Hekim, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Güney ile bir araya geldi

27.05.2024
Hekim, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Güney ile bir araya geldi

Ulusal Hikme Hareketi Başkanı Seyyid Ammar el-Hekim, Türkiye ile yapılan anlaşmaların zaman çizelgelerine uygun olarak uygulanmasının önemini vurguladı ve uluslararası toplumun Filistinlilere karşı işlenen katliamlara karşı sessizliğinden şaşkınlık duyduğunu ifade etti.

Ulusal Hikme Hareketi Başkanının Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Ulusal Hikme Hareketi Başkanı Seyyid Ammar el-Hekim, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney’i kabul etti.

Hekim, iki ülke arasında yapılan anlaşmaların belirlenen zaman çizelgelerine uygun olarak uygulanmasının önemini vurgulayarak, Türkiye'nin Doğu ile Batı arasında bir köprü ve uluslararası ticaret için önemli bir geçiş yolu olarak varlığının önemini vurguladı.

Resim

Hekim, Irak'ın bölgesel ve uluslararası alandaki açılımının yatırıma dönüştürülmesinin gerekliliğini vurgulayarak, Türkiye ile olan komşuluk ilişkilerinin, taraflar arasındaki ortak konulara dayanarak güçlendirilmesinin önemini belirtti.

Hekim, Gazze dosyasında, "özellikle kuşatılmış Gazze'deki Filistinlilere karşı işlenen katliamlara karşı uluslararası sessizlikten duyduğu şaşkınlığı" yeniledi ve "derhal ateşkes ilan edilmesi, mültecilere yardımın sağlanması ve şehrin yeniden inşası için çağrıda bulundu."

Büyükelçi Güney yaptığı açıklamada, ‘’Irak’taki görev sürem boyunca yakın temas ve eşgüdüm içinde olduğumuz Seyyid Ammar El-Hekim’e veda ziyaretimde ikili ilişkilerimizi daha da ileriye götürme konusunda kararlılığımızı teyit ettik.'' ifadelerine yer verdi.