Sağlık Bakanlığı, kronik hastalıklar için ilaç kartının artık ücretsiz olduğunu duyurdu.

06.06.2023
Sağlık Bakanlığı, kronik hastalıklar için ilaç kartının artık ücretsiz olduğunu duyurdu.

Sağlık Bakanlığını kronik hasataların artık ücretsiz ilaç alacaklarını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Basın Sözcüsü Saad El-İbrahimi yaptığı açıklamaya göre, "Halk Klinikleri Departmanı, önemli bir departman olup resmi çalışma saatleri dışında da hizmet sunmakta ve geniş bir halk kesimine hizmet vermektedir. Temel amacı, kronik hastalıklara sahip vatandaşları genel ilaçlar ve özel bir kart aracılığıyla tedarik etmektir" dedi ve "Kartlar daha önce 10.000 dinar karşılığında sunuluyordu, ancak Sağlık Bakanı'nın talimatıyla artık ücretsiz hale getirildiğini" belirtti.

El-Ibrahimi, "Irak'ta toplam 326 halk kliniği bulunduğunu, bunların arasında danışmanlık kliniklerinin de yer aldığını" ifade etti ve "Bağdat'ta 76 halk kliniği bulunduğunu ve hepsinin kronik hastalıklar için ilaçlarla donatıldığını, ayrıca Kuzey bölgesindeki kliniklerin de ilaçlarla donatıldığını" söyledi.

Ayrıca, "Sağlık Bakanlığı tarafından hastalara sağlanan kronik ilaçların sayısının 38 ila 40 arasında olduğunu ve şu anda tüm halk kliniklerine yüzde 100 oranında tedarik yapıldığını" belirtti. Yanı sıra, "Departmanın tüm personelinin maaşlarını ve diğer harcamalarını klinik gelirleriyle karşıladığını" vurguladı.