dizi : Oyunbaz Adil -T
02:40 Rahmet Günleri -T
02:50 Yardımeli -T
03:10 Mr.Mikrofon -T         
03:20 Kerkük Camileri -T
03:45 Bir Hadis Bir Yorum -T
03:56 SABAH EZANI
04:06 Kuran-ı Kerim  
05:20 Ramazan Sohbetleri  
06:00 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna -İlahiler            
07:00 Dini Program :Geçmişten-Günümüze  
08:00 Belgese : Limitsiz Keşif
08:30 SABAH HABERİ  
09:05 Dizi: Yerel Dizi : Ali Dursun
09:45 Tarim Bakanlığı
10:00 Mutfak : Ramazan Sofrası  
11:20 Kerkük Camileri
11:50 Yardımeli -T
12:07 ÖĞLE EZANI
12:30 Haberler
13:00 Eğitim : Eğitim Varsa Gelecek Var -T
14:00 Kuran'da peygamberlerin Hikayeleri - Canlı
15:05 Bir Hadis Bir Yorum
15:15 Ramazan Ve Sağlık
15:30 Haberler
16:05 Mutfak : Ramazan Sofrası
17:20 Kuran-ı Kerim        
18:43 AKŞAM EZANI
18:50 Rahmet Günleri
19:05 Mr.Mikrofon
19:15 Dizi : Oyunbaz Adil
19:35 Bilen Kazanır
20:03 YATSI EZANI
20:05 Yardımeli  
20:30 ANA HABER BÜLTENİ
21:35 Kerkük Camileri
22:00  Yarışma : 1 Milyon Senin Olsun - Canlı
23:00 Gündem : Ortadoğu Gündemi
00:00 Gece Haberleri

  • Pazar
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama