Birleşik Irak Türkmenleri Cephesi Listesinden bildiri

08.06.2024
Birleşik Irak Türkmenleri Cephesi Listesinden bildiri

Birleşik Irak Türkmenleri Cephesi Listesi Kerkük'te yaşanan olaylara ilişkin bildiri yayınladı.

bildiride şu ifadelere yer verildi:

Dün hain saldırı sonucu şehit düşen Albay Erkan Sait Şakir'in oğluna Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı, yaralı gencimize acil şifalar diliyoruz.

Yaşanan acı olayın ardından bazı kesimler açıklamalar yayınladı, Irak Türkmen Cephesi olarak bazı gerçekleri açıklığa kavuşturmak istiyoruz:

Kerkük'teki göçmen dosyasında sorun olduğunu ve Kerkük halkının güvenliği için gerekli tedbir alarak denetimelerin sıkılaştırılması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.
Hükümetin programında yer alan göçmen ve mültecilerin aslî topraklarına geri dönüşleri, Irak Parlamentosu tarafından onaylanmıştır.

Türkmen milleti, 2014 yılında birçok ilimizin DAEŞ terör örgütlerinin kontrolü altına girmesinin ardından, ulusal ve millî görevlerini yerine getirerek mülteci ve göçmenler başta olmak üzere ihtiyaç duyan herkese yardım etmiştir.

Kerkük yönetimi ve eski valisi tarafından bazı ailelere yapılan insanlık dışı muameleler derin izler bırakmıştır. Yaşanan elim olaylar hala toplumun hafızasında yer etmektadir.
Türkmenler olarak, şanlı bir geçmişe sahip olan ve İslam dünyasına hizmet ederek imparatorluklar kuran Moğolların ve Osmanlıların torunları olmaktan gurur duyuyoruz. Tarihi bilmeyenlere, Moğolların ve Osmanlıların Irak'taki varlığından daha önceye dayanan Irak Türkmenleri hakkında güvenilir tarihi kaynakları araştırmalarını tavsiye ederiz.

Kerkük İl Meclisi'nde 8 üyeden oluşan ve yasalara göre Kerkük'te yerel hükümet kurma yetkisine sahip olan Türkmen ve Arap kitlesi oluşturulduktan sonra, bu ittifaktan etkilenen ve Kerkük'ü ele geçirmek isteyen bazı partilerin Kerkük'ü "Kanunu Uygulama Operasyonu" öncesi duruma geri getirmeye başladılarını görüyoruz. 
Bütün bu kumpaslara rağmen Kerkük halkı, Türkmen, Arap, Kürt, Hristiyan olmak üzere tüm milletlerden birlik ve barış içinde bir arada yaşama kararlılığını sürdürecektir.

Birleşik Irak Türkmenleri Cephesi Listesi
8 Haziran 2024 Kerkük